fbpx

Wyspa Vágar

3 września 2018

Wyspa Vágar jest w pewnym sensie farerskim „oknem na świat”. To właśnie tam znajduje się jedyny międzynarodowy port lotniczy Wysp Owczych wybudowany przez Brytyjczyków podczas
II Wojny Światowej, w czasie tak zwanej „przyjaznej okupacji”. Miejsce usytuowania lotniska jest jedynym płaskim i wystarczająco rozległym obszarem w środkowej części archipelagu. Tuż za lotniskiem Vágar Airport, leży jedyna na Wyspach Owczych miejscowość bez dostępu do oceanu – Vatnasoyrar. Brak dostępu do morza rekompensowany jest dostępem do największego jeziora na Owcach – Sørvágsvatn, zamiennie: Leitisvatn. Ciekawostka jest fakt, że pierwsza z nazw używana jest przez mieszkańców Sørvágur, a druga przez mieszkańców Miðvágur określających tereny wokół swoje miasta mianem Leiti. 

Wyspa Vágar

Opuszczone miejscowości na Vágar

Pomimo geograficznego odosobnienia, na Wyspach Owczych zachodzą te same procesy społeczne, co w innych zakątkach świata. Najbardziej zauważalnym jest postępujący proces urbanizacji. W farerskim wymiarze oznacza on przede wszystkim zmianę stylu życia – coraz większe znaczenie zyskuje w nim dostęp do infrastruktury. W konsekwencji wyludniają się obszary odcięte od systemu komunikacyjnego, a opuszczone osady stają się symbolem zachodzących zmian społecznych. I niezwykłą atrakcją turystyczną tego fascynującego archipelagu.  

Slættanes

Zdjęciw: Pól Sundskarð . Slættanes. Wyspy Owcze
Slættanes. Wyspy Owcze. Fot: Pól Sundskarð.

Najsłynniejszą opuszczoną osadą na wyspie Vágar jest Slættanes widoczna doskonale z pokładu łodzi turystycznych pływających wzdłuż klifów Vestmannabjørgi. Wytrawny turysta  zwróci uwagę na współcześnie wyglądające zabudowania pojawiające się zaraz po opuszczeni zatoki Vestmanna, których na większości map poglądowych próżno szukać. Pierwsi mieszkańcy osiedlili się tam w 1835 roku. W okresie największego rozkwitu, liczba ludności Slættanes nie przekraczała 130. Funkcjonowała szkoła oraz mały urząd pocztowy. Przez krótki czas utrzymywano także połączenie morskie z Vestmanna – miejscowością leżącą po przeciwległej stronie cieśniny Vestmannasund. Osada nie została zelektryfikowana, nie powstała także droga: było stąd za daleko do innych osiedli na Vágar.

Wycieczki na Wyspy Owcze z pasjonatami z Faroe.pl

Ostatni mieszkańcy opuścili wieś w 1965 roku, ale pozostawione domy do dziś są pod stałą opieką.  Dla turysty Slættanes jest miejscem wyjątkowym. I to nie tylko ze względu na klimat towarzyszący opustoszałej osadzie. Uchodzi ona za jedną z najpiękniej usytuowanych na Wyspach Owczych. Miejscowość nie powinna być jednak celem samym w sobie. Największą atrakcją są bowiem prowadzące do niej szlaki. Ten najciekawszy zaczyna się w Gásadalur. Jest trudny i wymagający, ale zapewnia niezapomniane wrażenia. Najrozsądniej skorzystać z pomocy miejscowego przewodnika, który nie pozwoli się zgubić, a ponadto zapewni możliwość spędzenia nocy w jednym z opuszczonych domów. 

Víkar

Vikar Wyspy Owcze. Fot: Pól Sundskarð. 
Vikar Wyspy Owcze. Fot: Pól Sundskarð.

Wspominając o opuszczonych miejscowościach na wyspie Vágar nie można też pominąć  Víkar – malowniczej osady usytuowanej w pobliżu szlaku Gásadalur –Slættanes. Pierwsi osadnicy przybyli tam z Gásadalur w 1833 roku. W trudnym górskim terenie nigdy nie wytyczono drogi między miejscowościami, a jedynie wąską ścieżkę na zboczach góry Árnafjall – najwyższej na Vágar. Utrudniona komunikacja miała oczywiście wpływ na wyludnienie osady, jednak nie była jego bezpośrednią przyczyną. Wyjątkowo krótka historia Víkar wiąże się z morską tragedią, która pochłonęła życie większości rybaków zamieszkujących osadę. Osamotnione kobiety z dziećmi opuściły wieś, powracając do Gásadalur w roku 1914. Do dziś stoją tam dwa domy, które podobnie jak w Slættanes, pozostają pod stałą opieką swoich właścicieli i czasami są udostępniane turystom. 

latarnia na wyspach owczych

Atrakcje turystyczne na Vágar  

Kościół w Sandavágur
Kościół w Sandavágur
Zachodnie wybrzeże Vagar, Fot Pól Sundskarð
Zachodnie wybrzeże Vagar, Fot Pól Sundskarð
Widok na Tindholmur, Fot Pól Sundskarð
Widok na Tindholmur, Fot Pól Sundskarð
Widok na południowe wybrzeże Vagar, Fot Pól Sundskarð
Widok na południowe wybrzeże Vagar, Fot Pól Sundskarð

Gdzie spać na Vágar 

Baza noclegowa na Vágar nie jest zbyt rozległa. Hotel Vágar przy lotnisku to opcja dla wymagających i zamożnych. Pokoje dwuosobowe o zwykłym i podwyższonym standardzie, ceny z księżyca. Jedynym sensownym miejscem noclegu na Vágar jest hostel „á Giljanesi” znajdujący się między Sandavágur a Miðvágur tuż nad brzegiem zatoki. Standard typowo hostelowy, pokoje 2 i 4 – osobowe.  Do dyspozycji kuchnia i duży pokój dzienny. Ceny noclegu znacznie wzrosły w ostatnim czasie i zaczynają się od 190 DKK.

á Giljanesi
https://www.giljanes.fo/hostel/
Tel.: 00298 33 34 65
giljanes@post.olivant.fo

Łukasz Łach
Faroe.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments