Szlak do wodospadu Bøsdalafossur
Bøsdalafossur to jeden z niewielu wodospadów na świecie, który przelewa swoje wody ze słodkowodnego jeziora wprost do oceanu. Spośród kilku szlaków do niego prowadzących, ten najprzyjemniejszy zaczyna się w Miðvágur. Wędrówka należy do łatwych lekkich i przyjemnych.
Ok. 3 km na wschód od Sørvágur dno szerokiej doliny wypełnia Sørvágsvatn (inna nazwa Leitisvatn) – największe jezioro Wysp Owczych o długości 6 km. Podczas wojny bazowały na nim alianckie łodzie latające. Z jego południowego krańca wypływa potok, kończący się 50-metrowej wysokości wodospadem Bøsdalafossur.
Według wielu internetowych opinii, wodospad Bøsdalafossur wraz sąsiadującą iglicą Geituskorardrangur i cyplem Trælnipa – to jedno z najładniejszych miejsc na Wyspach Owczych. Można z tym poglądem dyskutować, ale z pewnością nie można odmówić mu wyjątkowości. Na to miano z pewnością zasługuje wodospad – jako jeden z niewielu na świecie, przelewa swój strumień z jeziora wprost do oceanu.
Szlak rozpoczyna się na południowo – zachodnich obrzeżach Miðvágur. Jadąc od strony Sandavágur skręcacie w lewo w pierwszy zakręt za białym kościołem. Pomoże Wam kierunkowskaz z nazwą atrakcji. Wjeżdżając między domy jednorodzinne skręcacie następnie w czwarty zakręt w praw, w czym pomoże kolejny kierunkowskaz. Asfalt szybko ustępuje nawierzchni bitej. Nie przejmujcie się jednak, droga doprowadzi Was do małego parkingu, gdzie rozpoczyna się wejście na szlak.
Co raz więcej właścicieli i dzierżawców gruntów pobiera opłaty za przejście ich ziemią. Tak też jest w przypadku niniejszego szlaku. Cena wejścia to 200 DKK od osoby dorosłej, 50 DKK dla młodzieży w wieku 7-14 lat, dzieci do lat 6 zaś wchodzą na szlak bezpłatnie. Jeżeli zdecydujecie się na przejście szlaku w towarzystwie przewodnika to zapłacicie odpowiednio 450 DKK i 150 DKK od osoby. Płaci się przy wejściu kartą lub gotówką.
Sam szlak jest dość monotonny, przez to jednak łatwy i dostępny dla każdego, bez względu na wiek czy kondycje fizyczną. Nie ma tu ani stromych podejść, ani trudnego podłoża. Jedynym wyzwaniem, które Was czeka to znalezienie miejsca parkingowego przy bramce na szlak.
Ścieżka prowadzi do wąskiego przesmyku między jeziorem a otwartym oceanem. Po lewej stronie widoczna będzie Traelanipa (pol.: ściana niewolników), płasko-ścienna skała wznosząca się na wysokość 148 m.n.p.m. Jej nazwa, pochodząca z czasów panowania Vikingów, świadczy o dość makabrycznej przeszłości tego miejsca, z którego zrzucano niewolników nieprzydatnych już więcej w miejscowych gospodarstwach. Warto podejść pod krawędź klifu, widok stamtąd zapiera dech.
Z przesmyku widoczne będą także zabudowania nad brzegiem jeziora – świadectwo brytyjskiej obecności na Vagar podczas II Wojny Światowej. Rzeka, którą woda z jeziora Vatnið uchodzi do oceanu tworząc wodospad Bøsdalafossur, nazywa się Bøsdala. Warto przejść na druga jej stronę i wdrapać się na najbliższe wzniesienie skąd roztacza się wspaniały widok na otaczające klify, a także Mykines, Sandoy, Skuvoy i Suðuroy.