Wodospad Bøsdalafossur

Szlak do wodospadu Bøsdalafossur

31 października 2017


Spośród kilku szlaków prowadzących do wodospadu Bøsdalafossur, ten najprzyjemniejszy zaczyna się w Miðvágur. Wędrówka należy do łatwych lekkich i tak dalej, w związku z czym nie wymaga specjalnego przygotowania.

Szlak do wodospadu Bøsdalafossur na Wyspach Owczych

 

Opis szlaku Bøsdalafossur

Do Miðvágur dowiezie nas autobus linii 300, krążący między Torshavn a portem lotniczym Vagar. Wysiadamy na przystanku na przeciw komisariatu policji, który znajduje się na końcu zatoki dzielącej miasteczko na dwie części. Szlak rozpoczyna się na południowo – zachodnich obrzeżach Miðvágur i prowadzi w kierunku jeziora Sørvágsvatn zwanego przez większość farerczyków Vatnið. Będąc na przeciw komisariatu policji, najlepiej udać się pierwszą napotkaną drogą  na południe – Ovaragøta. Tuż za miasteczkiem droga przechodzi w ścieżkę prowadzącą przez łagodne zbocze, na którym szczególnie latem roi się od ptaków.  W miejscu „A” zaznaczonym na mapie możecie zostawić auto , jeżeli jesteście zmotoryzowani. Nie zdziwcie się głośnym piskom tuż nad waszymi głowami, to ostrygojady, ptaki słynne ze swej waleczności i odwagi. Narastający dźwięk przypominający odgłos bombowca w locie nurkowym ma dać Wam do zrozumienia, że zanadto zbliżyliście się do miejsc ptasiego gniazdowania, które ostrygojad będzie bronił za wszelką cenę.

 

Ścieżka prowadzi do wąskiego przesmyku między jeziorem a otwartym oceanem znajdującym się 30 metrów niżej. Po lewej stronie widoczna będzie  Traelanipa (pol.: ściana niewolników) , płaskościenna skała wznosząca się na wysokość 148 m.n.p.m. Jej nazwa, pochodząca z czasów panowania Vikingów, świadczy o dość makabrycznej przeszłości tego miejsca, z którego zrzucano niewolników nieprzydatynch już więcej w miejscowych gospodarstwach.  Z przesmyku widoczne będą także zabudowania nad brzegiem jeziora – świadectwo brytyjskiej obecności na Vagar podczas II Wojny Światowej. Rzeka, którą woda z jeziora Vatnið uchodzi do oceanu tworząc wodospad Bøsdalafossur, nazywa się Bøsdala. Warto przejść na druga jej stronę i wdrapać się na najbliższe wzniesienie skąd roztacza się wspaniały widok na otaczające klify, Mykines, Sandoy, Skuvoy i Suðuroy.

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments