Wycieczka na Wyspy Owcze 2021
Odkryj Wyspy Owcze w towarzystwie pasjonatów archipelagu. Pokażemy Ci je z trzech perspektyw – z lądu, oceanu i powietrza. Odwiedzisz najpiękniejsze i mało znane zakątki odkryte przez nas w trakcie wielu podróży. Pobyt urozmaicą ekstremalne przeżycia podczas lotów helikopterem czy w czasie rejsu RIB’em z prędkością 80 km/h. Poznasz farerską kulturę, obyczaje i tradycje w tym unikalną kuchnie, w której króluje mięso wielorybów i morskich ptaków. Zapraszamy
Czas trwania: 7 dniLiczba uczestników: 8 + pilot.
#UbezpieczenieRezygnacji | #ElastyczneZmianyTerminów
- 1 maja – 7 maja 2021 (brak miejsc)
- 8 maja – 14 maja 2021
- 15 maja – 21 maja 2021 (brak miejsc)
- 21 maja – 27 maja 2021 (brak miejsc)
- 29 maja – 4 czerwca 2021 (brak miejsc)
- 26 czerwca – 2 lipca 2021 (brak miejsc)
- 11 lipca – 17 lipca 2021 (brak miejsc)
- 17 lipca – 23 lipca 2021 (brak miejsc)
- 24 lipca – 30 lipca 2021 (brak miejsc)
- 30 lipca – 05 sierpnia 2021 (brak miejsc)
- 08 sierpnia – 14 sierpnia 2021 (brak miejsc)
- 14 sierpnia – 20 sierpnia 2021
- 05 września – 11 września 2021
- 11 września – 17 września 2021
- 19 września – 25 września 2021
Śladami książki
„81:1 Opowieści z Wysp Owczych”
z Marcinem Michalskim
Zapoznaj się z programem
- 05 czerwca – 11 czerwca 2021
- 12 czerwca – 18 czerwca 2021
Wycieczka fotograficzno-krajoznawcza
Zapoznaj się z programem
- 19 czerwca – 25 czerwca 2021
- 28 sierpnia 2021 – 3 września 2021
Wycieczka z fotografem
(To wycieczka klasyczna z udziałem fotografa. Każdy z uczestników po wycieczce otrzyma profesjonalny reportaż zdjęciowy ze sobą w roli głównej)
- 03 lipca – 09 lipca 2021 | 2 miejsca
Lot helikopterem wzdłuż najpiękniejszego fiordu na Wyspach Owczych
Widok Wysp Owczych z lotu ptaka robi wyjątkowe wrażenie. Emocji dostarczają nie tylko krajobrazy ale i sam fakt lotu helikopterem. W czasie naszej podróży na Wyspy Owcze wybierzemy się helikopterem na najbardziej widowiskową trasę, która wiedzie na Mykines – najpiękniejszą wyspę archipelagu. Podróż rozpoczniemy na lotnisku Vágar, skąd polecimy wzdłuż fiordu Sørvágsfjørður ponad szczytami bajkowej wyspy Tindholmur. Będzie co podziwiać.

Maskonury na Mykines
Największa kolonia tych pięknych ptaków znajduje się na Mykinesholmur – małej wysepce przyklejonej na Mykines od zachodu. Na niewielkiej powierzchni gniazduje tam ponad 20 tysięcy osobników. Spenetrujemy Mykinesholmur w drodze do latarni morskiej znajdującej się na jej końcu.

Największe jaskinie morskie na świecie
Wpłyniemy do wnętrza największej morskiej jaskini na świcie – Klæmintsgjógv, znajdującej się u zachodnich wybrzeży wyspy Hestur. Jej kubatura to ponad 348 tys. m3. Tym samym jest o ponad 100 tys. m3 większa od słynnej Rikoriko w Nowej Zelandii.
Rejs szybkim pontonem typu RIB
Sporej dawki adrenaliny dostarczy nam rejs z prędkością 80 km na godzinę na pontonie typu RIB. Zostaniemy wyposażeni w specjalne kombinezony chroniące nas przed wiatrem i wodą, tak abyśmy komfortowo mogli skakać po falach kilka metrów nad taflą oceanu!

Czasami podczas rejsu RIB’em, zdarzają się piękne chwile, kiedy mamy okazje obserwować ORKI w naturalnym środowisku 🙂
Saksun
Odwiedzimy Saksun na laguną Poullrin, jedną z wizytówek Wysp Owczych. Tutaj najłatwiej przenieść się w czasie wyobrażając sobie okres panowania wikingów nad archipelagiem. Domy kryte trawą na tle majestatycznych gór, z których spływają wstęgi wodospadów. Zobaczymy Saksun zarówno z perspektywy laguny jak i otaczających osadę gór.



Mykines – najpiękniejsza wyspa archipelagu
Mykines to bez wątpienia jedno z najbardziej fascynujących miejsc na Wyspach Owczych. To właśnie tu znajduje się największa kolonia Maskonurów na całym archipelagu i to tu najłatwiej przyjrzeć się im z bliska. Możliwość obcowania z ptakami w ich naturalnym środowisku to tylko jedna z wielu atrakcji, które czekają nas na Mykines. Magię tego miejsca tworzy przede wszystkim krajobraz – połączenie wysokich gór z otwartym oceanem i wciśnięta miedzy nie osada o tej samej nazwie.



Szlak do Gásadalur
Gásadalur położona jest w rozległej dolinie górskiej, na stosunkowo wysokim klifie u zachodnich wybrzeży wyspy Vágar. Brak swobodnego zejścia do oceanu oraz wysokie góry otaczające dolinę z trzech stron odizolowały Gásadalur od reszty archipelagu. Do niedawna, jako jedyna zamieszkana osada na Wyspach Owczych nie posiadała połączenia z systemem drogowym,. Z perspektywy turysty stanowiło nie lada atrakcję. W 2005 oddano do użytku Gásadalstunnilin, tunel o długości 1410 m, który zmienił życie 17 mieszkańców osady oraz zahamował stopniowe wyludnienie. Zamiast jechać tunelem wybierzemy się jednak starym szlakiem łączącym osadę z resztą świata. Przed nami zapierające dech w piersiach widoki na Mykines, Tindholur i najwyższe szczyty wyspy Vágar.



Najwyższy szczyt Wysp Owczych – Slættaratindur
Przy dobrej pogodzie podejmiemy wyzwanie zdobycia najwyższego szczytu Wysp Owczych, który wchodzi w skład Korony Europy – najwyższych europejskich szczytów państw leżących na kontynencie.


Najmniejsza stolica na świecie – Tórshavn
Zwiedzimy Tórshavn, stolicę archipelagu, a jednocześnie najmniejsze miasto posiadające atrybuty stolicy. Przekonamy się o tym zwiedzając Tianganes. To półwysep przy porcie w Tórshavn stanowiący od wieków centrum farerskiej polityki. Zajmuje go charakterystyczna drewniana zabudowa, stanowiąca przykład XVI wiecznej architektury duńskiej. Wbrew informacjom zawartym w Wikipedii, część budynków na półwyspie należy do administracji publicznej i rządowej, a nie do parlamentu. Znajduje się tam między innymi siedziba Premiera Rządu Wysp Owczych oraz liczne ministerstwa.




Szlak na Kallurin
W 2007 roku Wyspy Owcze zostały uznane przez National Geographic Traveller najpiękniejszymi wyspami na świecie pokonując 111 konkurentów. Okładkę numeru, w którym ogłoszono wyniki tego zestawienia zdobiła latarnia na Kallur. W rzeczywistości jest tam jeszcze piękniej i będziecie mieli okazje tego doświadczyć.


Tjørnuvík
To jedna z najpiękniejszych osad Wysp Owczych. Z Tjørnuvík roztacza się wspaniały widok na skały „Olbrzym i Wiedźma”. Miejscowość znana jest także z odwiedzin żeglarza Tima Severina, który pod koniec lat 70 tych XX wieku wylądował w zatoce Tjørnuvík , w czasie swojej podróży śladami Św. Brendana


DZIEŃ I
Podróż na Wyspy Owcze. Wizyta w Viðareiði – u podnóża najwyższego przylądka Europy
Transfer lotniczy na Wyspy Owcze. Po przybyciu na archipelag udajemy się do Eysturland Lodge w Klaksvík. Po krótkim odpoczynku wybierzemy się do Viðareiði – najdalej na północ wysuniętej miejscowości na archipelagu. Przemierzymy sieć tuneli, aby dostać się do tej osady zbudowanej u podnóża najwyższego przylądka Europy – Eniberg. Jeżeli czas pozwoli, dotrzemy także do opuszczonej osady Múli.
DZIEŃ II
Szlakiem najpiękniejszych zakątków wysp centralnych
Po śniadaniu udajemy się do Gjógv – według wielu najpiękniejszej osady Wysp Owczych. Przed nami spacer na tutejszy monumentalni klif. Z wysokości 200 metrów n.p.m zobaczymy otwarty ocean, przeciwległą wyspę Kalsoy, a jak szczęście dopisze to także pojawiające się tu coraz liczniej maskonury. Następnie, po krótkiej przerwie na przekąskę, wybierzemy się do Saksun nad laguną Poulirn. W przeszłości znajdował się tam naturalny port schowany pośród wysokich wzgórz z zachowaną wyjątkową architekturą. To niewątpliwe jedno z najpiękniejszych miejsc na archipelagu często określane mianem wsi rodem z „Władcy Pierścieni. Odwiedzimy tu każdy zakątek i wejdziemy na dwa wyjątkowe punkty widokowe. Na koniec naszego pobytu w Saksun udamy się na spacer w kierunku oceanu i leżącej tam czarnej plaży, przechodząc brzegiem laguny z bajowym widokiem na osadę i otaczające ją wodospady.
Po powrocie do domu przyjdzie czas na krótką regeneracje sił bo wieczorem czekają na nas kolejne atrakcje. Wszyscy chętni zmierzyć się z żywiołem udadzą się na jedną z plaż, gdzie popijając lokalny akvavit dodamy sobie odwagi by zanurzyć się w falach Oceanu Atlantyckiego. Wrażenia niezapomniane!
DZIEŃ III
Najpiękniejsze zakamarki wokół stolicy
i moc wrażeń podczas rejsu szybkim pontonem typu RIB do największych morskich jaskiń
Pierwszym przystankiem naszej podróży będzie Kirkjubøur . To pięknie usytuowana osada na przedmieściach Tórshavn, stanowiąca przez wieki centrum polityczne i duchowe archipelagu. Na jej skraju odwiedzimy niedokończoną i jedyną na Wyspach Owczych katedrę – św. Magnusa. By w pełni poczuć atmosferę Wysp Owczych sprzed wieków, zajrzymy także do charakterystycznego budynku przylegającego do katedry. To Kirkjubøargarður – najstarszy drewniany stale zamieszkały dom na świecie należący do znamienitej rodziny Paturssonów, z której wywodzą się artyści, politycy i działacze społeczni.
W poszukiwaniu skandynawskiego klimatu zajrzymy także do kościoła
św. Olafa – najstarszego budynku sakralnego na archipelagu. Szczególne wrażenie robi minimalizm wystroju, tak charakterystyczny dla kościołów protestanckich, ale także przylegający cmentarz pełen grobów farerskich bohaterów narodowych.
Opuszczając Kirkjubøur będziemy mieć tylko chwile by zrobić w sercach miejsce na sporą dawkę kolejnych emocji. Udajemy się bowiem do najbliższego portu, gdzie rozpoczniemy jedyny w swoim rodzaju rejs szybkim pontonem typu RIB. Przed nami wyjątkowe doświadczenia – podróż z prędkością 120 km/h po falach Atlantyku oraz wizyta w największych morskich jaskiniach na ziemi. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy także Orki żyjące w tej okolicy.
To nie koniec atrakcji. Pełni wrażeń odwiedzimy nieodległe Tórshavn – „najmniejszą stolicę świata”. Zobaczymy najpiękniejsze jej zakątki, damy sobie czas na samodzielne odkrywanie i zakup pamiątek. Jak pogoda dopisze odwiedzimy również kilka punktów widokowych wokół stolicy.
DZIEŃ IV
W królestwie Maskonurów, czyli podróż na piękną Mykines
Po śniadaniu czas na prawdziwą przygodę! Przed nami wizyta na Mykines – najpiękniejszej wyspie archipelagu. W trakcie rejsu będzie okazja zobaczyć z bliska wyspę Tindhólmur oraz dolinę Gásadalur – symbole piękna Wysp Owczych. Po przybyciu na Mykines przespacerujemy się po jedynej osadzie na wyspie, dziś niemal opuszczonej. Następnie skierujemy się na Mykinesholmur – małą wysepkę oddzieloną od Mykines metalową kładką, aby zobaczyć największą na Atlantyku kolonie Maskonurów i Głuptaków. Po powrocie do osady, w lokalnym barze spróbujemy kanapek z owczym mięsem oraz piwa rabarbarowego. W drodze powrotnej 40 minutowy rejs szybką łodzią wzdłuż najpiękniejszego fiordu Wysp Owczych.
DZIEŃ V
Wyspa Jamesa Bonda i lot śmigłowcem ponad najpiękniejszymi zakątkami archipelagu
Nie zwalniamy tempa. O poranku wybierzemy się w krótki rejs promem na wyspę Kalsoy. To właśnie tutaj kręcono najnowsze przygody James Bonda „Nie czas umierać”. Wyspa zwana jest fujarką, a to wszystko ze względu na swój charakterystyczny wydłużony kształt i 4 tunele, które komunikują odciętę górami osady. Przemierzmy je wszystkie by dostać się do wsi Trøllanes, gdzie rozpoczyna się krótki szlak do jednego z najpiękniejszych miejsc na archipelagu – przylądka Kallurin. Roztaczają się stamtąd bajowe widoki na kaskadowo wyłaniające się najwyższe przylądki w Europie. Miejsce pozostaje w pamięci na zawsze. Wracając do Klaksvík nie ominiemy Mikladalur, największej osady na wyspie, by zobaczyć posąg Kópakonan – kobiety foki. To co najlepsze jednak dopiero przed nami!
Czas na prawdziwą przygodę i lot śmigłowcem. Wystartujemy z heliportu w Klaksvík a naszym celem będzie lotnisko Vágar. Po drodze przelecimy na stolicą Tórshavn, przepiękną wyspą Koltur i tuż nad wyjątkowym wodospadem Bøsdalafossur przelewającym swe wody z jeziora wprost do oceanu. To nie koniec atrakcji! Z lotniska wybierzemy się do Gásadalur – do niedawna jedynej miejscowości na Wyspach Owczych odciętej od systemu drogowego archipelagu. Roztacza się stamtąd niesamowity widok na Mykines oraz Tindhólmur, które będziemy podziewać z kilku punktów widokowych. Naszą uwagę w największym stopniu pochłonie jednak wodospad Múlafossur – jeden z symboli Wysp Owczych.
DZIEŃ VI
W drodze na najwyższy szczyt archipelagu
Po śniadaniu wybierzemy się na wycieczkę najwyżej położoną szosą na Wyspach Owczych. Prowadzi ona przez masyw Slættaratindur – najwyższej góry archipelagu o wysokości 882 m.n.p.m. To jednocześnie najwyższy szczyt europejskiej części Królestwa Danii. Góra przyciąga ludzi z całego świata, nie tylko ze względu na oszałamiające widoki, ale także dlatego, że jest częścią wyzwania jakim jest Korona Europy. Zdobędziemy szczyt pokonując 300 metrów różnicy skąd roztacza się najwspanialszy widok na cały archipelag!
DZIEŃ VII
Powrót do Polski
Jeżeli pandemia na Wyspach Owczych uniemożliwi realizację wyjazdu, otrzymacie Państwo możliwość:
- anulowania rezerwacji i pełnego zwrotu wniesionych opłat
- lub przestawienia Państwa udziału na dowolnie wybrany termin w przyszłości.
Ponadto, zostaniecie Państwo objęci ubezpieczeniem od kosztów rezygnacji z powodu choroby, które to zapewni zwrot kosztów w przypadku zachorowania uniemożliwiającego wyjazd.
Zakwaterowanie
Zamieszkamy w fenomenalnym Eysturland Lodge – pensjonacie prowadzonym przez niezrównaną Kingę Eysturland. Kinga, która na wyspach mieszka od lat, to wulkan dobrej energii. Ugości nas w swoim pięknym domu i swoimi opowieściami pozwoli poznać archipelag od podszewki.
Wyżywienie
W miejscu gdzie będziemy zakwaterowani jest w pełni wyposażona kuchnia. Śniadania i kolacje przygotowujemy we własnym zakresie. W przypadku większości naszych grup obiady przygotowywane są wspólnie.
Przelot na Wyspy Owcze
Każdy z uczestników wyprawy rozpoczyna ją w wybranym przez siebie porcie lotniczym, skąd leci na Wyspy Owcze. Każdego z uczestników odbieramy na lotnisku Vágar (IATA: FAE). Połączenia lotnicze na Wyspy Owcze oferują linie lotnicze LOT, SAS, KLM/AIR France oraz Atlantic Airways. Zapewniamy pomoc w rezerwacji i wyborze lotu!
Minimalna liczba uczestników
6 osób
Cena
- Wycieczki klasyczne: 4490 zł
- Wycieczki specjalne: 5490 zł
W cenie zapewniamy:
- Noclegi na Wyspach Owczych
- Wszelkie koszty komunikacji na Wyspach Owczych, w tym wynajem samochodu, paliwo oraz inne koszty związane z użytkowaniem samochodu na Wyspach Owczych (opłaty za tunele, opłaty parkingowe),
- Wszelkie opisane płatne atrakcje turystyczne
- Stała obecność przewodnika.
- Ubezpieczenie kosztów leczenia oraz następstw nieszczęśliwych wypadków
Nie zapewniamy:
- Przelotu (1500-2000 zł) – pomagamy w wyborze i zakupie lotu
- kieszonkowego,
- wyżywienia (koszt to około 300 zł)

ŁUKASZ ŁACH
Jest fanem surowych skandynawskich krajobrazów, odizolowanych wysp i otwartych przestrzeni. Wszystkie te cechy odnalazł na Wyspach Owczych i pozostawał pod ich wpływem. Swoje przywiązanie do Wysp Owczych wyraził, tworząc Klub Miłośników Wysp Owczych Faroe.pl. Jest promotorem atrakcji turystycznych archipelagu, a także organizatorem pierwszych cyklicznych wyjazdów na Wyspy Owcze, które w jego przypadku były pasją, która przerodziła się w zawód. Na archipelagu spędza kilkanaście tygodni w roku i wciąż odnajduje nowe pokłady fascynacji Wyspami Owczymi. Był inicjatorem i gospodarzem Pierwszego Spotkania Przyjaciół Wysp Owczych, które odbyło się we Wrocławiu w październiku 2011 roku, na którym zrodziła się idea Projektu Foroyar. Współpracuje ze skandynawskim magazynem „Zew Północy”.

KUBA WITEK
Podróżnik, reżyser filmów dokumentalnych, autor książek. Od lat związany z krajami Północy. Na Wyspach Owczych spędził w sumie kilka miesięcy zwiedzając, wspinając się na szczyty, a także badając historię oraz kulturę Farerów, czego owocem jest film dokumentalny „FAROE WAY: Sztuka przetrwania na Wyspach Owczych” opublikowany m.in. w National Geographic. Islandię objechał trzykrotnie, pierwszy raz samotnie na rowerze (relacją z tej podróży jest książka „RING ROAD: Dookoła Islandii na rowerze”), później autem realizując film „ISOLAND: Islandzkie historie polskich emigrantów”. Wziął udział w ekspedycji naukowej na Spitsbergen, której efektem jest film „RUCH LODU”, przybliżający problem zmian klimatu. Kuba na co dzień jest minimalistą, zwolennikiem diety roślinnej, lubi biegać, pływać i jeździć na rowerze.
www.kubawitek.com

MARCIN MICHALSKI
Zakamarki miast, osad i pustelni Wysp Owczych zaczął poznawać w 2008 roku i ta fascynacja trwa nieustannie do dziś. Owocem jego zainteresowania archipelagiem była pierwsza na polska rynku wydawniczym reporterska książka na ten temat – „81:1. Opowieści z Wysp Owczych” (Wydawnictwo Czarne 2011 i 2018), którą napisał wspólnie z Maciejem Wasielewskim. Farerską pasją dzieli się w trakcie spotkań na żywo i w Internecie – na stronie Wyspy-owcze.pl, blogu Havnar.blogspot.com oraz na facebookowych stronach Wyspy Owcze Projekt Føroyar i Piłka nożna na Wyspach Owczych. Współpracuje z Magazynem Skandynawskim „Zew Północy”. Należy do kolektywu Nordic Talking, współtworzonego przez miłośników kultur krajów nordyckich. Był uczestnikiem pierwszego Spotkania Przyjaciół Wysp Owczych, które odbyło się we Wrocławiu w październiku 2011 roku (na nim zrodziła się idea Projektu Føroyar). Na Wyspach Owczych zostawia zawsze cząstkę siebie i traktuje je bardzo emocjonalnie. Zachwyca się farerską przyrodą, jest ciekawy ludzi, ale pcha go też w kierunku osobliwości. Zależy mu, by podróżować odpowiedzialnie. Na co dzień zajmuje się pracą z młodzieżą.

TOMASZ MACHERZYŃSKI
Fotograf, pasjonat podróży, miłośnik górskich trekkingów. Przygodę z fotografią rozpoczął w 2010 roku od reportaży motorsportowych, z czasem jednak fotografia krajobrazowa stała się najważniejszą częścią jego twórczości. Podąża własną ścieżką, znane miejsca stara się ukazać w nowym świetle. W portfolio
tm-photos.myportfolio.com posiada kadry m.in. Dolomitów, Tatr, Bieszczad i Karkonoszy. Wyspy Owcze odkrył niedawno, lecz pochłonęły go w całości, stając się źródłem inspiracji zarówno w fotografii, jak i w życiu codziennym
Klub Miłośników Wysp Owczych Faroe.pl jest organizatorem turystyki działającym w zgodzie z Ustawą o turystyce. Klub wpisany jest do rejestru organizatorów turystyki prowadzonego przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Posiada także wymaganą prawem gwarancję ubezpieczeniową.
Wypełnij krótki formularz zgłaszając swoją chęć udziału w wyjeździe.
Masz pytania?
tel: 504 326 674
info@faroe.pl