Warsztaty fotograficzne na Wyspach Owczych 2024
Chcesz odkryć Wyspy Owcze? Trafiasz pod właściwy adres! Eksplorujemy archipelag już od ponad 15 lat, znamy farerskie zakamarki, przyjaźnimy się z Farerami, okiełznaliśmy język i kulturę tego miejsca. Zabierzemy Cię na niezwykłąwyprawę, podczas której zobaczysz Wyspy Owcze z perspektywy lądu, oceanu i powietrza. Zobaczysz, jak mieszka jeden z najbardziej odizolowanych narodów Europy. Spektakularne widoki i niezapomniane przeżycia gwarantowane!
Jeśli fotografujesz, ale nie wiesz lub chcesz wiedzieć więcej jak robić zdjęcia by opowiadały historię – to ten warsztat jest dla Ciebie. Narracja w fotografii jest równie ważna co w powieści, czy filmie. To dzięki niej zdjęcia układają się w spójną i ciekawą historię, od której trudno oderwać wzrok.
Podczas tego warsztatu zanurzymy się w surowy i tajemniczy świat Wysp Owczych. Przyjrzymy się bliżej zwyczajom i tradycjom ludzi, którzy tu żyją i pracują. A zapierające dech w piersiach krajobrazy będą tłem do zbudowania wizualnej opowieści o jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie.
W trakcie warsztatów poznamy, czym jest storytelling i dlaczego jest ważny w budowaniu narracji. Będziemy uczyć się uważności w patrzeniu i świadomego myślenia o projekcie. Zajmiemy się również selekcją i fotoedycją, na podstawie fotografii, które każdy z uczestników wykona podczas warsztatów. Będziemy dyskutować, konsultować, wymieniać się poglądami i doświadczeniem. A przede wszystkim będziemy dążyć do tego, by zdjęcia, które robimy przestały być dziełem przypadku, a stały się rezultatem procesu twórczego.
Warsztat może być doskonałą okazją, aby zaprezentować swoją twórczość szerokiemu gronu odbiorców. Codziennie bowiem, spośród zdjęć zrobionych przez uczestników, będziemy wybierać te, które ukażą się na instagramowym koncie National Geographic Polska @natgeopl
Liczba uczestników: 7
Prowadzący: Iwona El Tanbouli-Jabłońska, Łukasz Łach
Terminy: 11 czerwca – 17 czerwca 2024 (brak miejsc)
DZIEŃ I
Podróż na Wyspy Owcze. Wizyta w Viðareiði – u podnóża najwyższego przylądka Europy
Transfer lotniczy na Wyspy Owcze. Po przybyciu na archipelag udajemy się do Eysturland Lodge w Klaksvík. Po krótkim odpoczynku wybierzemy się do Viðareiði – najdalej na północ wysuniętej miejscowości na archipelagu, na pozór niemal niezamieszkałej. Przemierzymy sieć tuneli, aby dostać się do osady położonej u podnóża najwyższego przylądka Europy – Enniberg. Jeżeli czas pozwoli, dotrzemy także do opuszczonej miejscowości Múli.
Podczas powitalnego wieczoru każdy z uczestników opowie o sobie i swojej fotograficznej drodze.
Ci, którzy będą chcieli podzielić się swoją wcześniejszą twórczością, mogą przygotować prezentację zdjęć.
DZIEŃ II
Wyspa Fugloy – gdzie czas zatrzymał się dekady temu!
Po śniadaniu wybierzemy się na odizolowaną wyspę Fugloy, aby doświadczyć atmosfery Wysp Owczych sprzed kilkudziesięciu lat. Jak na wielu wyspach zewnętrznych, odciętych od reszty archipelagu, z punktu widzenia ludzi osiadłych w dużych miastach, czas się tam zatrzymał. Dominuje tu atmosfera izolacji, pustki i schyłku. Spacerując po opustoszałych uliczkach, między ciasno rozstawionymi niewielkim domami, z których tylko kilka jest zamieszkałych to poczucie wzmaga się. Kontrastujący z tą atmosferą ocean oraz klify przeciwległych wysp robią niesamowite wrażenie, będąc doskonałym tłem do ciekawej opowieści fotograficznej.
Kolejnym przystankiem naszej podróży będzie Saksun nad laguną Poulirn. W przeszłości znajdował się tam naturalny port, schowany pośród wysokich wzgórz. To niewątpliwie jedno z najpiękniejszych miejsc na archipelagu z wyjątkową XVII-wieczną architekturą, dla której tłem są wysokie skały i spływające zewsząd wodospady. Odwiedzimy tu każdy zakątek, dając sobie czas na szukanie ciekawych historii, które spróbujemy uchwycić poprzez fotografie.
Wieczorem zasiądziemy wygodnie i obejrzymy film o tematyce fotograficznej. A jaki, to niespodzianka. Szczegóły poznamy podczas warsztatów. Jeśli będziemy mieć siłę i ochotę wspólnie przedyskutujemy miniony dzień pod kontem zrobionych zdjęć.
DZIEŃ III
W królestwie Maskonurów, czyli dzień na pięknej Mykines
Rankiem, około godziny 10:00, wsiądziemy na mały prom, który zabierze nas w jeden z najpiękniejszych zakątków Wysp Owczych – na Mykines. W trakcie rejsu będzie okazja zobaczyć z bliska wysepkę Tindhólmur oraz dolinę Gásadalur. Po przybyciu na Mykines przespacerujemy się po jedynej osadzie na wyspie, dziś niemal opuszczonej. Następnie skierujemy się na Mykinesholmur – małą wysepkę oddzieloną od Mykines metalową kładką, aby zobaczyć największą na Atlantyku kolonie Maskonurów i Głuptaków. Po powrocie do osady, w lokalnym barze spróbujemy kanapek z owczym mięsem oraz piwa rabarbarowego. W drodze powrotnej 40 minutowy rejs szybką łodzią wzdłuż najpiękniejszego fiordu Wysp Owczych.
W kolejnym etapie naszej podróży udamy się do malowniczej osady Gásadalur – do niedawna jedynej miejscowości na Wyspach Owczych odciętej od systemu drogowego archipelagu. Roztacza się stamtąd niesamowity widok na Mykines oraz Tindhólmur, które będziemy podziwiać z kilku punktów widokowych. Naszą uwagę przykuje z pewnością stara farerska zabudowa, a także wyjątkowej urody wodospad Múlafossur – jeden z symboli Wysp Owczych
To jeden z bardziej intensywnych dni naszej foto-wyprawy. Dlatego pozwolimy sobie na odpoczynek, tak aby obrazy, które zostały w nas, i które utrwalimy na “kliszy” uporządkowały się w naszej głowie.
DZIEŃ IV
Bøsdalafossur – jedyny taki wodospad na świecie
Rankiem udamy się na szlak, aby zobaczyć Bøsdalafossur – wodospad będący unikatem na skalę światową. Tworzą go wody jeziora opadające po klifie wprost do oceanu. Z nieodległego szczytu będzie okazja doświadczyć ciekawego złudzenia optycznego, gdzie wody oceanu i pobliskiego jeziora, choć dzieli je różnica ponad 50 metrów wysokości, zlewają się w jedną, błękitną taflę.
Kolejnym etapem naszej podróży będzie stolica archipelagu – Tórshavn. Zobaczymy najpiękniejsze jej zakątki, w tym półwysep Tinganes. To centrum polityczne archipelagu z drewnianą architekturą i trawiastymi dachami. Damy sobie czas na samodzielne odkrywanie, zakup pamiątek, wpadniemy także na sernik rabarbarowy w kawiarni znajdującej się w budynku najstarszej księgarni na Wyspach Owczych. Jeśli pogoda dopisze odwiedzimy również kilka punktów widokowych wokół stolicy.
Wieczór zarezerwowany będzie na dyskusje i rozmowy na podstawie zrobionych zdjęć. To dobry moment na zastanowienie się nad naszą fotograficzną opowieścią z Wysp Owczych. Przyjrzymy się wykonanej pracy pod kontem budowania projektu.
DZIEŃ V
Stóra Dímun – niedostępna skała zamieszkała od setek lat
Po śniadaniu przejedziemy podmorskim tunelem, który w swojej infrastrukturze posiada rondo i udamy się w wyjątkowe miejsce. Przed nami bowiem podróż na Stóra Dímun – odizolowaną wyspę zamieszkałą jedynie przez dwie rodziny. Nie można się tam dostać promem, gdyż wysokie klify uniemożliwiły budowę portu, dlatego też popłyniemy tam szybkim pontonem typu RIB z prędkością 100 km/h po falach Atlantyku. Emocji i widoków nie zabraknie. Po dotarciu do wyspy czeka nas wspinaczka po wąskim szlaku, gdzie pokonamy około 100 metrów różnicy wysokości. W nagrodę czekają nas oszałamiające widoki i możliwość spotkania z ludźmi żyjącymi w izolacji od pokoleń – fascynujący temat do naszych historii opowiadanych obrazami.
Po powrocie ze Stóra Dímun wybierzemy się do Kirkjubøur . To pięknie usytuowana osada na przedmieściach Tórshavn, stanowiąca przez wieki centrum duchowe archipelagu. Na jej skraju odwiedzimy niedokończoną i jedyną na Wyspach Owczych katedrę św. Magnusa. By w pełni poczuć atmosferę Wysp Owczych sprzed wieków, zajrzymy także do charakterystycznego budynku przylegającego do katedry, gdzie będzie okazja przenieść się w czasie kilka wieków wstecz. To Kirkjubøargarður – najstarszy drewniany stale zamieszkały dom na świecie, należący do znamienitej rodziny Paturssonów, z której wywodzą się artyści, politycy i działacze społeczni. Odnajdziemy tu mnóstwo ciekawych kadrów i nieoczywistych historii.
Po tym ciekawym dniu rozpoczniemy długi wieczór, podczas którego będziemy kontynuować fotograficzne rozmowy z poprzedniego dnia i omawianie wykonanych zdjęć. Rozpoczniemy proces selekcji i edycji zdjęć.
DZIEŃ VI
Z widokiem na najwyższe przylądki w Europie
Tym razem naszym celem będzie północny kraniec Eysturoy, a konkretnie osada Gjógv. Przed nami spacer na tutejszy monumentalny klif. Z wysokości 200 metrów n.p.m zobaczymy otwarty ocean, przeciwległą wyspę Kalsoy, a jeśli dopisze nam szczęście, to także pojawiające się tu coraz liczniej maskonury.
Po południu zaś czeka nas krótki rejs promem na wyspę Kalsoy. To właśnie tutaj kręcono najnowsze przygody James Bonda „Nie czas umierać”. Wyspa zwana jest „Fujarką”, a to wszystko ze względu na swój charakterystyczny wydłużony kształt i 4 tunele, które komunikują odciętę górami osady. Przemierzmy je wszystkie, by dostać się do wsi Trøllanes, gdzie rozpoczyna się krótki szlak do jednego z najpiękniejszych miejsc na archipelagu – przylądka Kallurin. Roztaczają się stamtąd bajkowe widoki na kaskadowo wyłaniające się najwyższe przylądki w Europie. To miejsce pozostaje w pamięci na zawsze. Odszukamy też jeden tunel specjalny, ukryty. Wracając do Klaksvík nie ominiemy Mikladalur, największej osady na wyspie, by zobaczyć posąg Kópakonan – kobiety foki.
W ten ostatni wieczór naszych warsztatów omówimy zagadnienia edycji zdjęć, czyli układania historii i postaramy się podsumować, to co wykonaliśmy podczas pobytu na Wyspach Owczych.
Dzień zakończymy pożegnalną kolacją w farerskim stylu.
DZIEŃ VII
Powrót do Polski
Wszystkie zdjęcia autorstwa Iwony El Tanbouli-Jabłonskiej/@f11_studio
Byli uczestnicy
IZA ROMANIK
uczestniczka I Edycji Warsztatów Fotograficznych na Wyspach Owczych „Expedition Earth”
Czego nauczyłam się na warsztatach fotograficznych na Wyspach Owczych? Czułam niedosyt w swoich fotografiach i potrzebę rozwijania swoich umiejętności. Warsztaty fotograficzne z faroe.pl to był strzał w 10! Oprócz tego, że znalazłam odpowiedzi na nurtujące mnie pytania i oszczędziłam ogromu czasu potrzebnego na samodzielne odkrywanie, to zdobyłam niezwykle cenną umiejętność. To zmiana spojrzenia na całokształt procesu wykonywania zdjęć. Dzięki wsparciu Iwony El Tanbouli-Jabłońskiej miałam szansę praktykować umiejętność tworzenia opowieści, którą da się wyczytać z obrazów. Takiej kreatywności i umiejętności patrzenia można się uczyć. Wystarczy tylko wziąć udział w dobrych warsztatach fotograficznych.
Zdjęcia Izy na stronach National Geographic Polska
ALICJA LEHMANN
uczestniczka I Edycji Warsztatów Fotograficznych na Wyspach Owczych „Expedition Earth”
Czego nauczyłam się na warsztatach? Kiedy zobaczyłam ogłoszenie o warsztatach Earth Expedition na Wyspach Owczych wiedziałam, że muszę tam być! Wiedziałam, że to niepowtarzalna okazja na zdobycie nowych umiejętności i doświadczeń. I nie pomyliłam się – dzięki Iwonie El Tanbouli – Jabłońskiej nauczyłam się, że emocje, atmosfera i historia, którą chcemy przekazać, są najważniejsze.
Zdjęcia Alicji na stronach National Geographic Polska
Informacje praktyczne
Zakwaterowanie
Zamieszkamy w fenomenalnym Eysturland Lodge – pensjonacie prowadzonym przez niezrównaną Kingę Eysturland. Kinga, która na wyspach mieszka od lat, to wulkan dobrej energii. Ugości nas w swoim pięknym domu i swoimi opowieściami pozwoli poznać archipelag od podszewki.
Wyżywienie
W miejscu gdzie będziemy zakwaterowani jest w pełni wyposażona kuchnia. Śniadania i kolacje przygotowujemy we własnym zakresie. W przypadku większości naszych grup obiady przygotowywane są wspólnie.
Przelot na Wyspy Owcze
Każdy z uczestników wyprawy rozpoczyna ją w wybranym przez siebie porcie lotniczym, skąd leci na Wyspy Owcze. Każdego z uczestników odbieramy na lotnisku Vágar (IATA: FAE). Połączenia lotnicze na Wyspy Owcze oferują linie lotnicze LOT, SAS, KLM/AIR France oraz Atlantic Airways. Zapewniamy pomoc w rezerwacji i wyborze lotu!
Minimalna liczba uczestników
6 osób
Prowadzący:
IWONA EL TANBOULI-JABŁOŃSKA
dyrektorka artystyczna National Geographic Polska, fotografka i współwłaścicielka studia fotograficzno-filmowego F11 STUDIO. Fotografią i fotoedycją zajmuje się od 18 lat. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu na wydziale Fotografii i Komunikacji Multimedialnej. Większość jej pracy koncentruje się na fotoreportażu i projektach długoterminowych. Podróżuje z aparatem po świecie podejmując trudne społecznie tematy. Rejestrowała sytuację Nepalczyków po trzęsieniu ziemi oraz problem niedożywienia dzieci w Nigrze i kobiet przedwcześnie wychodzących za mąż w afrykańskich krajach Trzeciego Świata. Jej zdjęcia były wykorzystywane w kampaniach społecznych Unicef w Europie, Afryce i Azji. Jest laueratką międzynarodowych konkursów fotograficznych. Zajmuje się edycją zdjęć, prowadzi warsztaty, przeglądy portfolio, bywa jurorką w konkursach fotograficznych. Członkini stowarzyszenia RAV.A Stories. Równocześnie zajmuje się projektowaniem graficznym. Obecnie skupia się na projektowaniu różnego rodzaju publikacji głównie magazynów, książek, zinów i albumów fotograficznych. Wielokrotnie nagradzana przez National Geographic Society za najlepsze layouty. Iwona na Wyspy Owcze trafiła rok temu i jak sama mówi: Byłam w wielu egzotycznych miejscach, ale Wyspy Owcze, jak dotąd, są dla mnie najbardziej dziwnym miejscem. Zachwycają i fascynują, a z drugiej strony przerażają i wzbudzają ogromną ciekawość.
ŁUKASZ ŁACH
współautor Przewodnika Turystyczno – Kulturowego po Wyspach Owczych. Fan surowych skandynawskich krajobrazów, odizolowanych wysp i otwartych przestrzeni. Wszystkie te cechy odnalazł na Wyspach Owczych i pozostawał pod ich wpływem. Swoje przywiązanie do Wysp Owczych wyraził, tworząc Klub Miłośników Wysp Owczych Faroe.pl. Jest promotorem atrakcji turystycznych archipelagu, a także organizatorem pierwszych cyklicznych wyjazdów na Wyspy Owcze, które w jego przypadku były pasją, która przerodziła się w zawód. Na archipelagu spędza kilkanaście tygodni w roku i wciąż odnajduje nowe pokłady fascynacji Wyspami Owczymi. Był inicjatorem i gospodarzem Pierwszego Spotkania Przyjaciół Wysp Owczych, które odbyło się we Wrocławiu w październiku 2011 roku, na którym zrodziła się idea Projektu Foroyar. Współpracuje ze skandynawskim magazynem „Zew Północy”.
Cena:
- 8490 zł
W cenie zapewniamy:
- Noclegi na Wyspach Owczych.
- Wszelkie koszty komunikacji na Wyspach Owczych, w tym wynajem samochodu, paliwo oraz inne koszty związane z użytkowaniem samochodu na Wyspach Owczych (opłaty za tunele, opłaty parkingowe).
- Wszelkie opisane płatne atrakcje turystyczne.
- Stała obecność przewodnika.
- Ubezpieczenie kosztów leczenia oraz następstw nieszczęśliwych wypadków.
Nie zapewniamy:
- Przelotu (1500-2000 zł) – pomagamy w wyborze i zakupie lotu.
- Kieszonkowego.
- Wyżywienia (koszt to około 500 zł).
Zarezerwuj wyjazd
Wypełnij krótki formularz zgłaszając swoją chęć udziału w wyjeździe.
Masz pytania?
tel: 504 326 674
info@faroe.pl