fbpx
przylądek kallur kalsoy

TOP 5 punktów widokowych Wysp Owczych

12 kwietnia 2023

Na mapie Wysp Owczych z pewnością zlokalizujecie mnóstwo ciekawych punktów widokowych. Do części z nich dojedziecie samochodem, ale większość z nich wymaga krótkiego spaceru lub trekkingu. Zdarza się, że pogoda uniemożliwia podziwianie widoków, dlatego zalecana jest cierpliwość – warto odczekać parę chwil, a niebo może się rozpogodzi lub wrócić w upatrzone miejsce kolejnego dnia.

Wybraliśmy najpiękniejsze punkty widokowe Wysp Owczych, które według nas powinniście odwiedzić podczas wizyty na archipelagu.

Klakkur

Szczyt górujący nad Klaksvíkiem jest doskonałym miejscem do podziwiania północnych krańców archipelagu. Szczyt oferuje cudowną panoramę na wyspę Kunoy i Kalsoy oraz portowe Klaksvík, a przy dobrej pogodzie dostrzeżemy najwyższe szczyty Eysturoy, a nawet wiatraki nad Tórshavn na wyspie Streymoy. Dotarcie na szczyt możliwe jest szlakiem turystycznym z Klaksvíku. Szlak momentami jest dość stromy, ale widoki po drodze rekompensują włożony wysiłek.

klakkur

Gásadalur

Osada, która najdłużej nie posiadała połączenia drogowego z resztą archipelagu przyciąga miłośników pięknych scenerii widokiem na malowniczo położony wodospad Múlafossur. Z punktu widokowego na końcu krótkiej ścieżki możem podziwiać wspomniany wodospad niesamowicie wkomponowany w klifowe wybrzeże, maleńką osadę u stóp masywnego szczytu, a na horyzoncie uwagę będzie przykuwać tajemnicza wyspa Mykines. Bez wątpienia jest to najbardziej pocztówkowy widok na Wyspach.

Widok na wodospad w Gasadalur na Wyspach Owczych

Przylądek Kallur

Miejsce zdobiące okładkę National Geographic Traveller jest bez wątpienia najbardziej spektakularnym punktem widokowym na Wyspach Owczych. Z jednego miejsca możemy zobaczyć wyspy Fugloy, Viðoy, Kunoy, Eysturoy i Streymoy, a także charakterystyczne ostańce skalne „Wiedźma i Olbrzym”. Oczywiście czynnikiem warunkującym wspomniane widoki jest pogoda, więc na Kalsoy ruszajcie wyłącznie przy dobrych warunkach atmosferycznych. Na przylądek prowadzi dość wymagający szlak, często śliski i błotnisty – kijki trekkingowe wskazane. Po dotarciu na miejsce warto usiąść wśród traw i owieczek i oddać się kontemplacji.

Trzy przylądki widziane z Kallur

Bøur

Niewielka osada położona zaledwie kilka kilometrów od lotniska jest jedną z najpiękniejszych osad na Wyspach Owczych. Położona jest w niewielkiej zatoce, tuż przy czarnej plaży, gdzie w pogodnie letnie dni chętnie kąpią się dorośli i dzieci. Spacer po osadzie zachwyci miłośników architektury, a wielbiciele krajobrazów nie będą mogli oderwać oczu od formacji skalnych Drangarnir i Tindhólmur dumnie prezentujących się na horyzoncie. Jest to jeden z najbardziej magicznych widoków – skała w kształcie łuku triumfalnego oraz masywna Tindhólmur z pięcioma szczytami inspirują artystów. Wystarczy usiąść na plaży i kontemplować widok.  

bour, widok na Drangarnir i Tindhólmur

Gjógv

Osada z charakterystycznym portem zlokalizowanym w naturalnej szczelinie prezentuje się niezwykle już z górskiej drogi prowadzącej do tej niezwykłej miejscowości. Różnokolorowe domki niczym z filmów Wesa Andersona położone są w niesamowitej scenerii. Osada leży na końcu polodowcowej doliny, otoczona jest wysokimi szczytami, a podłużna wyspa Kalsoy zamyka widok od strony oceanu. Z pobliskiego klifu, na który prowadzi oznakowany szlak możemy podziwiać Gjógv oraz najwyższe szczyty Wysp Owczych.

Gjógv widziane od południa

Farerskie krajobrazy

Podczas podróży po Wyspach Owczych z pewnością będziecie co chwilę się zatrzymywać, by podziwiać krajobrazy. Archipelag dostarcza niesamowitych wrażeń na każdym kroku i przy każdej pogodzie znajdziecie miejsca ze spektakularnymi widokami. Pamiętajcie jednak o bezpieczeństwie! Nie stawajcie na krawędziach klifów, uważajcie na śliskich szlakach i parkujcie wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych.

Do zobaczenia na Wyspach Owczych 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments