fbpx
Dom nad laguną w Saksun

Top 10 – Atrakcje turystyczne Wysp Owczych

1 grudnia 2021

Wyspy Owcze pełne są wyjątkowych atrakcji turystycznych niedostępnych nigdzie indziej. To nie tylko wyjątkowe widoki łączące wysokie góry z otwartym oceanem, ale także szlaki do opuszczonych miejscowości, najwyższe klify w Europie czy największe morskie jaskinie świata. Nie brakuje także atrakcji stworzonych ręką człowieka. Sprawdźcie co Was czeka na tym wyjątkowym archipelagu

Lot helikopterem wzdłuż najpiękniejszego fiordu 

Widok Wysp Owczych z lotu ptaka robi wyjątkowe wrażenie. Emocji dostarczają nie tylko widoki ale i sam fakt lotu helikopterem.  Najbardziej widowiskowa jest trasa, która wiedzie na Mykines – najpiękniejszą wyspę archipelagu. Więcej o lotach helikopterem na Wyspach Owczych dowiecie się tutaj.

Helikopter Atlantic Airways na lotnisku Vagar na Wyspach Owczych
Wycieczki na Wyspy Owcze z pasjonatami z Faroe.pl

Maskonury

Największa kolonia tych pięknych ptaków znajduje się na Mykinesholmur – małej wysepce przyklejonej na Mykines od zachodu. Na niewielkiej powierzchni gniazduje tam ponad 20 tysięcy osobników.  Tutaj zobaczycie kilka z nich. 

Para Maskonurów na Mykines w archipelagu Wysp Owczych
Maskonur suszy skrzydła na Mykines na Wyspach Owczych
Maskonury na tel osady Mykines na Wyspach Owczych
Maskonur w locie
Dolina Maskonurów na Mykines na Wyspach Owczych
Turyści na Mykines fotografują moaskonury

Największe jaskinie morskie na świecie

Największa morska jaskinia na świcie znajduje się na Wyspach Owczych. To Klæmintsgjógv znajdująca się u zachodnich wybrzeży wyspy Hestur. Jej kubatura to ponad 348 tys. m3. Tym samym jest o ponad 100 tys. m3 większa od słynnej Rikoriko w Nowej Zelandii.  Zobaczcie ją na filmie.

Najwieksza morska jaskinia świata. Wyspy Owcze

Rejs szybkim pontonem typu RIB

Sporej dawki adrenaliny dostarczy rejs z prędkością 80 km na godzinę na pontonie typu RIB. Przed podróżą zostaniecie wyposażeni w specjalne kombinezony chroniące nas przed wiatrem i wodą, tak abyście komfortowo mogli skakać po falach kilka metrów nad taflą oceanu!  Więcej zobaczycie na tym filmie.

Pamiątka rejs szybkim pontonem typu RIB na Wyspach Owczych

Saksun

Saksun na laguną Poullrin, jedna z wizytówek Wysp Owczych. Tutaj najłatwiej przenieść się w czasie wyobrażając sobie okres panowania wikingów nad archipelagiem. Domy kryte trawą na tle majestatycznych gór, z których spływają wstęgi wodospadów. A oto film z tego miejsca.

Dom nad laguną w Saksun
Widok na Saksun na Wyspach Owczych
Brzegi laguny w Saksun

Mykines – najpiękniejsza wyspa archipelagu

Mykines to bez wątpienia jedno z najbardziej fascynujących miejsc na Wyspach Owczych.  To właśnie tu znajduje się największa kolonia Maskonurów na całym archipelagu i to tu najłatwiej przyjrzeć się im z bliska. Możliwość obcowania z ptakami w ich naturalnym środowisku to tylko jedna z wielu atrakcji, które czekają nas na Mykines. Magię  tego miejsca tworzy przede wszystkim krajobraz – połączenie wysokich gór z otwartym oceanem i wciśnięta miedzy nie osada o tej samej nazwie. Krótkie wideo z tego miejsca znajdziecie tutaj.

Poszarpane wybrzeże na Mykines
Turyści podziwiają wybrzeże Mykines na Wyspach Owczych
Szlak do latarni na Mykines
Turyści zwiedzają Mykines
Ulica na Mykines na Wyspach Owczych

Szlak do Gásadalur

Gásadalur położona jest w rozległej dolinie górskiej, na stosunkowo wysokim klifie u zachodnich wybrzeży wyspy Vágar. Brak swobodnego zejścia do oceanu oraz wysokie góry otaczające dolinę z trzech stron, odizolowały Gásadalur od reszty archipelagu. Do niedawna, jako jedyna zamieszkana osada na Wyspach Owczych nie posiadała połączenia z systemem drogowym, co z perspektywy turysty stanowiło nie lada atrakcję. W 2003 roku wybudowano, a w 2005 oddano do użytku Gásadalstunnilin, tunel o długości 1410 m, który zmienił życie 17 mieszkańców osady oraz zahamował stopniowe wyludnienie. Zamiast jechać tunelem warto wybrać się  starym szlakiem łączącym osadę z resztą świata. Przed Wami zapierające dech w piersiach widoki na Mykines, Tindholur i najwyższe szczyty wyspy Vágar. Polecam film nagrany w najwyższym punkcie szlaku.

Na Szlkau do Gasadalur Wyspy Owcze

Szlak do Wodospadu Bøsdalafossur

Rzeka, którą woda z jeziora Vatnið uchodzi do oceanu tworząc wodospad Bøsdalafossur, nazywa się Bøsdala. To jeden z nielicznych wodospadów na świecie, który tworzy się między jeziorem a oceanem. Tuż obok niego będzie okazja wspiąć się na Traelanipa (pol.: ściana niewolników). To płasko – ścienna skała wznosząca się na wysokość 148 m.n.p.m. Jej nazwa, pochodząca z czasów panowania Vikingów, świadczy o dość makabrycznej przeszłości tego miejsca, z którego zrzucano niewolników nieprzydatnych już więcej w miejscowych gospodarstwach.  Z przesmyku widoczne będą także zabudowania nad brzegiem jeziora – świadectwo brytyjskiej obecności na Vagar podczas II Wojny Światowej. 

Widok na Wodospad Bøsdalafossur. Wyspy Owcze
Wodospad Bøsdalafossur. Wyspy Owcze

Najwyższy szczyt Wysp Owczych – Slættaratindur

Przy dobrej pogodzie podejmijcie wyzwanie zdobycia najwyższego szczytu Wysp Owczych, który wchodzi w skład Korony Europy – najwyższych europejskich szczytów państw leżących na kontynencie.  

Najwyższy szczyt Wysp Owczych - Slættaratindur, czyli "Płaski szczyt"
Najwyższy szczyt Wysp Owczych – Slættaratindur

Najmniejsza stolica świata – Tórshavn

Tórshavn, stolica archipelagu a jednocześnie najmniejsze na świecie miasto posiadające atrybuty stolicy. Przekonacie się o tym zwiedzając Tianganes. To półwysep przy porcie w Tórshavn stanowiący od wieków centrum farerskiej polityki. Zajmuje go charakterystyczna drewniana zabudowa, stanowiąca przykład XVI wiecznej architektury duńskiej. Wbrew informacjom zawartym w Wikipedii, część budynków na półwyspie należy do administracji publicznej i rządowej, a nie do parlamentu. Znajduje się tam między innymi siedziba Premiera Rządu Wysp Owczych oraz liczne ministerstwa.

Rejs wzdłuż klifów Vestmannabjørgini

Łódź przy klifach Vestmanna Wyspy Owcze

Na północ od miejscowości  Vestmana znajduje się wybrzeże Vestmannabjørgini, będące dużym skupiskiem klifów skalnych oraz wystających z wody skał i szkierów. Wysokość tych klifów sięga nawet 500 m n.p.m, natomiast pojedyncze skały miewają nawet 200 metrów. Znajdują się tam też liczne kolonie ptaków morskich i fok. Na pokładzie niewielkiego statku postaramy się wpłynąć w labirynt wysepek broniących dostępu do wysokich klifów. A tutaj krótki film z tego miejsca.

Szlak na Kallurin

W 2007 roku Wyspy Owcze zostały uznane przez National Geographic Traveller najpiękniejszymi wyspami na świecie pokonując 111 konkurentów.  Okładkę numeru, w którym ogłoszono wyniki tego zestawienia zdobiła latarnia na Kallur. W rzeczywistości jest tam jeszcze piękniej.

Latarnia Kallur na wyspyie Kalsoy w archipelagu Wysp Owczych

Tjørnuvík

To jedna z najpiękniejszych osad Wysp Owczych. Z  Tjørnuvík roztacza się wspaniały widok na skały „Olbrzym i Wiedźma”. Miejscowość znana jest także z odwiedzin żeglarza Tima Severina, który pod koniec lat 70 tych XX wieku wylądował w zatoce Tjørnuvík , w czasie swojej podróży śladami Św. Brendana

Wycieczki na Wyspy Owcze z pasjonatami i autorami przewodnika

Zdjęcia:

Zofia i Sławomir Jankowscy
Paulina Leszczyńska
Łukasz Kaczorowski
Krzysztof Kurek
Łukasz Łach

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments