Helikopter Atlantic Airways na lotnisku Vagar na Wyspach Owczych

Loty helikopterem na Wyspach Owczych

24 maja 2018

Każdy kto dotrze na Wyspy Owcze powinien przelecieć się helikopterem. To obok autobusu i promu jeden z podstawowych środków komunikacji. Przeloty są tanie i zapewniają wyjątkowe wrażenia. Loty helikopterem na Wyspach Owczych

Wszystkie loty rozpoczynają się i kończą na lotnisku Vágar będącym bazą Atlantic Airways, narodowego przewoźnika Wysp Owczych. Nie oznacza to oczywiście, że to jedyne miejsce skąd możecie rozpocząć swój lot.  Możecie go rozpocząć w każdej miejscowość znaczonej na poniższej mapie. Co ważne, na każdym z lądowisk, z których przyjdzie Wam rozpoczynać tę niezapomnianą przygodę należy być co najmniej 30 minut wcześniej.

Wycieczki na Wyspy Owcze z pasjonatami z Faroe.pl

Z doświadczenia wiem, że warto być nawet godzinę wcześniej. Helikopter nie czeka na spóźnialskich, a czasami lubi polecieć przed czasem. Szczególnie, jeżeli wszystkie miejsca są zarezerwowane, a akurat krewny pilota również chcę załapać się na rejs. Podczas szczególnie złej pogody dochodzi do częstych spóźnień. W takiej sytuacji trzeba spytać mieszkańców o opiekuna lądowiska. W każdym bowiem miejscu, do którego dolatuje helikopter, jeden z mieszkańców współpracuje z Atlantic Airways, informując pilotów helikoptera o aktualnych warunkach pogodowych. Pasażerowie uprawnieni są do przewozu 20 kg bagażu. Nikt oczywiście tego nie waży. Jeżeli jednak bagaż jest zbyt duży, obsługa helikoptera może zażądać dodatkowej opłaty.

Helikopter w drodze na Mykies, Wyspy Owcze
Helikopter Atlantic Airways, Wyspy Owcze

Najciekawsze trasy helikopterów na Wyspach Owczych

Najciekawszą trasą jest oczywiście ta najdłuższa. Liczy ponad 80 km i zaczyna się w porcie lotniczym Vágar, a kończy na  wyspie Suðuroy  w  osadzie Froðba. Po drodze same atrakcje – międzylądowanie na Koltur, o ile aktualnie ktoś tam mieszka, lot nad stolicą, a następnie to co najlepsze – widok z helikoptera na strzelistą Lítla Dímun.

Niemniej widowiskowa jest trasa wiodąca na najpiękniejszą moim zdaniem wyspę archipelagu – Mykines. Leci się z lotniska wzdłuż fiordu Sørvágsfjørður, u którego wejścia leży Tindholmur, najbardziej bajkowa wyspa na świecie. Leci się tuż nad jej 5 szczytami, żeby po chwili cieszyć wzrok widokiem Gásadalur. Jest więc co podziwiać.

Kilka porad praktycznych

  • Przygotowując Waszą wycieczkę helikopterem weźcie pod uwagę, że możecie odbyć tylko jeden lot na konkretnej trasie w ciągu dnia. Oznacza to, że jeżeli zdecydowaliście się polecieć na Suðuroy to helikopterem stamtąd już nie wrócicie
  • Dzień przed wylotem koniecznie zadzwońcie do Atlantic Airways z pytaniem o pogodę i status Waszego lotu
  • Jeżeli rozpoczynacie podróż na lotnisku Vagar to koniecznie przyjedźcie tam z godzinnym wyprzedzeniem. 

     

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments