fbpx
Helikopter Atlantic Airways na lotnisku Vagar na Wyspach Owczych

Loty helikopterem na Wyspach Owczych

24 maja 2018

Każdy kto dotrze na Wyspy Owcze powinien przelecieć się helikopterem. To obok autobusu i promu jeden z podstawowych środków komunikacji. Przeloty są tanie i zapewniają wyjątkowe wrażenia. Loty helikopterem na Wyspach Owczych

Wszystkie loty rozpoczynają się i kończą na lotnisku Vágar będącym bazą Atlantic Airways, narodowego przewoźnika Wysp Owczych. Nie oznacza to oczywiście, że to jedyne miejsce skąd możecie rozpocząć swój lot.  Możecie go rozpocząć w każdej miejscowość znaczonej na poniższej mapie. Co ważne, na każdym z lądowisk, z których przyjdzie Wam rozpoczynać tę niezapomnianą przygodę należy być co najmniej 30 minut wcześniej.

Wycieczki na Wyspy Owcze z pasjonatami z Faroe.pl

Z doświadczenia wiem, że warto być nawet godzinę wcześniej. Helikopter nie czeka na spóźnialskich, a czasami lubi polecieć przed czasem. Szczególnie, jeżeli wszystkie miejsca są zarezerwowane, a akurat krewny pilota również chcę załapać się na rejs. Podczas szczególnie złej pogody dochodzi do częstych spóźnień. W takiej sytuacji trzeba spytać mieszkańców o opiekuna lądowiska. W każdym bowiem miejscu, do którego dolatuje helikopter, jeden z mieszkańców współpracuje z Atlantic Airways, informując pilotów helikoptera o aktualnych warunkach pogodowych. Pasażerowie uprawnieni są do przewozu 20 kg bagażu. Nikt oczywiście tego nie waży. Jeżeli jednak bagaż jest zbyt duży, obsługa helikoptera może zażądać dodatkowej opłaty.

Helikopter w drodze na Mykies, Wyspy Owcze
Helikopter Atlantic Airways, Wyspy Owcze

Najciekawsze trasy helikopterów na Wyspach Owczych

Najciekawszą trasą jest oczywiście ta najdłuższa. Liczy ponad 80 km i zaczyna się w porcie lotniczym Vágar, a kończy na  wyspie Suðuroy  w  osadzie Froðba. Po drodze same atrakcje – międzylądowanie na Koltur, o ile aktualnie ktoś tam mieszka, lot nad stolicą, a następnie to co najlepsze – widok z helikoptera na strzelistą Lítla Dímun.

Niemniej widowiskowa jest trasa wiodąca na najpiękniejszą moim zdaniem wyspę archipelagu – Mykines. Leci się z lotniska wzdłuż fiordu Sørvágsfjørður, u którego wejścia leży Tindholmur, najbardziej bajkowa wyspa na świecie. Leci się tuż nad jej 5 szczytami, żeby po chwili cieszyć wzrok widokiem Gásadalur. Jest więc co podziwiać.

Kilka porad praktycznych

  • Przygotowując Waszą wycieczkę helikopterem weźcie pod uwagę, że możecie odbyć tylko jeden lot na konkretnej trasie w ciągu dnia. Oznacza to, że jeżeli zdecydowaliście się polecieć na Suðuroy to helikopterem stamtąd już nie wrócicie
  • Dzień przed wylotem koniecznie zadzwońcie do Atlantic Airways z pytaniem o pogodę i status Waszego lotu
  • Jeżeli rozpoczynacie podróż na lotnisku Vagar to koniecznie przyjedźcie tam z godzinnym wyprzedzeniem. 

     

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments