TOP
Latarnia na Mykinesholmur
Atrakcje turystyczne Wysp Owczych

“Wyspa Mykines”

Mykines jest najdalej na zachód wysuniętą wyspą archipelagu Wysp Owczych.  Jej nazwa pochodzi z języka celtyckiego, podobnie jak szereg nazw przypisanych do tamtejszych zatok i przylądków. Choć celtycki źródłosłów oznacza Wyspę Świń, dzisiejsza Mykines nie ma z nimi nic wspólnego. Mykines to przede wszystkim ptaki, a w szczególności  Maskonury  – niekwestionowany symbol archipelagu, a Mykines w szczególności. To właśnie tu znajduje się największa kolonia tych ptaków na całym archipelagu i to tu najłatwiej przyjrzeć się im z bliska. 

Wyspa Mykines

Maskonury na klifie na Mykines

Maskonury na Mykines

Możliwość obcowania z ptakami w ich naturalnym środowisku to tylko jedna z wielu atrakcji, które czekają Was na Mykines. To bez wątpienia jedno z najbardziej fascynujących miejsc na Wyspach Owczych. Magię tworzy przede wszystkim krajobraz, połączenie wysokich gór z otwartym oceanem i wciśnięta miedzy nie osada o tej samej nazwie. 


 

Szkoła z jednym uczniem

W latach 20 – tych XX wieku Mykines była jedną z większych wsi na Wyspach Owczych, zamieszkałą przez 180 osób. Jej okres świetności przypada na przełom XIX i XX wieku, kiedy to  na Mykines utworzono osobną gminę.  W tym okresie powstał  mały kościółek (1879r.), a parę lat później szkoła (1894r.).  Co ciekawe, w 2017 roku do szkoły uczęszczał jeden uczeń. Nauczyciel przybywał na wyspę na okres 2 tygodni kilka razy do roku.

 

Szkoła na Mykines, do której chodzi 1 uczeń

Szkoła na Mykines, do której chodzi 1 uczeń

Nowych osadników przyciągało bogactwo okolicznych łowisk i ptaków, a także stosunkowo dobre warunki do rozwoju rolnictwa. Jeszcze do lat 50-tych XX wieku., cała dolina usiana była poletkami, na których hodowano głównie ziemniaki oraz rabarbar, spotykany na farerskich poletkach do dziś. Pewnie zadacie sobie pytanie dlaczego akurat rabarbar…otóż z rabarbaru pędzony jest miejscowy bimber, którego popularność na Owcach jeszcze długo nie spadnie choćby ze względu na ceny i dostępność bardziej wyszukanych trunków. 

Pierwszy basen na Wyspach Owczych

Co ciekawe, w 1927 roku na Mykines powstał pierwszy Owczy „basen”, jeżeli tak można nazwać niewielką wybetonowaną nieckę na tamtejszym strumieniu,  rozwiązanie powielane w wielu miejscowościach na archipelagu, choćby w Giogv. 

„Basen” na Mykines

Era elektryczności na Mykines

Niestety ani basen, ani zbudowany w 1968 roku generator prądu nie były w stanie zatrzymać coraz szybszego wyludnienia. Zaważyło odosobnienie, wzmagane utrudnioną komunikacją z pozostałą częścią archipelagu. Nawet w dzisiejszych czasach  zdarza się, że na Mykines nie można dostać się przez całe tygodnie, a wszytko przez gwałtowną, atlantycką pogodę.  

Generator prądu na Mykines odpowiedzialny za wieczny szmer

Współcześni mieszkańcy Mykines

Na szczęście Mykines nie stała się skansenem i do tej pory mieszkają tam ludzie – około 10 osób . Z czterdziestu ciasno rozlokowanych domów, sześć jest zamieszkałych przez cały rok, pozostałe mają charakter letniskowy. Trudno spotkać  tu ludzi, wieczorem wieś sprawia wrażenie kompletnie opuszczonej, choć na pierwszy rzut oka widać, że kiedyś kipiało tu życie Spacer po Mykines robi bajkowe wrażenie…bajki o końcu świata. 

 

Zabudowania Mykines

Królewskie wizyty

Co ciekawe, magię tego miejsca dostrzegła także Królowa Małgorzata. Ilekroć jest na Owcach, zawsze wizytuje Mykines. Dwukrotnie wyspa gościła także premierów Danii. Warto dodać, że z Mykines pochodzi Samal Joensen-Mikines, największy farerski malarz, którego atelier znajdowało się  w obecnym hostelu Kristianshús. 

Jak się dostać na Mykines? 

Łódź obsługująca rejsy na Mykines

Możliwości są dwie, obie  zapadają w pamięć na długie lata. Proponuje skorzystać z obu, w jedną stronę popłynąć łodzią (60 DKK od osoby), w drodze powrotnej skorzystać z helikoptera (145 DKK od osoby). Pamiętajcie, że według zasad Atlantic Airways, przewoźnika obsługującego także połączenia helikopterowe, możecie odbyć tylko jedną podróż helikopterem na tej samej trasie w ciągu dni. Chcąc na Mykines zostać tylko jeden dzień i tak jesteście skazani na podróż dwoma środkami transportu. 

 Rada: Podróż na Mykines zawsze planujcie na początku Waszego pobytu na Owcach.  Wielokrotnie zdarza się, że ze względu na złą pogodę, wyspa odcięta jest od świata na wiele dni. 

Atrakcje na Mykines:

  • Szlak na Mykineshólmur
  • Szlak na Knukur oraz do Kamiennego lasu
     
    latarnia na wyspach owczych

Gdzie spać na Mykines?

Yellow House na Mykines

Yellow House na Mykines

 

Na Mykines znajdują się dwa hostele: Kristianshús oraz Yellow House, oba usytuowane w małych farerskich domkach. stojących na przeciw siebie. Łączna ilość miejsc noclegowych na Mykines wynosi około 65, nie daje to jednak gwarancji znalezienia noclegu w czasie wysokiego sezonu, który trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem. Standard obu hosteli nieco się różni. Co ważne w obu miejscach nie ma możliwości zapłaty kartą dlatego jadąc na Mykines należy wziąć ze sobą gotówkę. 

Kristianshús – zwany obecnie Mykines Stova

Centrum lokalnego życia turystycznego znajduje się w ateleir Samal’a Joensen-Mikines, największego farerskiego malarza. Mały czarny domek z widocznym dużym szyldem Mykines Stova, którego trudno nie zauważyć w drodze z przystani promowej. Do niedawna to miejsce nazywało się Kristianshús i  składało się z 3 połączonych ze sobą budynków. Obecnie w dwóch budynkach prowadzone są dwa osobne lokalne – Mykines Stova i The Locals, w których można zjeść i się przespać. Oferowane w nich warunki noclegu można określić jako katorżnicze. Wszytko przez brak przestrzeni oraz surowość wyposażenia, a właściwie jego brak.  Strome schodki na piętro stanowią pewną atrakcję, łyk prawdziwej farerszczyzny, jednak pokoje są zdecydowanie za małe lub za bardzo zagracone (czytaj wstawiono tam za dużo łóżek). Miałem okazję dwukrotnie spać w pokojach 3 osobowych. Pokój miał około 6 m2 i zmieszczono tam 3 prycze, bo  łóżkiem tego nazwać nie można.

Yellow House na Mykines

Jak nazwa wskazuje to żółty domek stojący nieco na uboczu, w zachodniej części wsi. Choć brak na nim jakiegokolwiek szyldu, to jedyny żółty dom na Mykines, nie powinniście mieć zatem problemów z jego znalezieniem . Yellow House oferuje 25 miejsc noclegowych w nieco lepszym standardzie. Na parterze znajduje się wydzielona przestrzeń z własną kuchnią i łazienką. Na piętrze sala telewizyjna, wspólna kuchnia. Co ważne, do dyspozycji gości jest pralnia wyposażona w elektryczną suszarkę…przydatna rzecz w farerskich warunkach.Problemem Yellow house jest jednak to, że czynny jest nieregularnie. Nigdy nie wiadomo, czy akurat tego lata właściciele postanowią uruchomić działalność, ot taka farerska specyfika.

 

co myślisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ostatnie wpisy
Wycieczka na Wyspy Owcze 2020
1
10 drogowych punktów widokowych na Wyspach Owczych
2
Turystyczne pułapki na Wyspach Owczych
3