Zakwaterowanie na Wyspach Owczych

Wybór odpowiedniego zakwaterowania ma ogromne znaczenie z perspektywy kosztów planowanej wizyty na Wyspach Owczych. Nie chodzi tu tylko o cenę, którą zapłacicie bezpośrednio za nocleg. Miejsce Waszego zakwaterowania ma bowiem wpływ na to gdzie będziecie się stołować. Inaczej będą wyglądać Wasze wydatki kiedy zdecydujecie się gotować samodzielnie, a zupełnie inaczej jeżeli przyjdzie Wam korzystać z usług niewielu lokalnych restauracji czy barów.

Pola namiotowe na Wyspach Owczych

Ze względu na deszczowy i wietrzny charakter farerskiej pogody namiot nie jest popularnym wyborem wśród turystów  odwiedzających archipelag. Amatorów biwakowania tym bardziej rozczaruje fakt, że noclegi “na dziko” są na wyspach zabronione. Nie można też spędzić nocy w samochodach kempingowych, zaparkowanych przy drodze czy na punktach widokowych.

Pozostają pola namiotowe, których na Wyspach jest z roku na rok coraz więcej. Większość pól namiotowych to działające w sezonie miejsca na rozbicie namiotu, wyznaczone przy hotelach czy schroniskach. Biwakowicze korzystają z ich węzłów sanitarnych. Inne – jak choćby kemping w Tórshavn – posiadają własną infrastrukturę. Ceny kształtują się od 100 DKK za osobę. Wykaz pól namiotowych wraz z cenami i ich wyposażeniem dostępny jest na camping.fo

Hostele i schroniska młodzieżowe na Wyspach Owczych

To atrakcyjny cenowo wybór, szczególnie dla osób podróżujących indywidualnie. Problemem jest jednak fakt, że placówek tego rodzaju jest niewiele i zlokalizowane są w większości w stolicy. Na szczególną uwagę zasługuję 62N Guesthouse City Center, do niedawna znany pod nazwą Bládýpi. Hostel znany jest z dobrego stosunku jakości oferowanych usług do ceny. Znajduje się w samym centrum Tórshavn, przy ul. Dr Jakobsens gøta 14-16. W ofercie zarówno pokoje jednoosobowe jak i wieloosobowe ze śniadaniami lub bez. Cena za pokój jednoosobowy ze śniadaniem to 645 DKK.

Na uwagę zasługuję także działający od lat Hostel Giljanes na wyspie Vágar kilka kilometrów od lotniska. Sam budynek nie jest okazały, jednak zapewnia podstawowe wygody i cieszy się dobrą opinią. Do dyspozycji są za pokoje dwu-osobowe (450 DKK), wieloosobowe oraz rodzinne (250 DKK od osoby). Można wynająć także pojedyncze miejsce w pokoju wieloosobowym (200 DKK).

Wycieczki na Wyspy Owcze z pasjonatami z Faroe.pl

Domy i apartamenty na wynajem na Wyspach Owczych

Choć Wyspy Owcze nie mogą równać się popularnością z nieodległą Islandią, to i tak z roku na rok przybywa tu coraz więcej turystów z całego świata. Chcąc odpowiedzieć na rosnący popyt Farerzy coraz śmielej udostępniają turystom swoje domy na popularnych portalach rezerwacyjnych. Jest to o tyle łatwe, że w zwyczajnej, wielopokoleniowej rodzinie domów jest zazwyczaj wiele. Postępujący od lat proces urbanizacji pozostawił na farerskiej prowincji sporo nieruchomości, które do niedawna służyły jedynie właścicielom jako domy letniskowe. Wynajem takiego domu to świetna okazja nie tylko na optymalizacje kosztów pobytu, to także szansa żeby tym mocniej wejść w farerską kulturę i poczuć lokalna atmosferę. Jest to o tyle łatwe, że domy na wynajem to w większości budynki ze sporą już historią, często wyposażone w wiele rodzinnych pamiątek. Oczywiście zdarzają się zupełnie nowe apartamenty na wynajem stanowią jednak mniejszość. Cenny wynajmu zaczynają się średnio od 100 euro za dobę. Nie bez znaczenia jest fakt, że wynajmując dom mamy własną kuchnie i możliwość gotowania. Ma to spory wpływ na ogólny koszt pobytu, bo restauracji na archipelagu jest niewiele i są drogie.

Hotele na Wyspach Owczych

Na archipelagu działa wciąż dość nieliczna sieć hoteli, choć z roku na rok oferta jest coraz większa. Obiekty znajdują się w Thórshavn, ale także Runavík, przy lotnisku Vágar, w Klaksvík oraz Tvøroyri na wyspie Suðuroy.

Jedyne hotele 4-gwiazdkowe działają oczywiście w stolicy. To Hotel Føroyar zlokalizowany na przedmieściach z fenomenalnym widokiem na miasto oraz nowo wybudowany Hotel Brandan znajdujący się tuż obok centrum. Ceny za pokój dwu-osobowy zaczynają się od 1400 DKK ze śniadaniem.

Ceny w hotelach 3 –gwiazdkowych są tylko niewiele niższe, zatem rozpatrując wybór hotelu warto wziąć pod uwagę także te z górnej półki. Szczególnie, że poziom usług jest na zdecydowanie wyższym poziomie. Znajdujący się tuż obok centrum Thórshavn, budżetowy Hotel Streym oferuje ceny od 1195 DKK za niewielki pokój dwu-osobowy z marnym widokiem i przeciętnym śniadaniem. Goście rezerwujący tam miejsce powinni wystrzegać się pokojów w budynku sąsiadującym z budynkiem głównym, gdzie przy wejściu przywitają nas kubły na śmieci z sąsiadującej chińskiej restauracji oraz zapach przygotowywanych tam posiłków.

Rozsądnym wyborem wśród hoteli 3-gwiazdkoych w jest Hotel Thórshavn znajdujący się niemal na brzegu stołecznej mariny z bardzo ładnym widokiem. Ceny od 1100 DKK za pokój dwuosobowy ze śniadaniem.

Ewenementem jest znajdujący się w centrum Hotel Hafnia, do niedawna 4-gwizdkowy. Dziś reprezentuje niższą kategorię, choć ceny są tam najwyższe na archipelagu. Pokój dwu-osobowy ze śniadaniem to koszt 3300 DKK

Dla osób ceniących hotele butikowe o kameralnej atmosferze dobrym wyborem jest Havgrím Seaside Hotel. Ceny od 1600 DKK za pokój dwu-osobowy ze śniadaniem.

Na farerskiej prowincji na uwagę zasługuje Gjáargarður – Guesthouse of Gjógv. Wysoki standard, dość przystępne ceny i piękne otoczenie sprawiają, że to jedno z najchętniej wybieranych przez turystów miejsc. Warto rezerwować je ze sporym wyprzedzeniem. Ceny zaczynają się od 1000 DKK za pokój dwu-osobowy ze śniadaniem.

Pozostałe placówki hotelowe: