fbpx
Widok na Drangarnir i Tindholmur z wyspy Vagar

Wycieczka trekkingowa na Wyspy Owcze 2025

8 listopada 2022

Chcesz odkryć Wyspy Owcze? Trafiasz pod właściwy adres! Eksplorujemy archipelag już od ponad 15 lat, znamy farerskie zakamarki, przyjaźnimy się z Farerami, okiełznaliśmy język i kulturę tego miejsca. Zabierzemy Cię na niezwykłąwyprawę, podczas której zobaczysz Wyspy Owcze z perspektywy lądu, oceanu i powietrza. Zobaczysz, jak mieszka jeden z najbardziej odizolowanych narodów Europy. Spektakularne widoki i niezapomniane przeżycia gwarantowane!

Jeżeli chcecie doświadczyć surowych farerskich krajobrazów z zupełnie innej perspektywy, a przy tym pozytywnie się zmęczyć to ta wycieczka jest dla Was. Przemierzymy ponad 70 km po farerskich górach, docierając do miejsc poza utartym szlakiem, gdzie zmysły wpadają w wibracje i trudno powstrzymać krzyk radości.

 Czas trwania:  7 dni
 Liczba uczestników:  8
 Prowadzący:  Łukasz Łach,
 Terminy: 
  • 20 maja – 26 maja 2025 (7 miejsc)
  • 18 lipca – 24 lipca 2025 (4 miejsca)

DZIEŃ I
Podróż na Wyspy Owcze. Trekking na Klakkura.

Transfer lotniczy na Wyspy Owcze. Po przybyciu na archipelag kierujemy się do Klaksvíku, gdzie znajduje się miejsce naszego zakwaterowania – pensjonat Eysturland Lodge. Po krótkim odpoczynku wybierzemy się na zlokalizowany nieopodal szczyt – Klakkur. Krótki trekking na początek naszej przygody, który dostarczy nam wspaniałych widoków na zlokalizowane nieopodal wyspy Kalsoy i Kunoy.

Widok z góry Klakkur na północ, Wyspy Owcze

DZIEŃ II
Przylądek Enniberg – trekking na jeden z najwyższych klifów świata

Po śniadaniu udamy się do Viðareiði, skąd wyruszymy na jeden z najpiękniejszych, ale i najbardziej wymagających trekkingów na Wyspach Owczych. Kilkugodzinna wędrówka dostarczy nam niezwykłych wrażeń. Przepiękny widok z wyspę Viðoy oraz wyspy północne Fugloy i Svínoy będzie nam towarzyszyć przez cały czas. Po pokonaniu około 700 metrów w pionie nie będziemy potrzebować drona, aby spojrzeć na archipelag z lotu ptaka. Będzie okazja do wykonania przepięknych zdjęć, jak i kontemplacji widoków. Wędrując do przylądka Enniberg pokonamy przełęcz Skarðið á Hálsi, po obu stronach której przepaść ma 600 metrów!

Płaskościenny klif o wysokości 754 metrów to niesamowity punkt widokowy. Przestrzeń to słowo, które w całości go definiuje. Przed nami widok na bezkresny ocean oraz na znaczną część archipelagu – wyspy Kalsoy, Kunoy, Viðoy, Fugloy. Będziemy szukać przestrzeni, nie tylko przed nami, ale i pod nami. W tym celu, leżąc wygodnie na miękkiej, farerskiej trawie, wychylimy głowy poza krawędź klifu. Wrażenia niezapomniane.

Widok na Vidaredi ze szlaku na Enniberg

DZIEŃ III
Zmagania ze Stóra Dímun – niedostępną skałą zamieszkałą od setek lat

Przed nami podróż na Stóra Dímun – odizolowaną wyspę zamieszkałą jedynie przez dwie rodziny, której pozazdrości nam wielu Farerów. Mało kto może ją bowiem odwiedzić. Nie można się tam dostać promem, gdyż wysokie klify uniemożliwiły budowę portu, dlatego też popłyniemy tam szybkim pontonem typu RIB z prędkością 100 km/h po falach Atlantyku. Emocji i widoków nie zabraknie. Po dotarciu do wyspy czeka nas wspinaczka po wąskim szlaku, gdzie pokonamy około 150 metrów różnicy wysokości oraz ciekawy labirynt skalny. W nagrodę czekają nas oszałamiające widoki i możliwość spotkania z ludźmi żyjącymi w izolacji od pokoleń – fascynujący temat do naszych historii opowiadanych obrazami.  

DZIEŃ IV
Klify Vestmanna widziane z góry, czyli szlak Saksun – Tjørnuvík

O poranku udamy się do osady Saksun. W przeszłości znajdował się tam naturalny port, schowany pośród wysokich wzgórz, z zachowaną wyjątkową architekturą. Stamtąd wyruszymy na nasz najdłuższy trekking. Rozpoczniemy od mozolnej wspinaczki ponad osadę Saksun ze stopniowo wyłaniającym się widokiem na ukrytą plażę i lagunę Pollurin. Po pokonaniu pierwszej przełęczy zanurzymy się w farerski interior, wędrując brzegiem polodowcowej doliny wśród dziesiątek owiec i ptaków. To istna oaza spokoju, wolna od szumu komunikacyjnego. Następnie skręcimy ku zachodowi by dotrzeć do miejsca jak z baśni. Staniemy na krawędzi 400-metrowych poszarpanych klifów z widokiem na 600-metrowe Snubburnar i słynne wybrzeże klifów Vestmanna. Zapamiętacie to miejsce na zawsze.

Następnie skierujemy się ku Tjørnuvík. Do osady zlokalizowanej nad czarną plażą zejdziemy szlakiem otoczonym licznymi wodospadami i strumieniami. Przez całe zejście towarzyszyć nam będą dwie słynne formacje skalne na horyzoncie – Wiedźma i Olbrzym. Po dotarciu do osady zanurzymy nasze nogi w oceanie, co wspomoże regenerację po trudach trekkingu.

Widok ze szlaku Tjornuvik - Saksun

DZIEŃ V
Spektakularne szlaki wyspy Vágar: na spotkanie z Drangarnir, Tindhólmur i Gásadalur

Przed nami dwa fenomenalne szlaki na wyspie Vágar. Zaczniemy od spektakularnego trekkingu na zachodni kraniec wyspy. Pod okiem lokalnego przewodnika dotrzemy do punktu widokowego na formacje skalne Drangarnir i Tindhólmur. Farerski łuk triumfalny i wysepka z pięcioma szczytami prezentują się stąd najbardziej okazale, a krajobraz dopełnia znajdująca się na horyzoncie wyspa Mykines. Poszukamy małej formacji skalnej tworzącej ciekawą ramę dla bajkowego widoku, zejdziemy na skaliste nabrzeże by z poziomu oceanu zobaczyć farerski łuk triumfalny, a także staniemy na krawędzi 300-metrowego klifu. Doznania z tego szlaku pozostają w pamięci na długo.

Następnie wybierzemy się na stary pocztowy szlak by zejść do magicznej doliny Gásadalur  – do niedawna jedynej miejscowości na Wyspach Owczych odciętej od systemu drogowego archipelagu. Roztacza się stamtąd niesamowity widok na Mykines oraz Tindhólmur, które będziemy mogli zobaczyć ponownie z nowej perspektywy. Naszą uwagę w największym stopniu pochłonie jednak wodospad Múlafossur – jeden z symboli Wysp Owczych.

Widok na Drangarnir i Tindholmur z wyspy Vagar

DZIEŃ VI
W drodze na najwyższy szczyt Wysp Owczych

Tym razem wybierzemy się na wycieczkę górską drogą, która prowadzi przez masyw Slættaratindur – najwyższej góry archipelagu o wysokości 880 m n.p.m. To jednocześnie najwyższy szczyt europejskiej części Królestwa Danii. Góra przyciąga ludzi z całego świata nie tylko ze względu na oszałamiające widoki, ale także dlatego, że jest częścią wyzwania Korony Europy. Zdobędziemy szczyt pokonując 300 metrów różnicy skąd roztacza się najwspanialszy widok na cały archipelag!

Popołudniu odwiedzimy przepiękne Gjógv, skąd udamy się na pobliski klif, aby w towarzystwie ukrytego wodospadu kontemplować widok na wyspę Kalsoy.

Widok z najwyższej góry Wysp Owczych

DZIEŃ VII

Powrót do Polski

Informacje praktyczne

Program ma charakter ramowy i jego realizacja jest uzależniona od warunków pogodowych.

Dystans do pokonania

Przed nami około 70 km szlaków z przewyższeniami dochodzącymi maksymalnie do 650 metrów w pionie.

Zakwaterowanie

Zamieszkamy w fenomenalnym Eysturland Lodge – pensjonacie prowadzonym przez niezrównaną Kingę Eysturland. Kinga, która na wyspach mieszka od lat, to wulkan dobrej energii. Ugości nas w swoim pięknym domu i swoimi opowieściami pozwoli poznać archipelag od podszewki.

Wyżywienie

W miejscu gdzie będziemy zakwaterowani jest w pełni wyposażona kuchnia. Śniadania i kolacje przygotowujemy we własnym zakresie. W przypadku większości naszych grup obiady przygotowywane są wspólnie.

Przelot na Wyspy Owcze

Każdy z uczestników wyprawy rozpoczyna ją w wybranym przez siebie porcie lotniczym, skąd leci na Wyspy Owcze. Każdego z uczestników odbieramy na lotnisku Vágar (IATA: FAE). Połączenia lotnicze na Wyspy Owcze oferują linie lotnicze LOT, SAS, KLM/AIR France oraz Atlantic Airways. Zapewniamy pomoc w rezerwacji i wyborze lotu!   

Minimalna liczba uczestników

6 osób

Prowadzący:

ŁUKASZ ŁACH
Jest fanem surowych skandynawskich krajobrazów, odizolowanych wysp i otwartych przestrzeni. Wszystkie te cechy odnalazł na Wyspach Owczych i pozostawał pod ich wpływem. Swoje przywiązanie do Wysp Owczych wyraził, tworząc Klub Miłośników Wysp Owczych Faroe.pl. Jest promotorem atrakcji turystycznych archipelagu, a także organizatorem pierwszych cyklicznych wyjazdów na Wyspy Owcze, które w jego przypadku były pasją, która przerodziła się w zawód. Na archipelagu spędza kilkanaście tygodni w roku i wciąż odnajduje nowe pokłady fascynacji Wyspami Owczymi. Był inicjatorem i gospodarzem Pierwszego Spotkania Przyjaciół Wysp Owczych, które odbyło się we Wrocławiu w październiku 2011 roku, na którym zrodziła się idea Projektu Foroyar. Współpracuje ze skandynawskim magazynem „Zew Północy”.

Cena:

  •  7490 zł

W cenie zapewniamy:

  • Noclegi na Wyspach Owczych.
  • Wszelkie koszty komunikacji na Wyspach Owczych, w tym wynajem samochodu, paliwo oraz inne koszty związane z użytkowaniem samochodu na Wyspach Owczych (opłaty za tunele, opłaty parkingowe).
  • Wszelkie opisane płatne atrakcje turystyczne.
  • Stała obecność przewodnika.
  • Ubezpieczenie kosztów leczenia oraz następstw nieszczęśliwych wypadków.

Nie zapewniamy:

  • Przelotu (1500-2000 zł) – pomagamy w wyborze i zakupie lotu.
  • Kieszonkowego.
  • Wyżywienia (koszt to około 500 zł).

Zarezerwuj wyjazd

Wypełnij krótki formularz zgłaszając swoją chęć udziału w wyjeździe.

 Masz pytania? 

tel: 504 326 674
info@faroe.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Justyna

Z chęcią rezerwuje termin na przyszły rok . Proszę o inf.terminow na rok 2024 jak już będzie coś wiadomo;) Czy loty są bezpośrednio z Polski- Wyspy Owcze?

Marcin

Czy będą jeszcze jakieś doatkowe terminy w 2024 na tę wycieczkę oprócz maja?

Łukasz Łach

Termin majowy podyktowany jest pogodą. W 2024 nie planujemy wycieczek trekkingowych w innych miesiącach.