fbpx
Tindholmur

Wyspa Tindhólmur

4 lipca 2017


U wybrzeżu Vágar, tuż przy wejściu do  Sørvágsfjørður  (największego fiordu na Vágar) leży jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Wysp Owczych, miejsce niezwykle często fotografowane, lecz rzadko odwiedzane. Mowa o Tindhólmur, niewielkiej wysepce o jedynym w swoim rodzaju kształcie.

Wyjątkowy charakter nadaje jej 5 wierzchołków wznoszących się na wysokość około 260 m.n.p.m., zwanych  Ytsti, Arni, Lítli, Breiði, Bogdi  (Najdalszy, Orzeł, Mały, Szeroki, Pochylony). Tindhólmur był kiedyś zamieszkany przez jedną jedyna rodzinę, której pobyt na wyspie zakończył się tragicznie. Jak głosi legenda tragedia zdarzyła się pod nieobecność męża kiedy to mieszkający wśród szczytów orzeł porwał najmłodszego członka rodziny. Kiedy matka wdrapała się do gniazda odnalazła je oślepione i na wpółżywe. Od tego momentu nikt już na wyspie nie zamieszkał. Nie oznacza to jednak, że wyspa nie  jest dostępna. 

A oto jak Tindhólmur opisuje jeden z największych farerskich pisarzy – William Heinesen w zbiorze opowiadań „Zaczarowane światło”:

Wycieczki na Wyspy Owcze z pasjonatami z Faroe.pl

„Tindholmen to chyba najbardziej niezwykły twór natury w całym zdumiewającym, wyspiarskim i skalistym świecie Wysp Owczych. Ma nieco kilometr długości; wznosi się w środkowej partii, na wysokość 262 m i uwieńczona jest koroną pięciu ostrych szczytów o śmiałym promienistym kształcie. Nadaje ona wyspie wygląd zgoła baśniowy, zjawiska ze snu, które ledwie mieści się w wyobrażeniu o rzeczywistości. Niemal równie niezwykłe jest otoczenie wyspy, usiane przylądkami i samotnymi skałami: z jednej strony tak zwany Drangar, dwa wysokie słupy bazaltowe, z których większy ma kształt gigantycznego łuku tryumfalnego, z drugiej zaś płaski przylądek Gáshólmur, który łączy Tindholmen grzebieniem skalnym. […] Komu w dzieciństwie dane było zwiedzić Tindholmen, wędrować po zielonych trawnikach, wspinać się na szczyt i zjechać na linie, używanej przez łowców ptaków, wzdłuż niedostępnych skał ten zachowuje wspomnienie na całe życie, żadne późniejsze zetknięcie z naturą nie jest w stanie tego zaćmić. To obraz, który powraca we snach i każe po latach jeszcze popadać w zadumę – tak działa urok rzucony przez łagodną i ponura piękność – Tindholmen.”
Szczyty Tindholmur: Ytsti, Arni, Lítli, Breiði, Bogdi

Skąd oglądać Tindhólmur

Po południowej stronie Tindhólmur znajduje się niewielkie nabrzeże, umożliwiające bezpieczne lądowanie. Jednak największe wrażenie Tindhólmur robi z pewnej odległości. Wraz z Drangarnar, łukiem skalnym wystającym ponad tafle oceanu tuż nieopodal, stanowi jedną z największych atrakcji morskiej drogi na Mykines obsługiwanej przez łódź Brynhild. Niesamowite wrażenie robi także z powietrza, dlatego wybierając się na Mykines szczególnie polecam niedrogą podróż helikopterem. Namiastką widoków i wrażeń dostępnych z powietrza jest widok na Tindhólmur ze szlaku do Gasadalur oraz z zachodniego zbocza Knúkur, najwyższego szczytu Mykines. To wciąż jedno z niezrealizowanych moich owczych marzeń.

Tindholmur widziany ze szlaku do Gasadalu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments