Co zabrać na Wyspy Owcze

Co zabrać ze sobą na Wyspy Owcze?

31 października 2017

Jadąc na Wyspy Owcze, bez względu na termin, należy być przygotowanym na wszystkie warunki pogodowe. Pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie i tempie nieznanym w Polsce. 

Czy brać paszport na Wyspy Owcze?

Wyspy Owcze, choć stanowią część Królestwa Danii, nie należą ani do Unii Europejskiej ani do Strefy Schengen. Do niedawna wiązało się to z koniecznością zabierania paszportu w podróż na archipelag. Od kilku lat obywatele poniższych Państw, w tym Polski, mają możliwość wjazdu na Wyspy Owcze na podstawie dowodu osobistego, jeżeli pobyt nie przekroczy 3 miesięcy.

Kraje, których obywatele mogą wyjechać na Wyspy Owcze na podstawie dowodu osobistego:

Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Republika Czeska, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Łotwa, Lichtenstein, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja

Pozostałe dokumenty podróży

Turyści udający się w podróż własnym pojazdem powinni pamiętać o ważnym ubezpieczeniu OC i prawie jazdy. Konieczne są także dowód rejestracyjny i nalepka PL. Bardzo istotne, choć nieobowiązkowe, jest wykupienie ubezpieczenia od kosztów leczenia za granicą. W przypadku konieczności skorzystania z pomocy medycznej, trzeba liczyć się z poważnymi kwotami.

Wycieczki na Wyspy Owcze z pasjonatami z Faroe.pl

Bezwzględnie należy zabrać na Wyspy Owcze

Choć na Wyspach Owczych nie brakuje miejsc odludnych, to nawet stamtąd do najbliższych osad ludzkich jest nie dalej niż kilka kilometrów. Na archipelagu trudno nawet o miejsce, gdzie nie docierałby sygnał lokalnej sieci komórkowej Føroya Tele. Stąd, planując wycieczkę na Wyspy Owcze nie trzeba przegotowywać specjalnego ekwipunku. Diabeł jednak tkwi w szczegółach i wszystko zależy od charakteru planowanej podróży.

Bez względu na porę roku, planując spokojne zwiedzanie autem oraz krótkie wyjścia w góry, powinniście spakować:

  • Buty górskie, nieprzemakalne z antypoślizgową podeszwą
  • Kurtkę przeciwdeszczową,
  • Spodnie przeciwdeszczowe
  • Polar
  • Lekką czapkę i rękawiczki
  • Kijki do trekkingu – przydają się nawet w przypadku najkrótszych górskich spacerów, bo przewyższenia bywają spore.
  • Kubek termiczny/butelka na wodę
  • Telefon bez simlock’a


Jeżeli nastawiacie na dłuższe wyjścia w góry powyższą listę powinniście na archipelagu uzupełnić o:

  • Mapy topograficzne  – dostępne w księgarni  H. N. JACOBSENS BÓKAHANDIL w Tórshavn (jest możliwość zakupu przez internet)
  • Kartusze do kuchenek gazowych, których nie można przewozić samolotem – na archipelagu można je zakupić w sklepach budowlanych Borg w Tórshanvn, Klaksvík i Runavík

Może się przydać także aparat fotograficzny i lornetka, szczególnie dla amatorów ornitologii. Ponadto, w lokalnym centrum informacji turystycznej, czy to na terminalu promowym, czy na lotnisku, warto wyposażyć się w darmową mapę drogową. W zupełności wystarczy do standardowej eksploracji archipelagu.

Czego nia brać na Wyspy Owcze

Dyskusyjnym wydaje się przywożenie na archipelag jedzenia. Ceny podstawowych produktów spożywczych nie odbiegają aż tak znaczenie od cen w Polsce. Z pewnością dużo droższe jest mięso i niektóre warzywa

Ile alkoholu i papierosów można wwieźć na Wyspy Owcze

W teorii, odprawa graniczna odbywa się na terminalu promowym w Tórshavn bądź na lotnisku Vágar. Praktyka pokazuje jednak, że kontrole są sporadyczne. Częściej można się ich spodziewać podróżując na archipelag promem, szczególne w przypadku osób podróżujących autem. Należy mieć na uwadze limity dotyczące przywozu towarów po przekroczeniu, których istnieje obowiązek zapłacenia cła. W przypadku niezgłoszenia towaru do oclenia grożą wysokie kary.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments