radiowóz policyjny Wyspy Owcze

Bezpieczeństwo i zdrowie na Wyspach Owczych

5 września 2021

Kradzieże i rozboje są tu bardzo rzadkie, przestępczość śladowa. Trudno o bardziej bezpieczne miejsce w Europie. Ryzyko utraty zdrowia na archipelagu jest minimalne. Brak tu jadowitych zwierząt i zagrożeń epidemiologicznych, powietrze zaś uchodzi za najczystsze w Europie. Zagrożenia pojawiają się jednak podczas pieszych wędrówek po farerskich górach, szczególnie przy niesprzyjającej pogodzie.

Większość szlaków jest słabo oznaczona, trudno się jednak zgubić bo szlaki są relatywnie krótkie. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę pokonując szlak wydeptanymi ścieżkami, gdyż często zdarza się, że prowadzą one wprost na krawędź klifu. Ścieżek tych nie wydeptali bowiem ludzie, lecz owce, które w poszukiwaniu świeżej trawy potrafią zapuścić się w dół największych stromizn. To szczególnie niebezpieczne przy gęstej farerskiej mgle. W przypadku problemów w górach należy dzwonić na telefon alarmowy 112. Przed wyjściem na szlak warto poinformować kogoś o planowanej trasie Twojej górskiej wycieczki.

W razie nagłych problemów ze zdrowie należy zgłaszać się do szpitali w Tórshavn, Klaksvík and Tvøroyri lub wezwać pogotowie ratunkowe pod numerem 00298 1870.

Obywatele państw nordyckich oraz Wielkiej Brytanii leczeni są na Wyspach Owczych na podstawie swojego krajowego ubezpieczenia. W pozostałych przypadkach chcąc uniknąć wysokich kosztów leczenia należy wykupić ubezpieczenie turystyczne.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments