10 drogowych punktów widokowych na Wyspach Owczych

20 listopada 2019

Wyspy Owcze najprzyjemniej zwiedza się  nieśpiesznie. Wytrawny turysta wie, że wszelkie próby trzymania się planu w takim miejscu jak Wyspy Owcze można sobie z góry odpuścić. Zamiast gonić od atrakcji do atrakcji polecam włączyć tempo spacerowe i dać się zachwycić tym co w danym momencie oferuje nam otoczenie.

W pogoni za rekomendacjami blogerów, vlogerów, inflencerów a także youtuberów, łatwo przeoczyć to co na Wyspach najprzyjemniejsze – czyli „małe odkrycia”. Czasami to trwająca chwile szalona gra kolorów stworzona przez zieleń farerskich łąk, srebro wodospadów i głęboki błękit oceanu. Poniżej lista miejsc, gdzie o takie odkrycia najłatwiej.

1. Sornfelli

Widok na Sornfelli od strony Vagar
To charakterystyczna góra zwieńczona białą kopułą nieczynnego już radaru. Świadectwo Zimnej Wojny i strategicznego położenia archipelagu. Niemal na sam szczyt prowadzi droga. Warto się tam wybrać bo widok robi wrażenie. Droga jest bardzo wąska stąd należy zachować szczególną ostrożność. Oczywiście już na samej górze może okazać się, że wysiłek był pozbawiony sensu, bo zalega chmura i widoczność spadała do 5 metrów. 

2. Mjørkadalur

Widok z farerskiego aresztu na dolinę mgieł

Czyli dolina mgieł. Znajduje się tutaj farerskie miejsce odosobnienia, czyli lokalny areszt. Kiedyś budynek ten służył załodze obsługującej radar na Sorneflli. Z parkingu znajdującego są zaraz za nim roztacza się genialny widok na fiord.

3. Norðradalur z widokiem na Koltur  

Widok na Koltur, Wyspy Owcze
To niewielka osada znajdująca się nieopodal Thorshavn. To co ją wyróżnia to fenomenalny widok na wyspę Koltur – jej charakterystyczny kształt najlepiej widać z parkingu znajdującego się na szczycie doliny prowadzącej do osady.

4. Punkt widokowy na Thórshavn z hotelu Føroyar  


Widok na Thorshavn z hotelu Foroyar
Warto rzucić okiem także na farerską metropolie. Thórshavn wraz z przyległościami to niemal 25 tys. mieszkańców.  Kolorowe miasteczko, którego panoramę ciekawie zamyka wyspa Nólsoy. 

5. Punkt widokowy przy farmie wiatraków w okolicach Nes 
Farm

Trafia tu niewielu turystów. Jest cicho i spokojnie. Miejsce zapewnia ciekawy widok na przedmieścia stolicy oraz wyspę Nólsoy.

6. Widok na Klaksvik z przełęczy na Klakkur  Widok na Klaksvik z Klakkur

Możecie się tu spodziewać jednego z najbardziej spektakularnych widoków. Charakterystyczny kształt Klaksvik oraz otaczające miasto góry po prostu zachwycają.

7. Widok na Funningur z drogi w kierunku Gjógv

Funningur z drogi do Gjógv
Przejazd tą drogą możliwy jest w zasadzie przez cały rok, choć jazda zimą jest dość niebezpieczna. Alpejskie serpentyny zapewniają jednak wyjątkowe widoki. 

8. Widok na Olbrzyma i Wiedźmę z drogi Eiði – Gjógv

Wiedźma i Olbrzym, Wyspy Owcze
Mijając zjawiskową osadę Eiði warto zatrzymać się na małym parkingu żeby popatrzeć na skały „Wiedźma i Olbrzym”. Znawcy tematu twierdzą, że dni tych skał są policzone i wkrótce pożre je erozja. Tym bardziej nie zapomnijcie się tam zatrzymać.

9. Widok na Kvivik z drogi do Vestmanna

Widok na Kvivik z drogi do Vestmanna
autor: Ulrich Latzenhofer

Kvivik to jedna z najstarszych osad na Wyspach. Pierwszych osadników z pewnością przyciągnął widok na dolinę, w której ostatecznie postanowi osiąść. 

10. Widok na Tjørnuvik

Widok an zatokę Tjørnuvik
Spiesząc na plaże do Tjørnuvik koniecznie trzeba zatrzymać się w najwyższym punkcie drogi (jest tam mały parking) schodzącej do miejscowości. Piękny stamtąd widok na zatokę i tą malownicza osadę. Łukasz Łach

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.