fbpx

10 drogowych punktów widokowych na Wyspach Owczych

20 listopada 2021

Wyspy Owcze najprzyjemniej zwiedza się  nieśpiesznie. Wytrawny turysta wie, że wszelkie próby trzymania się planu w takim miejscu jak Wyspy Owcze można sobie z góry odpuścić. Zamiast gonić od atrakcji do atrakcji polecam włączyć tempo spacerowe i dać się zachwycić tym co w danym momencie oferuje nam otoczenie.

W pogoni za rekomendacjami blogerów, vlogerów, inflencerów a także youtuberów, łatwo przeoczyć to co na Wyspach najprzyjemniejsze – czyli „małe odkrycia”. Czasami to trwająca chwile szalona gra kolorów stworzona przez zieleń farerskich łąk, srebro wodospadów i głęboki błękit oceanu. Poniżej lista miejsc, gdzie o takie odkrycia najłatwiej.

Wycieczki na Wyspy Owcze z pasjonatami z Faroe.pl

1. Sornfelli


To charakterystyczna góra zwieńczona białą kopułą nieczynnego już radaru. Świadectwo Zimnej Wojny i strategicznego położenia archipelagu. Niemal na sam szczyt prowadzi droga. Warto się tam wybrać bo widok robi wrażenie. Droga jest bardzo wąska stąd należy zachować szczególną ostrożność. Oczywiście już na samej górze może okazać się, że wysiłek był pozbawiony sensu, bo zalega chmura i widoczność spadała do 5 metrów. 

Widok na Sornfelli od strony Vagar

2. Mjørkadalur

Czyli dolina mgieł. Znajduje się tutaj farerskie miejsce odosobnienia, czyli lokalny areszt. Kiedyś budynek ten służył załodze obsługującej radar na Sorneflli. Z parkingu znajdującego są zaraz za nim roztacza się genialny widok na fiord.

Widok z farerskiego aresztu na dolinę mgieł

3. Norðradalur z widokiem na Koltur  

To niewielka osada znajdująca się nieopodal Thorshavn. To co ją wyróżnia to fenomenalny widok na wyspę Koltur – jej charakterystyczny kształt najlepiej widać z parkingu znajdującego się na szczycie doliny prowadzącej do osady.

4. Punkt widokowy na Thórshavn z hotelu Føroyar  

Warto rzucić okiem także na farerską metropolie. Thórshavn wraz z przyległościami to niemal 25 tys. mieszkańców.  Kolorowe miasteczko, którego panoramę ciekawie zamyka wyspa Nólsoy. 

Widok na Thorshavn z hotelu Foroyar

5. Punkt widokowy przy farmie wiatraków w okolicach Nes 

Trafia tu niewielu turystów. Jest cicho i spokojnie. Miejsce zapewnia ciekawy widok na przedmieścia stolicy oraz wyspę Nólsoy.

6. Widok na Klaksvik z przełęczy na Klakkur 

Możecie się tu spodziewać jednego z najbardziej spektakularnych widoków. Charakterystyczny kształt Klaksvik oraz otaczające miasto góry po prostu zachwycają.

7. Widok na Funningur z drogi w kierunku Gjógv

Przejazd tą drogą możliwy jest w zasadzie przez cały rok, choć jazda zimą jest dość niebezpieczna. Alpejskie serpentyny zapewniają jednak wyjątkowe widoki. 

Funningur z drogi do Gjógv

8. Widok na Olbrzyma i Wiedźmę z drogi Eiði – Gjógv


Mijając zjawiskową osadę Eiði warto zatrzymać się na małym parkingu żeby popatrzeć na skały „Wiedźma i Olbrzym”. Znawcy tematu twierdzą, że dni tych skał są policzone i wkrótce pożre je erozja. Tym bardziej nie zapomnijcie się tam zatrzymać.

Wiedźma i Olbrzym, Wyspy Owcze

9. Widok na Kvivik z drogi do Vestmanna

Kvivik to jedna z najstarszych osad na Wyspach. Pierwszych osadników z pewnością przyciągnął widok na dolinę, w której ostatecznie postanowi osiąść. 

Widok na Kvivik z drogi do Vestmanna
autor: Ulrich Latzenhofer

10. Widok na Tjørnuvik

Spiesząc na plaże do Tjørnuvik koniecznie trzeba zatrzymać się w najwyższym punkcie drogi (jest tam mały parking) schodzącej do miejscowości. Piękny stamtąd widok na zatokę i tą malownicza osadę. 

Widok na zatokę Tjørnuvik

Łukasz Łach

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Iza

Jest pięknie 🙂 marzę o wizycie tam. Północ jest taka przyciągająca tajemnicza i spokojna. Piękne widoki.

MartaiJohannes

Genialne zdjecia! lecimy tam za 3 tygodnie. Nie mozemy sie doczekac:-)