fbpx

Jak się dostać i co spakować na Wyspy Owcze?

30 marca 2023

Jeżeli już podjęliście decyzję i postanowiliście odwiedzić Wyspy Owcze, z pewnością nasuwa Wam się sporo pytań o logistykę takiego wyjazdu. Podstawową kwestią jest podróż na archipelag. Mamy do wyboru opcję samolotem lub promem. Warto też odpowiednio przygotować swój bagaż, aby sprostać warunkom pogodowym. Przygotowaliśmy mini poradnik, który ułatwi podróż na Wyspy Owcze i pomoże Wam w pakowaniu.

Podróż na Wyspy Owcze

Najszybszym sposobem dotarcia na archipelag jest podróż samolotem. Regularne połączenia z kontynentem zapewnia lokalny przewoźnik Atlantic Airways. Codzienne kursy z Kopenhagi, a także loty m.in. z Billund, Oslo, Aalborga czy Paryża ułatwiają turystom dotarcie na Wysp Owcze. Zdecydowanie najlepszą opcją jest lot przez Kopenhagę lub Paryż, które są dużymi lotniskami przesiadkowymi, obsługującymi liczne połączenia z Polski. Lot na Owcze z Kopenhagi trwa nieco ponad 2 godziny, z Paryża 2h 40min. Oprócz Atlantic Airways, na archipelag lata norweski Widerøe, a także SAS posiadający liczne połączenia z Polski do krajów skandynawskich. W przypadku linii SAS czeka nas przesiadka w Kopenhadze.

Alternatywą dla połączeń lotniczych jest rejs promem z duńskiego Hirtshals. Rejs trwa 36 godzin i jest częścią najdłuższego regularnego połączenia promowego na świecie łączącego Hirtshals z Seyðisfjörður na Islandii.  Prom Norröna może pomieścić do 800 pojazdów i 1500 pasażerów. Długi rejs można potraktować jako niezwykłą przygodę, tym bardziej że prom po drodze mija Szetlandy z pięknym przylądkiem Muckle Flugga, a na pokładzie znajdują się restauracje, kino, sklep, basen i kawiarnie.

Tuż przed lądowaniem na lotnisku Vagar.

Szczegółowy opis połączeń lotniczych i promowych oraz nasze praktyczne wskazówki znajdziecie

<<W NASZYM PODRÓŻNICZYM WPISIE>>.

Co spakować na Wyspy Owcze?

Po dotarciu na archipelag z pewnością zaskoczy Was dynamika pogody, o której pisaliśmy <<TUTAJ>>. Niesie ona ze sobą potrzebę adekwatnego ubioru. Zdecydowanie najlepiej sprawdza się ubiór „na cebulkę”, dlatego też polecamy zabrać ze sobą cieńszą i grubszą bluzę oraz kurtkę odporną na wiatr i deszcz. Istotne będą też dobre trekkingowe spodnie, pod które część osób zakłada termoaktywną bieliznę. Wygodne buty trekkingowe z przyczepną podeszwą z pewnością pomogą w pokonywaniu błotnistych szlaków – sprawdzą się zarówno buty niskie, jak i wysokie chroniące kostkę. Ciepłe skarpety przydadzą się podczas rejsu promem i w chłodniejsze dni. Przed wiatrem i niskimi temperaturami skutecznie ochronią czapka i rękawiczki. Choć słońca na archipelagu jest jak na lekarstwo, warto zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne. Część osób zabiera ze sobą peleryny przeciwdeszczowe, jednak nie zawsze się one sprawdzają, a gdy opady ustaną, wiatr w kilkanaście minut wysuszy Wam odzież. Wiatr uniemożliwi korzystanie z parasolki – nie zabierajcie jej na Owcze. Dobrą praktyką jest także zabranie termosu, którego zawartość rozgrzeje w trakcie eksploracji archipelagu.

Jeżeli jesteście miłośnikami fotografowania i filmowania koniecznie spakujcie aparat, obiektywy, drona czy kamerę wraz z zapasowymi bateriami i kartą pamięci. Miłośnikom ornitologii polecamy spakowanie lornetki, która pozwoli na obserwację m.in. głuptaków, maskonurów, ostrygojadów czy wydrzyków.

Istotną kwestią jest zabranie niezbędnych medykamentów. Jeżeli stosujecie leki na choroby przewlekłe, nie zapomnijcie o nich. Podróż po Wyspach to także rejsy promami, więc jeśli macie chorobę morską, spakujcie aviomarin.

W obecnych czasach, kiedy ceny żywności w Polsce i na Wyspach Owczych się do siebie zbliżają, nie ma potrzeby zabierania ze sobą podstawowych produktów spożywczych.

Norröna przepływająca obok wyspy Kalsoy
Wycieczki na Wyspy Owcze z pasjonatami z Faroe.pl

Klub Miłośników Wysp Owczych radzi!

Doświadczenie pokazuje, że w podróży na Wyspy Owcze wystarczający jest bagaż podręczny. Jeżeli jednak zabieramy więcej elektroniki, sprzętu fotograficznego czy rzeczy osobistych i nadajemy również bagaż rejestrowany, polecamy w bagażu podręcznym umieścić zapas odzieży na 2 dni oraz podstawowe produkty higieny osobistej, a na sobie mieć kurtkę i buty trekkingowe.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments