fbpx
fale wiatr wybrzeże

Klimat i pogoda na Wyspach Owczych

24 marca 2023


Pogoda na Wyspach Owczych charakteryzująca się ogromną zmiennością jest elementem bezpośrednio warunkującym możliwości eksploracji archipelagu. Na farerską pogodę istotny wpływ mają położenie geograficzne (62° szerokości północnej), prąd północnoatlantycki oraz ukształtowanie terenu. Masy ciepłego powietrza z południowego zachodu i arktyczne powietrze znad Grenlandii ścierają się nad Wyspami Owczymi, czego wypadkową jest niezwykła dynamika tutejszej pogody.

Wyspy Owcze charakteryzują się wyjątkowo morskim klimatem, w którym różnice między latem a zimą są stosunkowo niewielkie. Według oficjalnej klasyfikacji Köppena klimat panujący na archipelagu to typ Cfc – subarktyczny oceaniczny.

Temperatura na Wyspach Owczych

Średnia roczna temperatura na Wyspach Owczych wynosi około 7°C. Najcieplejszym miesiącem jest sierpień, gdy średnia temperatura wynosi około 11°C, a najzimniejszym miesiącem jest styczeń, gdy średnia temperatura wynosi około 3°C. Najwyższa zarejestrowana temperatura w Tórshavn to 22,2°C odnotowane w sierpniu, z kolei najniższa zarejestrowana temperatura w Tórshavn to styczniowe -7,8°C.

Opady

Ze względu na położenie geograficzne i wpływ prądu północnoatlantyckiego, Wyspy Owcze są miejscem, gdzie opady występują nadzwyczaj często. Średnio jest to 250-260 dni w roku. Suma rocznych opadów wynosi średnio 1600mm (dla Polski jest to około 600mm). Najwięcej opadów przypada na miesiące zimowe i wczesną wiosnę. Rekordowy pod względem opadów na Wyspach był rok 2011 z sumą roczną ponad 2500mm.

deszcz wyspy owcze
Wycieczki na Wyspy Owcze z pasjonatami z Faroe.pl

Wiatr

Wyspy Owcze są na ogół wietrzne, pochmurne i chłodne przez cały rok. Archipelag leży na ścieżce niży przesuwających się na północny wschód, co oznacza, że o każdej porze roku możliwe są silne wiatry i ulewne deszcze. Zimą Wyspy Owcze są nawiedzane przez sztormową pogodę i huragany z wiatrem przekraczającym 160 kilometrów na godzinę. Jednym z tych huraganów był słynny huragan bożonarodzeniowy (Jólaódnin), który nawiedził Wyspy Owcze 21 grudnia 1988 r. i spowodował rozległe zniszczenia. Z kolei najwyższa prędkość wiatru, jaką kiedykolwiek oficjalnie zmierzono na Wyspach Owczych, odnotowano podczas innego świątecznego huraganu. 26 grudnia 2016 r. o godzinie 6.08 rano anemometry w Norðradalsskarð zarejestrowały prędkość wiatru 78,7 m/s (283 km/h).

Chmury

Duża dynamika pogody, częste opady deszczu i wiatry znad oceanu sprawiają, że przez większość roku niebo nad Wyspami Owczymi jest zasnute chmurami. Tórshavn jest miastem z najmniejszą liczbą godzin słonecznych spośród wszystkich europejskich stolic! Nisko zawieszone, ciężkie chmury szczelnie zasłaniają górskie szczyty, a gęsta mgła często bywa utrapieniem kierowców. Każdy słoneczny dzień jest dla Farerów małym świętem, a widok osób opalających się wzdłuż lokalnych dróg nikogo nie dziwi.

Pogoda a turystyka

Różnice w wysokości, prądy oceaniczne, topografia i wiatr sprawiają, że pogoda na archipelagu jest bardzo zróżnicowana, mimo że odległości między lokalizacjami są niewielkie. To sprawia, że pogoda jest nieprzewidywalna i bardzo zmienna. Nierzadko zdarza się, że można doświadczyć wszystkich czterech pór roku w ciągu jednego dnia! Dlatego też korzystanie z aplikacji pogodowych obarczone jest dużym ryzykiem błędu pomimo coraz doskonalszych modeli numerycznych. Prognozę warto skonsultować z napotkanym mieszkańcem archipelagu czy przewodnikiem, który posiada odpowiednie doświadczenie i wie jak „czytać” farerską prognozę pogody. Niech nie zraża Was deszcz – spacerując podczas opadów ukaże się Wam prawdziwy charakter Wysp Owczych. Archipelagu tajemniczego i nieodkrytego. Prognozowany jest sztorm? Jest to przeżycie jedyne w swoim rodzaju- poznacie nową definicję wiatru i deszczu. Warto pamiętać, że po sztormie następuje rozpogodzenie, a wtedy czekają na Was obłędne krajobrazy, pionowe klify, wodospady i otaczający błękit bezkresnego oceanu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments