Klimat i pogoda na Wyspach Owczych
Pogoda na Wyspach Owczych charakteryzująca się ogromną zmiennością jest elementem bezpośrednio warunkującym możliwości eksploracji archipelagu. Na farerską pogodę istotny wpływ mają położenie geograficzne (62° szerokości północnej), prąd północnoatlantycki oraz ukształtowanie terenu. Masy ciepłego powietrza z południowego zachodu i arktyczne powietrze znad Grenlandii ścierają się nad Wyspami Owczymi, czego wypadkową jest niezwykła dynamika tutejszej pogody.
Wyspy Owcze charakteryzują się wyjątkowo morskim klimatem, w którym różnice między latem a zimą są stosunkowo niewielkie. Według oficjalnej klasyfikacji Köppena klimat panujący na archipelagu to typ Cfc – subarktyczny oceaniczny.
Temperatura na Wyspach Owczych
Średnia roczna temperatura na Wyspach Owczych wynosi około 7°C. Najcieplejszym miesiącem jest sierpień, gdy średnia temperatura wynosi około 11°C, a najzimniejszym miesiącem jest styczeń, gdy średnia temperatura wynosi około 3°C. Najwyższa zarejestrowana temperatura w Tórshavn to 22,2°C odnotowane w sierpniu, z kolei najniższa zarejestrowana temperatura w Tórshavn to styczniowe -7,8°C.
Opady
Ze względu na położenie geograficzne i wpływ prądu północnoatlantyckiego, Wyspy Owcze są miejscem, gdzie opady występują nadzwyczaj często. Średnio jest to 250-260 dni w roku. Suma rocznych opadów wynosi średnio 1600mm (dla Polski jest to około 600mm). Najwięcej opadów przypada na miesiące zimowe i wczesną wiosnę. Rekordowy pod względem opadów na Wyspach był rok 2011 z sumą roczną ponad 2500mm.
Wiatr
Wyspy Owcze są na ogół wietrzne, pochmurne i chłodne przez cały rok. Archipelag leży na ścieżce niży przesuwających się na północny wschód, co oznacza, że o każdej porze roku możliwe są silne wiatry i ulewne deszcze. Zimą Wyspy Owcze są nawiedzane przez sztormową pogodę i huragany z wiatrem przekraczającym 160 kilometrów na godzinę. Jednym z tych huraganów był słynny huragan bożonarodzeniowy (Jólaódnin), który nawiedził Wyspy Owcze 21 grudnia 1988 r. i spowodował rozległe zniszczenia. Z kolei najwyższa prędkość wiatru, jaką kiedykolwiek oficjalnie zmierzono na Wyspach Owczych, odnotowano podczas innego świątecznego huraganu. 26 grudnia 2016 r. o godzinie 6.08 rano anemometry w Norðradalsskarð zarejestrowały prędkość wiatru 78,7 m/s (283 km/h).
Chmury
Duża dynamika pogody, częste opady deszczu i wiatry znad oceanu sprawiają, że przez większość roku niebo nad Wyspami Owczymi jest zasnute chmurami. Tórshavn jest miastem z najmniejszą liczbą godzin słonecznych spośród wszystkich europejskich stolic! Nisko zawieszone, ciężkie chmury szczelnie zasłaniają górskie szczyty, a gęsta mgła często bywa utrapieniem kierowców. Każdy słoneczny dzień jest dla Farerów małym świętem, a widok osób opalających się wzdłuż lokalnych dróg nikogo nie dziwi.
Pogoda a turystyka
Różnice w wysokości, prądy oceaniczne, topografia i wiatr sprawiają, że pogoda na archipelagu jest bardzo zróżnicowana, mimo że odległości między lokalizacjami są niewielkie. To sprawia, że pogoda jest nieprzewidywalna i bardzo zmienna. Nierzadko zdarza się, że można doświadczyć wszystkich czterech pór roku w ciągu jednego dnia! Dlatego też korzystanie z aplikacji pogodowych obarczone jest dużym ryzykiem błędu pomimo coraz doskonalszych modeli numerycznych. Prognozę warto skonsultować z napotkanym mieszkańcem archipelagu czy przewodnikiem, który posiada odpowiednie doświadczenie i wie jak „czytać” farerską prognozę pogody. Niech nie zraża Was deszcz – spacerując podczas opadów ukaże się Wam prawdziwy charakter Wysp Owczych. Archipelagu tajemniczego i nieodkrytego. Prognozowany jest sztorm? Jest to przeżycie jedyne w swoim rodzaju- poznacie nową definicję wiatru i deszczu. Warto pamiętać, że po sztormie następuje rozpogodzenie, a wtedy czekają na Was obłędne krajobrazy, pionowe klify, wodospady i otaczający błękit bezkresnego oceanu.