fbpx
Flaga Wysp Owczych- Ólavsøka

Flaga Wysp Owczych – gdzie zobaczyć jej oryginał

31 października 2017

Flaga Wysp Owczych zwana Merkiđ została zaprojektowana w Kopenhadze przez dwóch farerskich studentów Jens’a Olivur Lisberg’a i Emila Joensen’a. Po raz pierwszy wciągnięto ją na maszt 22. czerwca 1919 roku. 

Symbolika Flagi Wysp Owczych

Jak wszystkie flagi skandynawskie składa się z krzyża. W fladze Wysp Owczych krzyż jest koloru czerwonego z niebieską obwolutą osadzony na białym tle. Biel symbolizuje mgłę, której na archipelagu nie brakuje, a także kipiel fal rozbijających się o farerskie klify. Czerwień i błękit to kolory farerskiego stroju narodowego. 

Historia flagi z Brytyjczykami w tle

W czasie 20-lecia międzywojennego Merkiđ stał się powszechnie używanym symbolem, choć nie był w tym okresie aprobowany przez duńskie władze. Autoryzacji Merkiđ jako oficjalnej flagi Wysp Owczych dokonali Brytyjczycy podczas II Wojny Światowej, w czasie tak zwanej „przyjaznej okupacji brytyjskiej”. Ze względu na niemiecki napad na kontynentalną części Dani istniała potrzeba rozróżnienia statków farerskich od floty duńskiej. To właśnie z tego względu 25. kwietnia 1940 roku wojskowa administracja brytyjska wręcz nakazała stosowanie Merkiđ na statkach floty farerskiej. Fakt ten spotkał się ostrą reakcją duńskiego przedstawiciela przy farerskim parlamencie.

Zachowawczy Brytyjczycy wychodząc naprzeciw duńskim protestom nie pozwolili Farerom na używanie Merkiđ podczas uroczystości lądowych. Merkiđ stanowił oficjalny symbol Wysp Owczych ale tylko i wyłącznie na morzu. Na cześć wydania dekretu o autoryzacji farerskiej flagi przez Brytyjczyków 25. kwietnia obchodzony jest Dzień Flagi Narodowej, jedno z najważniejszych świąt narodowych utrwalających farerską tożsamość. 

Wycieczki na Wyspy Owcze z pasjonatami z Faroe.pl

Oryginał flagi w Fámjin na Suðuroy

Od 1955 oryginał flagi zaprojektowany przez Lisberg’a i Joensen’a złożony jest w kościele w miejscowości Fámjin na wyspie Suðuroy.  

Kościół w Fámjin
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments