Wycieczka na Wyspy Owcze z autorem 81:1 Opowieści z Wysp Owczych

Wycieczka na Wyspy Owcze z Marcinem Michalskim śladami książki 81:1 OPOWIEŚCI Z WYSP OWCZYCH

30 grudnia 2017

Zapraszamy na wyprawę pod hasłem: poznawaj krajobrazy, poznawaj ludzi, poznawaj kulturę.

W programie, oprócz odwiedzania najpiękniejszych i najbardziej intrygujących miejsc na archipelagu, zaproponujemy Wam możliwość spotkań z mieszkającymi tu ludźmi – część z nich mieliście okazję poznać na łamach książki „81:1. Opowieści z Wysp Owczych”. Momenty obcowania z cudowną przyrodą i widokami, momenty wyciszenia oraz poznawanie Wysp Owczych z lądu, oceanu i powietrza, przeplatać będziemy zaskakującymi spotkaniami z Farerami – ich obyczajowością, kulturą i tradycjami. Przekonamy się, że nie ma cienia przesady w określaniu Wysp Owczych mianem krainy zbiegów okoliczności. Być może przekonamy się też dlaczego archipelag nazywany jest czasami Land of Maybies (my określamy go Możelandią). Nie zabraknie wątków kulinarnych – bez poznania lokalnej kuchni, podróż byłaby niepełna.

Uczestnicy wyprawy otrzymają na kilka tygodni przed wyjazdem garść materiałów-niespodzianek, mających być inspiracją do osobistego doświadczania i pogłębiania fascynacji Wyspami Owczymi.

 Czas trwania:  7 dni
 Liczba uczestników:  8 + pilot.
 Terminy: 

  • 05 czerwca – 11 czerwca 2021

#ElastyczneZmianyTerminów

DZIEŃ I
Podróż na Wyspy Owcze. Wizyta w Viðareiði – u podnóża najwyższego przylądka Europy

Transfer lotniczy na Wyspy Owcze. Po przybyciu na archipelag udajemy się do Eysturland Lodge w Klaksvík. Po krótkim odpoczynku wybierzemy się do Viðareiði – najdalej na północ wysuniętej miejscowości na archipelagu. Przemierzymy sieć tuneli, aby dostać się do osady położonej u podnóża najwyższego przylądka Europy – Enniberg. Jeżeli czas pozwoli, dotrzemy także do opuszczonej miejscowości Múli. W trakcie podróży towarzyszyć nam będzie farerska muzyka.

Koło północy chętni, którzy poczują energię, będą mogli wyprawić się na szybką i treściwą eskapadę do stołecznego Tórshavn, by poczuć jak wygląda nocne życie Farerów w knajpiano-klubowym sercu archipelagu. Zobaczymy również nocną panoramę miasta, skąd wygląda ono nie gorzej niż Monte Carlo!

Kościół w Viðareiði widziany od strony morze

DZIEŃ II
Plaże, wydmy, magia i moc wrażeń podczas rejsu szybkim pontonem typu RIB do największych morskich jaskiń

Po śniadaniu przejedziemy niedawno otwartym tunelem z rondem pod Atlantykiem. Przemkniemy ponad rozlegle położonym Tórshavn i udamy się na prom, który zabierze nas na wyspę Sandoy. Tam zanurzymy stopy w oceanie, wprost z największej na archipelagu plaży, przy jedynych na Wyspach Owczych wydmach. Obejrzymy wielki głaz, w którym miejscowe kobiety uwięziły pod wełnianą powłoką trolla i zadamy kłam stwierdzeniu, że na Wyspach nie rosną warzywa. Odwiedzimy jeden z farerskich końców świata, który niebawem ma szanse stać się niemal metropolią.
Po powrocie z Sandoy na wyspę Streymoy, czas na ekstremalne emocje. Z portu promowego Gamlarætt rozpoczniemy jedyny w swoim rodzaju rejs szybkim pontonem typu RIB. Przed nami wyjątkowe doświadczenia – podróż z prędkością 120 km/h po falach Atlantyku oraz wizyta w największych morskich jaskiniach na ziemi. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy także orki żyjące w tej okolicy.
Zanim wrócimy do naszego pensjonatu, zahaczymy jeszcze o Tórshavn, spotykając na moment pewnego niezwykłego Farera.

DZIEŃ III
W królestwie Maskonurów i wybitnego malarza, czyli podróż na piękną Mykines

Po śniadaniu czas na prawdziwą przygodę! Popłyniemy na Mykines – przez wielu uważaną za najpiękniejszą wyspę archipelagu. W trakcie rejsu będzie okazja zobaczyć z bliska wysepkę Tindhólmur oraz dolinę Gásadalur – symbole piękna Wysp Owczych. Po przybyciu na Mykines udamy się pieszo w kierunku Mykinesholmur – małej wysepki oddzielonej od Mykines metalową kładką – zobaczymy tam największą na Atlantyku kolonię maskonurów i głuptaków. Po powrocie do osady, w lokalnym barze spróbujemy kanapek z owczym mięsem oraz piwa rabarbarowego. Poznamy miejsca, gdzie urodził się i wracał przez całe życie Sámal Joensen-Mikines, jeden z najwybitniejszych nordyckich przedstawicieli ekspresjonizmu – zapoznamy się też z częścią jego wspaniałej twórczości.
W drodze powrotnej z wyspy Mykines czeka nas 40-minutowy rejs szybką łodzią wzdłuż jednego z najpiękniejszych fiordów Wysp Owczych. Zanim wrócimy do Klaksvik, spróbujemy jeszcze odnaleźć jedyne farerskie gorące źródło, ukryte przed ludźmi na sennym pustkowiu.

W drodze na latarnie na Mykinesholmur na Wyspach Owczych

DZIEŃ IV
Klify, laguny i niezwykli ludzie, którzy żyją wśród nich

Po śniadaniu pojedziemy górskimi serpentynami do Gjógv – czyli według wielu do najpiękniejszej osady Wysp Owczych. Przed nami spacer na tutejszy monumentalny klif. Z wysokości 200 metrów n.p.m zobaczymy otwarty ocean, przeciwległą wyspę Kalsoy, a jeśli dopisze nam szczęście, to także pojawiające się tu coraz liczniej maskonury.
Następnie obierzemy kierunek na miejscowość Vestmanna, ale zanim do niej dotrzemy, zahaczymy o kilka niezwykłych pod różnymi względami miejsc, m.in. magiczne i turystycznie kontrowersyjne Saksun z laguną Pollurin i wyjątkową architekturą – ocenimy czy słusznie miejsce to określane jest mianem osady rodem z „Władcy Pierścieni”.
W Vestmannie obejrzymy miejsce, w którym przez dekady kąpała się każdego dnia dzielna Farerka, bohaterka filmu dokumentalnego „Waves – A portrait of Maria á Heygum” – film nakręcił jej wnuk, uznany farerski artysta. Na miejscu czeka na nas niespodzianka.
Wracając z Vestmanny, spróbujemy jeszcze odwiedzić plażę w Leynar, a także artystyczne atelier pewnego niezwykłego człowieka

Gjógv na Wyspach Owczych widziane z północy

DZIEŃ V
Suðuroy – eksplozja wrażeń na południowych krańcach Wysp Owczych

Po śniadaniu błyskawiczna przeprawa dwoma podoceanicznymi tunelami i wsiadamy na duży prom, który przetransportuje nas ku najbardziej południowym zakątkom archipelagu, na Suðuroy. Przepłyniemy na wyciągnięcie ręki obok dwóch małych-wielkich wysp – niezamieszkałej Lítla Dímun – pomijanej na wielu mapach, a przecież wyższej niż Wieża Eiffla – oraz obok niewiele większej Stóra Dímun, gdzie wciąż mieszkają ludzie!
Po zacumowaniu na Suðuroy sprawdzimy siłę wiatru na przylądku Akraberg i przy opadającej ku morzu gigantycznej ścianie masywu Beinisvørð, skąd rozciąga się piękny widok na całą wyspę. Poznamy dzieła wybitnej farerskiej malarki Ruth Smith, zobaczymy maleńki basen, w którym uczył się pływać olimpijczyk i medalista międzynarodowych zawodów Pál Joensen, obejrzymy oryginał flagi Wysp Owczych, odwiedzimy „smoczkowy las” w Trongisvágur i spróbujemy… popchnąć pociąg – w kraju bez kolei! A bądźcie pewni, że uda się przeżyć jeszcze więcej! Wieczornym promem wrócimy w swoje strony. 

Wieś Tjørnuvík widziana ze szlaku do Saksun

DZIEŃ VI
Wyspa Jamesa Bonda i lot śmigłowcem ponad najpiękniejszymi zakątkami archipelagu

O poranku wybierzemy się w krótki rejs promem na wyspę Kalsoy. To właśnie tutaj kręcono najnowsze przygody James Bonda „Nie czas umierać”. Wyspa zwana jest „Fujarką”, a to wszystko ze względu na swój charakterystyczny wydłużony kształt i 4 tunele, które komunikują odciętę górami osady. Przemierzmy je wszystkie by dostać się do wsi Trøllanes, gdzie rozpoczyna się krótki szlak do jednego z najpiękniejszych miejsc na archipelagu – przylądka Kallurin. Roztaczają się stamtąd bajowe widoki na kaskadowo wyłaniające się najwyższe przylądki w Europie. Miejsce pozostaje w pamięci na zawsze. Odszukamy też jeden tunel specjalny, ukryty. Wracając do Klaksvík nie ominiemy Mikladalur, największej osady na wyspie, by zobaczyć posąg Kópakonan – kobiety foki. To co najlepsze jednak dopiero przed nami! Czas na prawdziwą przygodę i lot śmigłowcem. Wystartujemy z heliportu w Klaksvík a naszym celem będzie lotnisko Vágar. Po drodze przelecimy na stolicą Tórshavn, przepiękną wyspą Koltur i tuż nad wyjątkowym wodospadem Bøsdalafossur przelewającym swe wody z jeziora wprost do oceanu. To nie koniec atrakcji! Z lotniska wybierzemy się do osady Gásadalur  – do niedawna jedynej miejscowości na Wyspach Owczych odciętej od systemu drogowego archipelagu. Roztacza się stamtąd niesamowity widok na Mykines oraz Tindhólmur, które będziemy podziewać z kilku punktów widokowych. Naszą uwagę pochłonie wodospad Múlafossur – jeden z symboli Wysp Owczych. W trakcie wyprawy spotkamy pewnego niezwykłego człowieka, z którym utniemy sobie krótką pogawędkę.

Wieczorem czeka nas pożegnalna kolacja w farerskim stylu.

Widok na Gásadalur od stron Bour

DZIEŃ VII

Powrót do Polski

Pilot prowadzący:

MARCIN MICHALSKI
Zakamarki miast, osad i pustelni Wysp Owczych zaczął poznawać w 2008 roku i ta fascynacja trwa nieustannie do dziś. Owocem jego zainteresowania archipelagiem była pierwsza na polska rynku wydawniczym reporterska książka na ten temat – „81:1. Opowieści z Wysp Owczych” (Wydawnictwo Czarne 2011 i 2018), którą napisał wspólnie z Maciejem Wasielewskim. Farerską pasją dzieli się w trakcie spotkań na żywo i w Internecie – na stronie Wyspy-owcze.pl, blogu Havnar.blogspot.com oraz na facebookowych stronach Wyspy Owcze Projekt Føroyar i Piłka nożna na Wyspach Owczych. Współpracuje z Magazynem Skandynawskim „Zew Północy”. Należy do kolektywu Nordic Talking, współtworzonego przez miłośników kultur krajów nordyckich. Był uczestnikiem pierwszego Spotkania Przyjaciół Wysp Owczych, które odbyło się we Wrocławiu w październiku 2011 roku (na nim zrodziła się idea Projektu Føroyar). Na Wyspach Owczych zostawia zawsze cząstkę siebie i traktuje je bardzo emocjonalnie. Zachwyca się farerską przyrodą, jest ciekawy ludzi, ale pcha go też w kierunku osobliwości. Zależy mu, by podróżować odpowiedzialnie. Na co dzień zajmuje się pracą z młodzieżą.

Cena:

  •  5490 zł

W cenie zapewniamy:

  • Noclegi na Wyspach Owczych
  • Wszelkie koszty komunikacji na Wyspach Owczych, w tym wynajem samochodu, paliwo oraz inne koszty związane z użytkowaniem samochodu na Wyspach Owczych (opłaty za tunele, opłaty parkingowe),
  • Wszelkie opisane płatne atrakcje turystyczne
  • Stała obecność przewodnika.
  • Ubezpieczenie kosztów leczenia oraz następstw nieszczęśliwych wypadków

Nie zapewniamy:

  • Przelotu (1500-2000 zł) – pomagamy w wyborze i zakupie lotu
  • kieszonkowego,
  • wyżywienia (koszt to około 300 zł)

Zarezerwuj wyjazd

Wypełnij krótki formularz zgłaszając swoją chęć udziału w wyjeździe.

 Masz pytania? 

tel: 504 326 674
info@faroe.pl

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments