fbpx
Prom Norrona w Norwegii

Prom na Wyspy Owcze i Islandię – Wszystko co musisz wiedzieć!

7 czerwca 2017


„Nowa Norröna” jak mawiają Farerzy, została wprowadzona do służby w
kwietniu 2003 roku. Wybudowano ją w stoczni w Lubece na zlecenie Smyril Line – kompanii należącej w większości do rządu Wysp Owczych. Prom nie jest imponujący. Ma 165 metrów długości i 30 metrów szerokości. Na pokładzie znajduje się 318 kabin, w których może podróżować 1500 pasażerów. 

Ci z was, którzy mieli okazje podróżować promami pływającymi po Bałtyku będą rozczarowani. Osiem pięter wysokości, z czego tylko jedno w całości przeznaczono na cele gastronomii i rozrywki. Na pozostałych piętrach rozlokowano kabiny (piętro 6 i 7), platformy do przewozu samochodów – łączenie 800 miejsc (piętro 3 i 4) oraz pomieszczenia maszynowni (piętro 1 i 2). 

Wycieczki na Wyspy Owcze z pasjonatami z Faroe.pl

Trasa Norröny

Norröna obsługuje najdłuższą regularną linie promową na świecie, łącząc Danie z Wyspami Owczymi i Islandią. Co roku zmienią się jednak jej trasa. Jeszcze kilka lat temu, na swej drodze Norröna zatrzymywała się także na Szetlandach, zamiennie w Scrabster w Szkocji, a także w Bergen w Norwegii. Sprawiało to, że podróż na Islandię trwała ponad 6 dni. Zarząd Smyril Line postanowił  skoncentrować się jednak na transporcie między portami docelowymi. Osobiście się temu nie dziwię. Kilka lat temu jako jedyny pasażer wysiadałem na Szetlandach w drodze z Wysp Owczych. Z drugiej strony żałuję, że Norröna nie pływa wciąż przez Bergen. Dużo łatwiej dostać się tam z Polski niż do portów na duńskiej Jutlandii. Farerzy i Islandczycy mający olbrzymie związki z Norwegią dość głośno narzekają na brak połączenia z Norwegią, należy się więc spodziewać, że wkrótce połączenie przez Bergen zostanie przywrócone.

Prom Norrona w porcie w Hirsthalls

WSKAZÓWKA
Na 5 pokładzie znajduje się interaktywna mapa, na której możecie odczytać aktualną pozycję Norröny

Od 2011 roku trasa Norröny rozpoczyna się w Hirsthals w Dani, skąd prom płynie do Torshavn na Wyspach Owczych, a następnie do Seyðisfjörður na wschodnim wybrzeżu Islandii. Wypływając z Hirsthalls prom nie kieruje się jednak najkrótszą drogą wprost na Wyspy Owcze, lecz płynie wzdłuż południowych wybrzeży Norwegii. Ma to swoje dobre strony, bo dłużej pozostaje się pod zasięgiem standardowej sieci GPS. Następnie płynie w kierunku Szetlandów. Czasami mija je od północy (wspaniała okazją żeby z bliska zobaczyć najdalej na północ wysunięty przylądek wysp brytyjskich –  Muckle Flugga , a czasami płynie dokładnie przez ich środek. Ot taki farerski luz, który można dostrzec wszędzie). Zgodnie z informacjami na stornie przewoźnika, w sztormową pogodę portem przypłynięcia na Wyspach Owczych może być Runnavik bądź Klaksvik. Zdarza się to rzadko, aczkolwiek słyszałem o takim przypadku. Na obecnej trasie między Hirsthalls a Torshavn, Norröna pokonuje około 580 mil morskich, co zajmuje jej 38 godzin.

Prom Norrona w Norwegii

Rozkład rejsów Norröną

W sezonie wysokim (sezon niebieski – zazwyczaj jest to okres od początku czerwca do drugiej dekady sierpnia) połączenie na trasie Hirsthals – Thórshavn  dostępne jest dwa razy w tygodniu – we wtorki o 11:30 oraz w soboty o 15:30. Sobotnie połączenie jest szczególnie interesujące jeżeli chcecie połączyć zwiedzanie Islandii ze zwiedzaniem Wysp Owczych. Norröna przypływając do Thórshavn w niedzielę o 22:30 nie płynie bowiem dalej na Islandię. Po godzinie postoju rusza do Hirsthals, by powrócić do Torshavn w środę, tym razem z planem dalszej podróży do Seyðisfjörður. Macie zatem 3 dni na archipelagu na eksplorację (od 22:30 w niedziele do 18:00 w środę).  W pozostałych sezonach(szary – sezon zimowy, zielony – sezon niski, pomarańczowy – sezon średni) nie ma tak dogodnej możliwości łączenia pobytu na Wyspach Owczych z podróżą na Islandię. Szczegółowy rozkład rejsów na do znalezienia na stronie Smyril Line

Cena podróży Norröną

Cena podróży zależy od czterech elementów. Pierwszym z nich jest okres roku, w którym chcecie popłynąć. W Smyril Line rok podzielony jest na 4 okresy:

  • szary: (najtańszy) to styczeń, luty, marzec, listopad i grudzień,
  • zielony: kwiecień, koniec września i październik,
  • pomarańczowy: (najdroższy dla rejsów na Wyspy Owcze) to maj oraz początek czerwca, koniec sierpnia i większość wrzesień
  • niebieski: (najdroższy dla rejsów na Islandię) to czerwiec, lipiec i większość sierpień.

Wpływ na cenę ma także środek transportu, który z Wami płynie, a w zasadzie jego wymiary. Istotne znaczenie ma nie tylko wysokość auta, ale także jego długość! Za każdy 1 metr przekraczający 5 metrów długości auta będzie konieczność uiszczenia dodatkowej opłaty. W cenniku Smyril Line jest kilka kategorii środków transportu, którym przypisane są oczywiście różne ceny.:

  • auto do 1,9 m wysokości
  • auto do 2,5 m wysokości,
  • auto powyżej 2,5 m wysokości
  • auto z przyczepą kempingową
  • van o wysokości od 1,9 m do 2,5 m
  • kamper  powyżej 2,5 m wysokości
  • motocykl
  • rower

Nie bez znaczenia dla kosztów podróży Norröną jest także rodzaj zakwaterowania w jakim przyjdzie Wam spędzić podróż. Im bardziej komfortowo tym drożej. Najtańsze są kuszety, o których więcej informacji w poniższej ramce. Dostępne są także kabiny 4-osobowe (z oknem i bez), 3 osobowe (z oknem i bez) oraz 2 osobowe (z oknem i bez) w wersji dwoma łóżkami oraz  z łóżkiem podwójnym. Do dyspozycji są także kabiny 1-osobowe, w ich przypadku są to jedynie kabiny z oknem. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem są kabiny 4-osobowe bez okna. Rodziny z dziećmi mogą zarezerwować specjalne kabiny rodzinne. Są także kabiny dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na wyposażeniu mały tv, dwie szafki dla 4 pasażerów, łazienka z toaleta, łóżka są wygodne, oczywiście piętrowe, w cenie pościel + ręczniki. Kabina z oknem posiada ponadto lodówkę. Na Norrönie można znaleźć także kabiny typu Lux oraz Suite. Oferta jest zatem bardzo szeroka i każdy znajdzie coś dla siebie.

Kalkulując podróż  Norröną warto zwrócić uwagę na koszty wyżywienia.  Dokonując rezerwacji możecie jednocześnie zarezerwować posiłki w wybranej restauracji lub kafeterii. Możecie, ale nie musicie. Jeżeli zechcecie skorzystać jednak z tej opcji będąc już na pokładzie to ceny będą średnio o 15% wyższe.

Przykładowa kalkulacja ceny za podróż promem na Wyspy Owcze

Załóżmy, że wybieramy się na Wyspy Owcze na 7 dniowy pobyt na początku lipca wraz z rodziną (2 osoby dorosłe + 2 dzieci w wieku 13 i 15 lat). Podróżujemy Skodą Octavią Combi, będziemy zakwaterowani w kabinie 4 – osobowej bez okna. Zakładamy, że nie będziemy stołować się w promowych restauracjach. W takim przypadku koszt podróży w dwie strony wyniesie od 1340 euro. Jeżeli tak samo skonfigurowaną podróż chcielibyście odbyć w sezonie pomarańczowym to koszt wzrośnie do 1710 euro

 WSKAZÓWKA 
Najłatwiejszym sposobem na kalkulację ceny jest wypełnienie formularza rezerwacji na stronach internwtowych Smyril Line. Również tam najtaniej dokonanie zakupu biletu. Można posiłkować się pomocą polskich pośredników, cena będzie jednak wyższa.

Zakwaterowanie na Norrönie – jaką wybrać kabinę

Oczywiście to kwestia Waszego budżetu. Ceny kabin są dość wysokie dlatego skupię się na sugestiach jak te koszty optymalizować

Kuszety

Kuszety na Norronie. Prom na Wyspy Owcze i Islandię

Zdecydowanie najtańszą opcją są kuszety. To dość osobliwe miejsce. Wszystkie kuszety znajdują się na pokładzie numer 2, czyli poniżej poziomu wody. Ma to swoje zalety, bo nie buja. Standardowa kuszeta to małe pomieszczenie, w którym znajduje się 9 łóżek (3 x 3-piętrowe łóżko). Łóżka są spore, służą więc także do przechowywania bagażu. Kuszety, umieszczone są w modułach. Na każdy moduł przypadają dwie łazienki, osobno dla każdej płci. W każdej łazience dwa prysznice oraz 3 toalety.

Kilka informacji praktycznych o kuszetach:

  • Kuszety nie są koedukacyjne.
  • W kuszetach nie ma wyznaczonego miejsca na przechowywanie bagażu. Podróżni zazwyzaj wrzucają swój bagaż na łóżko.
  • Kuszety nie są zamykane. Zamykany jest jedynie moduł. Oznacza to, że każdy kto mieszka w module ma również dostęp do twojej kuszety.
  • Jeżeli zechcesz schować swój bagaż to możesz skorzystać z lockersów, które znajdują się na tym samym pokładzie co kuszety. Koszt 10 lub 20 DKK w zależności od wielkości szafki. Płatne przy każdym wyjęciu bagażu z szafki
  • Jeżeli płyniecie większą grupą to możecie zarezerwować kuszetę do własnego użytku.
  • Kuszety nie są wyposażone w pościel. Możecie wynająć ją za dodatkową opłatą – 9 euro podczas składania rezerwacji lub 20 euro kiedy decyzję podejmiecie już na promie
  • Na koniec dobra informacja – podróżujący kuszetami mogą liczyć na darmowy lunch w restauracji The Dinner. Dwa lunch dla wybierających się na Islandię i jeden dla których portem docelowym jest Thorshavn na Wyspach Owczych

Kabiny

Dostępne są kabiny 4- osobowe (z oknem i bez), 3 osobowe (z oknem i bez) oraz 2 osobowe. Najtańsze są oczywiście kabiny 4-osobowe bez okna. Na wyposażeniu mały tv, dwie szafki dla 4 pasażerów, łazienka z toaleta, łóżka są wygodne, oczywiście piętrowe, w cenie pościel + ręczniki. Kabina z oknem posiada ponadto lodówkę. Na Norrönie można znaleźć także kabiny typu Lux oraz Suite. Szczegółowe informacje o kabinach znajdziecie tutaj.

WSKAZÓWKA
Decydując się na kabinę warto pamiętać, że jeżeli nie zarezerwujecie wszystkich dostępnych miejsc w kabinie to na pewno będziecie mieć współpasażera. To kwestia optymalizacji kosztów i czasu sprzątania. Upycha się pasażerów w jak najmniejszej ilości kabin.

Prom Norrona widok z Giogv


Jedzenie na 
Norrönie – gdzie stołować się w czasie podróży 

Opcja są trzy. Najtańszą  jest oczywiście przygotowanie własnego prowiantu. Należy pamiętać, że w czasie podróży nie mamy możliwości dostania się do auta, więc jeśli mamy zamiar wziąć do kabiny swój prowiant to należy zrobić to odpowiednio wcześniej. Pamiętam uczestnika jednej z naszych pierwszych wypraw, który na prom wziął ze sobą mały czajnik z zamiarem gotowania w nim wody na herbatę i zupy błyskawiczne. To nie jest dobry pomysł ze względu na ograniczoną liczbę gniazdek elektrycznych, których szczególnie brakuje w kuszetach. Kolejną opcją, którą zdecydowanie chciałbym zarekomendować, jest rezerwacja posiłków w trakcie dokonywania zakupu biletu online. Możecie wybrać posiłki w jednej z 3 dostępnych restauracji, a także wskazać, który konkretnie posiłek w ciągu dnia Was interesuje. Ceny w pre-rezerwacji są o od 8 do 20% niższe niż ceny regularne. Więcej o cenach i dostępnych restauracjach przeczytacie poniżej. Opcją najdroższą jest korzystanie z pokładowych restauracji bez wcześniejszej rezerwacji posiłków. 


Kawiarnie, kluby nocne 
na Norrönie

Życie nocne na Norröna nie istnieje. Płynąłem Norröna kilkanascie razy i nigdy nie byłem świadkiem jakiejkolwiek imprezy.  Po 24:00 jest pusto w kawiarniach i klubie. Towarzystwo znajdzie się jedynie na Sun Decku.

  • Naust Lounge
    Nuda i drogo
  • Sky Bar
    Znajduje się na otwartym pokładzie numer 8. Zdecydowanie najbardziej wesołe miejsce na pokładzie i najlepsze miejsce na poznanie Grenlandczyka i Polaka także.

Zakupy, alkohol, prezenty

Kelp, tak ja i cała reszta promowego życia, znajduje się na decku nr 5. Oprócz perfum, słodyczy i alkoholu można tam znaleźć sporo farerskich pamiątek. Ceny w porwaniu z archipelagiem dość przystępne.  Sprawdźcie limity wwożonych papierosów i alkoholu. Kary za przekroczenie limitów są na Wyspach Owczych spore. Na dziale perfum obsługa w języku polskim 🙂

Gdzie znajduje się terminal promowy w Hirtshals

Przydatne informacje

  • Jak wygląda odprawa w Hirtshals
    Piesi z wydrukowanym biletem udają się do budynku odpraw na terminalu w Hirsthals maksymalnie na godzinę przez odpłynięciem promu. Przy pulpicie, pokazując bilet otrzymacie kartę pokładową oraz klucz do kabiny. Pasażerowie podróżujący autem zgłaszają się do odprawy na 2 godziny przed wypłynięciem. Na prom wjeżdża tylko kierowca, pasażerowie wchodzą na pokład wejście dla pieszych.
  • Internet
    Istnieje możliwość połączenie internetowego. Jest to jednak połączenie satelitarne. 1 godzina to 7 euro, 4 godziny to 9 euro. Za 16 euro jest 30 godzin.
  • Telefon
    W momentach, w których nie będziemy w zasięgu lądowych stacji bazowych, na naszych telefonach komórkowych pojawi się napis MCP.  To nazwa operatora satelitarnego. Minuta rozmowy wychodzącej to koszt 15 zł, przychodzącej 10 zł, a SMS 5 zł
    .

  • Lekarz
    Na statku nie ma lekarza. Dwóch członków załogo jest przeszkolonych do udzielania pierwszej pomocy. W razie problemów należy zgłaszać się do recepcji na 5 pokładzie.
  • Choroba morska
    W razie problemów z chorobą morską należy zgłaszać się do recepcji na 5 pokładzie, gdzie za darmo otrzymacie leki. 
  • Palenie papierosów
    Palenie możliwe jest tylko na otwartych pokładach. Papierosy do kupienia w każdej chwili w recepcji. 

Łukasz Łach. Faroe.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
AGATA

Czy można przewozić psa?

admin

Niesyety nie mamy informacji na ten temat. Proszę o kontakt z przewoźnikiem

Jagoda

Niestety jest zakaz przewożenia zwierząt

Jacek

Ciekawe czy nadal, bo podczas mojej ostatniej podróży widziałem na pokładzie ludzi z psem

Tomek

Witam a pokój 2 osobowy z oknem, łóżko małżeńskie, jaki koszt?

admin

To zależy od okresu, w którym chce Pan jechać, ale tez trasy, którą chce Pan pokonać.
Proszę wypełnić formularz na stronie Smyril Line.

Ddd#

Pytanie o bujanie na promie w sezonie letnim-jak często zdarza się ciężka podróż dla zwykłych szczurów lądowych? Chcemy płynąć z 6-latka i nie chcę jej męczyć przez 30 godzin:) chodzi mi oczywiście o jakiś przybliżony procent ciężkich warunków latem

Jagoda

Płynęłam w sezonie jesiennym bujanie jest odczuwalne przy chodzeniu i spaniu ale nie jest to straszne po kilku godzinach człowiek się przyzwyczaja w razie choroby morskiej można iść na recepcję dają darmowe leki

Emili

Witam! Moja rodzinka jest dość spora, dwoje dorosłych i czwórka dzieci. Czy są kabiny dla takiej gromadki? Nie kuszetki. Zależałoby mi na własnej łazience i oknie, jedno łóżko małżeńskie też musi być bo najmłodsze dziecię musi spać z jednym z rodziców przynajmniej.