Prom Norrona w Norwegii

Prom na Wyspy Owcze i Islandię – Wszystko co musisz wiedzieć!

7 czerwca 2017


„Nowa Norröna” jak mawiają Farerzy, została wprowadzona do służby w
kwietniu 2003 roku. Wybudowano ją w stoczni w Lubece na zlecenie Smyril Line – kompanii należącej w większości do rządu Wysp Owczych. Prom nie jest imponujący. Ma 165 metrów długości i 30 metrów szerokości. Na pokładzie znajduje się 318 kabin, w których może podróżować 1500 pasażerów. 

Ci z was, którzy mieli okazje podróżować promami pływającymi po Bałtyku będą rozczarowani. Osiem pięter wysokości, z czego tylko jedno w całości przeznaczono na cele gastronomii i rozrywki. Na pozostałych piętrach rozlokowano kabiny (piętro 6 i 7), platformy do przewozu samochodów – łączenie 800 miejsc (piętro 3 i 4) oraz pomieszczenia maszynowni (piętro 1 i 2). 

Prom na Wyspy Owcze i Islandię – Wszystko co musisz wiedzieć!

Prom Norrona w porcie w Hirsthalls
Prom Norrona w porcie w Hirsthalls. Fot: Faroe.pl

Trasa Norröny

Norröna obsługuje najdłuższą regularną linie promową na świecie, łącząc Danie z Wyspami Owczymi i Islandią. Co roku zmienią się jednak jej trasa. Jeszcze kilka lat temu, na swej drodze Norröna zatrzymywała się także na Szetlandach, zamiennie w Scrabster w Szkocji, a także w Bergen w Norwegii. Sprawiało to, że podróż na Islandię trwała ponad 6 dni. Zarząd Smyril Line postanowił  skoncentrować się jednak na transporcie między portami docelowymi. Osobiście się temu nie dziwię. Kilka lat temu jako jedyny pasażer wysiadałem na Szetlandach w drodze z Wysp Owczych. Z drugiej strony żałuję, że Norröna nie pływa wciąż przez Bergen. Dużo łatwiej dostać się tam z Polski niż do portów na duńskiej Jutlandii. Farerzy i Islandczycy mający olbrzymie związki z Norwegią dość głośno narzekają na brak połączenia z Norwegią, należy się więc spodziewać, że wkrótce połączenie przez Bergen zostanie przywrócone.

 

WSKAZÓWKA
Na 5 pokładzie znajduje się interaktywna mapa, na której możecie odczytać aktualną pozycję Norröny

 

Od 2011 roku trasa Norröny rozpoczyna się w Hirsthals w Dani, skąd prom płynie do Torshavn na Wyspach Owczych, a następnie do Seyðisfjörður na wschodnim wybrzeżu Islandii. Wypływając z Hirsthalls prom nie kieruje się jednak najkrótszą drogą wprost na Wyspy Owcze, lecz płynie wzdłuż południowych wybrzeży Norwegii. Ma to swoje dobre strony, bo dłużej pozostaje się pod zasięgiem standardowej sieci GPS. Następnie płynie w kierunku Szetlandów. Czasami mija je od północy (wspaniała okazją żeby z bliska zobaczyć najdalej na północ wysunięty przylądek wysp brytyjskich –  Muckle Flugga , a czasami płynie dokładnie przez ich środek. Ot taki farerski luz, który można dostrzec wszędzie). Zgodnie z informacjami na stornie przewoźnika, w sztormową pogodę portem przypłynięcia na Wyspach Owczych może być Runnavik bądź Klaksvik. Zdarza się to rzadko, aczkolwiek słyszałem o takim przypadku. Na obecnej trasie między Hirsthalls a Torshavn, Norröna pokonuje około 580 mil morskich, co zajmuje jej 38 godzin.

Prom Norrona w Norwegii
Prom Norrona w Norwegii. Fot: Smyril Line

Rozkład rejsów Norröną

W wysokim sezonie (12.06-23.08) bezpośredni rejs z Danii na Islandię startuje z  Hirsthals  we wtorki o 11:30. Do dyspozycji jest także rejs w soboty o 15:30, lecz w jego przypadku prom zatrzymuje się na 3 dni w Torshavn na Wyspach Owczych, a podróżni są zobowiązani opuścić prom. Zatem podróżujący na Wyspy Owcze w sezonie wysokim mają do dyspozycji aż dwa połączenia tygodniowo. Jeżeli Waszym głównym celem jest Islandia, to warto skorzystać z opcji rejsu sobotniego i eksplorować Wyspy Owcze przez 3 dni. 

Pasażerowie podróżujący autem proszeni są o zgłoszenie się do odprawy na 2 godziny przed wypłynięciem promu. 

 
latarnia na wyspach owczych

Cena podróży Norröną

Cena zależy od czterech elementów. Pierwszym z nich jest  okres roku  , w którym chcecie popłynąć. W Smyril Line rok podzielony jest na 4 okresy:

 • szary (najtańszy) to styczeń, luty, marzec, listopad i grudzień
 • zielony to kwiecień i październik
 • pomarańczowy to maj oraz początek czerwca, koniec sierpnia i wrzesień
 • niebieski (najdroższy) to czerwiec, lipiec i sierpień

Wpływ na cenę ma także  środek transportu , który ze sobą bierzecie. Rozmiary aut podane są w cennikach i skrupulatnie sprawdzane przez obsługę promu. Zwróćcie uwagę, że istotne znaczenie ma nie tylko wysokość auta, ale także jego długość! Za każdy 1 metr przekraczający 5 metrów długości auta będziemy zmuszeni zapłacić dodatkową opłatę. W cenniku Smyril line są 4 kategorię środków transportu, który, przypisane są oczywiście różne ceny. 

 • małe auto (do 1,9 m wysokości, 5 m długości i 2 metry szerokości),
 • duże auto ( do 2,5 m wysokości, 5 m długości i 2 metry szerokości),
 • kamper  (3 m wysokości, 5 m długości),
 • motocykl 

WSKAZÓWKA
Niestety nie ma sensownego połączenia komunikacją zbiorową z Polski do Hirsthalls, jesteście więc skazani na auto. Podróż na Wyspy Owcze z własnym autem jest jednak pozbawiona ekonomicznego sensu! Dużo taniej, niż płacić za przewóz auta Norröną, jest zostawić swoje auto w Hirsthalls i wynająć auto na archipelagu. Pozostawienie auta na hotelowym parkingu to około 500 DKK za tydzień

 

Nie bez znaczenia dla kosztów podróży  Norröną jest także  rodzaj zakwaterowania  w jakim przyjdzie Wam spędzić podróż. Im bardziej komfortowo tym drożej. Najtańsze są kuszety, o których więcej pisze poniżej. Dostępne są także kabiny 4- osobowe (z oknem i bez), 3 osobowe (z oknem i bez) oraz 2 osobowe. Najtańsze są oczywiście kabiny 4-osobowe bez okna. Na wyposażeniu mały tv, dwie szafki dla 4 pasażerów, łazienka z toaleta, łóżka są wygodne, oczywiście piętrowe, w cenie pościel + ręczniki. Kabina z oknem posiada ponadto lodówkę. Na  Norrönie można znaleźć także kabiny typu Lux oraz Suite. 

Kalkulując podróż  Norröną warto zwrócić uwagę na koszty  wyżywienia  .  Dokonując rezerwacji możecie jednocześnie zarezerwować posiłki w wybranej restauracji lub kafeterii. Możecie, ale nie musicie. Jeżeli zechcecie skorzystać jednak z tej opcji będąc już na pokładzie to miejcie na uwadze, że ceny jak na polską kieszeń są dość wysokie. Więcej rad i sugestii na temat wyżywienia znajdziecie dalszej części artykułu.

 

WSKAZÓWKA
Ostateczną cenę podróży skalkulujecie dokonując rezerwacji online na stronach Smyril – Line. Odradzam zakup biletów przez pośredników, których w Polsce nie brakuje. Jest zawsze drożej.

 

Zakwaterowanie na Norrönie – jaką wybrać kabinę

Oczywiście to kwestia Waszego budżetu. Ceny kabin są dość wysokie dlatego skupię się na sugestiach jak te koszty optymalizować

Kuszety

Kuszety na Norronie. Prom na Wyspy Owcze i Islandię
Kuszety na Norronie. Fot: Smyril line

Zdecydowanie najtańszą opcją są kuszety. To dość osobliwe miejsce. Wszystkie kuszety znajdują się na pokładzie numer 2, czyli poniżej poziomu wody. Ma to swoje zalety, bo nie buja. Standardowa kuszeta to małe pomieszczenie, w którym znajduje się 9 łóżek (3 x 3-piętrowe łóżko). Łóżka są spore, służą więc także do przechowywania bagażu. Kuszety, umieszczone są w modułach. Na każdy moduł przypadają dwie łazienki, osobno dla każdej płci. W każdej łazience dwa prysznice oraz 3 toalety.

Kilka informacji praktycznych:

 • Kuszety nie są koedukacyjne.
 • W kuszetach nie ma wyznaczonego miejsca na przechowywanie bagażu. Podróżni zazwyzaj wrzucają swój bagaż na łóżko.
 • Kuszety nie są zamykane. Zamykany jest jedynie moduł. Oznacza to, że każdy kto mieszka w module ma również dostęp do twojej kuszety.
 • Jeżeli zechcesz schować swój bagaż to możesz skorzystać z lockersów, które znajdują się na tym samym pokładzie co kuszety. Koszt 10 lub 20 DKK w zależności od wielkości szafki. Płatne przy każdym wyjęciu bagażu z szafki
 • Jeżeli płyniecie większą grupą to możecie zarezerwować kuszetę do własnego użytku.
 • Kuszety nie są wyposażone w pościel. Możecie wynająć ją za dodatkową opłatą – 9 euro podczas składania rezerwacji lub 20 euro kiedy decyzję podejmiecie już na promie
 • Na koniec dobra informacja – podróżujący kuszetami mogą liczyć na darmowy lunch w restauracji The Dinner. Dwa lunch dla wybierających się na Islandię i jeden dla których portem docelowym jest Thorshavn na Wyspach Owczych

Kabiny

Dostępne są kabiny 4- osobowe (z oknem i bez), 3 osobowe (z oknem i bez) oraz 2 osobowe. Najtańsze są oczywiście kabiny 4-osobowe bez okna. Na wyposażeniu mały tv, dwie szafki dla 4 pasażerów, łazienka z toaleta, łóżka są wygodne, oczywiście piętrowe, w cenie pościel + ręczniki. Kabina z oknem posiada ponadto lodówkę. Na Norrönie można znaleźć także kabiny typu Lux oraz Suite. Szczegółowe informacje o kabinach znajdziecie tutaj.


WSKAZÓWKA
Decydując się na kabinę warto pamiętać, że jeżeli nie zarezerwujecie wszystkich dostępnych miejsc w kabinie to na pewno będziecie mieć współpasażera. To kwestia optymalizacji kosztów i czasu sprzątania. Upycha się pasażerów w jak najmniejszej ilości kabin.

 

Prom Norrona widok z Giogv
Prom Norrona widok z Giogv. Fot: Faroe.pl


Jedzenie na 
Norrönie – gdzie stołować się w czasie podróży 

Opcja są trzy. Najtańszą  jest oczywiście przygotowanie własnego prowiantu. Należy pamiętać, że w czasie podróży nie mamy możliwości dostania się do auta, więc jeśli mamy zamiar wziąć do kabiny swój prowiant to należy zrobić to odpowiednio wcześniej. Pamiętam uczestnika jednej z naszych pierwszych wypraw, który na prom wziął ze sobą mały czajnik z zamiarem gotowania w nim wody na herbatę i zupy błyskawiczne. To nie jest dobry pomysł ze względu na ograniczoną liczbę gniazdek elektrycznych, których szczególnie brakuje w kuszetach. Kolejną opcją, którą zdecydowanie chciałbym zarekomendować, jest rezerwacja posiłków w trakcie dokonywania zakupu biletu online. Możecie wybrać posiłki w jednej z 3 dostępnych restauracji, a także wskazać, który konkretnie posiłek w ciągu dnia Was interesuje. Ceny w pre-rezerwacji są o od 8 do 20% niższe niż ceny regularne. Więcej o cenach i dostępnych restauracjach przeczytacie poniżej. Opcją najdroższą jest korzystanie z pokładowych restauracji bez wcześniejszej rezerwacji posiłków. 

 • Norröna Buffet 
  To rodzaj bufetu, w którym płacisz za wejście i jesz do woli. Napoje nie są wliczone w cenę, a ceny rezerwując online kształtują się następująco: 33 euro za menu obiadowe, 15 euro za menu śniadaniowe. 
  Dzieci odpowiednio 9 i 15 euro.  

 • Cafetria „The Dinner”
  Najtańszą opcja spośród wszystkich oferowanych jest jedzenie w Cafeterii. Możecie zamawiać tam gotowe potrawy lub komponować sobie własne. Ceny za śniadanie czy obiad kształtują się na poziomie 15 euro.

 • Restauracja „Simmer Dim”
  Najdroższa opcja. 3 daniowy obiad to koszt około 50 euro.

  Więcej informacji o pokładowych restauracjach znajdziecie tutaj.

 

Prom Norrona w Hirshalls
Prom Norrona w Hirshalls. Fot: Faroe.pl


Kawiarnie, kluby nocne 
na Norrönie

Życie nocne na Norröna nie istnieje. Płynąłem Norröna kilkanascie razy i nigdy nie byłem świadkiem jakiejkolwiek imprezy.  Po 24:00 jest pusto w kawiarniach i klubie. Towarzystwo znajdzie się jedynie na Sun Decku.

 • Naust Lounge
  Nuda i drogo

 • Sky Bar
  Znajduje się na otwartym pokładzie numer 8. Zdecydowanie najbardziej wesołe miejsce na pokładzie i najlepsze miejsce na poznanie Grenlandczyka i Polaka także


Zakupy, alkohol, prezenty

Kelp, tak ja i cała reszta promowego życia, znajduje się na decku nr 5. Oprócz perfum, słodyczy i alkoholu można tam znaleźć sporo farerskich pamiątek. Ceny w porwaniu z archipelagiem dość przystępne.  Sprawdźcie limity wwożonych papierosów i alkoholu. Kary za przekroczenie limitów są na Wyspach Owczych spore. Na dziale perfum obsługa w języku polskim 🙂

 

Prom Norrona, załadunek w Hirsthalls.
Prom Norrona, załadunek w Hirsthalls. Fot: Faroe.pl

 

Gdzie znajduje się terminal promowy w Hirtshals

 

Przydatne informacje

 • Jak wygląda odprawa w Hirtshals
  Piesi z wydrukowanym biletem udają się do budynku odpraw na terminalu w Hirsthals maksymalnie na godzinę przez odpłynięciem promu. Przy pulpicie, pokazując bilet otrzymacie kartę pokładową oraz klucz do kabiny. Pasażerowie podróżujący autem zgłaszają się do odprawy na 2 godziny przed wypłynięciem. Na prom wjeżdża tylko kierowca, pasażerowie wchodzą na pokład wejście dla pieszych.

 • Internet
  Istnieje możliwość połączenie internetowego. Jest to jednak połączenie satelitarne. 1 godzina to 7 euro, 4 godziny to 9 euro. Za 16 euro jest 30 godzin.

 • Telefon
  W momentach, w których nie będziemy w zasięgu lądowych stacji bazowych, na naszych telefonach komórkowych pojawi się napis MCP.  To nazwa operatora satelitarnego. Minuta rozmowy wychodzącej to koszt 15 zł, przychodzącej 10 zł, a SMS 5 zł

 • Lekarz
  Na statku nie ma lekarza. Dwóch członków załogo jest przeszkolonych do udzielania pierwszej pomocy. W razie problemów należy zgłaszać się do recepcji na 5 pokładzie.

 • Choroba morska
  W razie problemów z chorobą morską należy zgłaszać się do recepcji na 5 pokładzie, gdzie za darmo otrzymacie leki.
   

 • Palenie papierosów
  Palenie możliwe jest tylko na otwartych pokładach. Papierosy do kupienia w każdej chwili w recepcji. 

Łukasz Łach. Faroe.pl

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments