Zorza polarna nad Kalsoy na Wyspach Owczych

Zimowa wycieczka na Wyspy Owcze 2023

7 listopada 2022

W poszukiwaniu Zorzy Polarnej

Soczyście zielona trawa zdobiąca latem Wyspy Owcze zimą przybiera odcienie brązu i żółci. Ciężkie chmury nad archipelagiem, deszcz i wiatr uderzające o skaliste wybrzeże, a także wzburzony ocean oznaczają, że nastała zima.  To doskonałe warunki do poznania Wysp Owczych z zupełnie nowej perspektywy. Będziemy wypatrywać śniegu, który sprawi, że znane miejsca odkryjemy na nowo, a jeżeli zastanie nas sztorm, to owocnie spędzimy czas w farerskim stylu. Dzień trwający około 8 godzin, wypełnimy intensywnym zwiedzaniem, a wieczorami przy kubku gorącej herbaty wsłuchamy się w lokalne brzmienia i opowieści o Wyspach Owczych. Jednak w każdej chwili musimy być gotowi do nocnego wymarszu – w końcu nikt nie chciałby przegapić zorzy polarnej na Wyspach Owczych. Archipelag, zwykle szczelnie przykryty chmurami, potrafi zaskoczyć i odsłonić nocą kawałek kolorowego, tańczącego nieba.

 Czas trwania:  7 dni
 Liczba uczestników:  8
 Prowadzący:  Tomasz Macherzyński
 Terminy: 
> 04 lutego – 10 lutego (brak miejsc)

DZIEŃ I
Podróż na Wyspy Owcze. Na spotkanie z „Palcem Wiedźmy”.

Transfer lotniczy na Wyspy Owcze. Po przylocie na archipelag udamy się na pobliskie klify, gdzie zobaczymy jedną z najbardziej charakterystycznych formacji skalnych – „palec Wiedźmy”. Z punktu obserwacyjnego przy tej ponad 300-metrowej skale roztacza się widok na wyspę Koltur i Streymoy,
a także wyspy południowe. Następnie pokonamy gęstą sieć tuneli, by dotrzeć do miejsca zakwaterowania w Eysturland Lodge w Klaksvíku.

DZIEŃ II
Spotkanie z północą archipelagu. Viðareiði – u podnóża najwyższego przylądka Europy.

Zimową eksplorację archipelagu rozpoczniemy od jego północnych zakątków. Zobaczymy najbardziej wysuniętą na północ osadę – Viðareiði. To właśnie tam, w sztormowe dni, fale uderzają o kościółek, położony nad brzegiem oceanu. U podnóża najwyższego przylądka Europy będziemy mogli spojrzeć zarówno na bezkres oceanu, jak i klify mierzące ponad 700 metrów.

Następnie pokonamy 4 tunele, aby dotrzeć do miejscowości Kunoy. Tam sprawdzimy się podczas wędkowania, a spacer wokół miejscowości dostarczy nam niesamowitych widoków na przeciwległą wyspę Kalsoy. Przy sprzyjającej pogodzie, popołudniu udamy się na zachód słońca na Klakkura – szczyt górujący nad Klaksvikiem, a wieczorem odwiedzimy farerski dom. U Milicy goście będą mogli poczuć atmosferę prawdziwego bindiklubbu, czyli klubu robienia na drutach. Poza samymi drutami i włóczką, nie zabraknie dobrego jedzenia oraz wspaniałej atmosfery.

DZIEŃ III
Szlakiem najpiękniejszych zakątków wysp centralnych.

Farerska zima niekoniecznie oznacza śnieg, ale jeżeli jest biało, to najczęściej w masywie najwyższego szczytu archipelagu. To cel naszej dzisiejszej przygody. Po śniadaniu udamy się do Gjógv  – według wielu najpiękniejszej osady Wysp Owczych. Przed nami spacer na tutejszy monumentalni klif. Z wysokości 200 metrów zobaczymy otwarty ocean oraz leżącą na przeciwległym brzegu wyspę Kalsoy. Wybierzemy się też na trekking nad pobliską osadą Funningur zwieńczony wspaniałym widokiem na fiord Funningsfjordur i najwyższy szczyt archipelagu – Slættaratindur. W drodze powrotnej odwiedzimy osadę Eiði i słynne boisko położone tuż nad brzegiem oceanu.


DZIEŃ IV
Najpiękniejsze zakamarki wokół stolicy i moc wrażeń podczas rejsu szybkim pontonem typu RIB do największych morskich jaskiń.

Pierwszym przystankiem naszej podróży będzie Kirkjubøur. To pięknie usytuowana osada na przedmieściach Tórshavn, stanowiąca przez wieki centrum polityczne i duchowe archipelagu. Na jej skraju odwiedzimy niedokończoną i jedyną na Wyspach Owczych katedrę – św. Magnusa. By w pełni poczuć atmosferę Wysp Owczych sprzed wieków, zajrzymy także do charakterystycznego budynku przylegającego do katedry. To Kirkjubøargarður – najstarszy drewniany stale zamieszkały dom na świecie należący do znamienitej rodziny Paturssonów, z której wywodzą się artyści, politycy i działacze społeczni.

W poszukiwaniu skandynawskiego klimatu zajrzymy także do kościoła św. Olafa – najstarszego budynku sakralnego na archipelagu. Szczególne wrażenie robi minimalizm wystroju, tak charakterystyczny dla kościołów protestanckich, ale także przylegający cmentarz pełen grobów farerskich bohaterów narodowych.

Opuszczając Kirkjubøur, będziemy mieć tylko chwilę, by zrobić w sercach miejsce na sporą dawkę kolejnych emocji. Udajemy się bowiem do najbliższego portu, gdzie rozpoczniemy jedyny w swoim rodzaju rejs szybkim pontonem typu RIB. Przed nami wyjątkowe doświadczenia – podróż z prędkością 120 km/h po falach Atlantyku oraz wizyta w największych morskich jaskiniach na ziemi. 

To nie koniec atrakcji. Pełni wrażeń wsiądziemy w prom na wyspę Nólsoy, gdzie zwiedzimy jedyną osadę na wyspie oraz odwiedzimy najsłynniejszą farerską kawiarnię – Maggies Cafe. Właścicielem Maggie’s jest muzyk Terje Rasmussen, który wchodził w skład legendarnego farerskiego zespołu Frændur. W Maggies będzie możliwość skosztowania m.in. lokalnego fish&chips oraz tutejszych trunków. O zmroku wrócimy na farerski mainland i pod osłoną nocy zwiedzimy stolicę archipelagu – Tórshavn.

DZIEŃ V
Największe atrakcje wyspy Vágar. Szlak na wodospad Bøsdalafossur
i wizyta w magicznym Gásadalur.

Czas na intensywny dzień w zachodniej części archipelagu. Rozpoczniemy z przytupem pokonując 3 km łatwego szlaku, aby stanąć na krawędzi Trælanípa„skały niewolników„. Roztacza się stamtąd jedyny w swoim rodzaju widok – iluzja zlewających się w jedną tafle wód oceanu i jeziora Sørvágsvatn, leżącego około 50 metrów wyżej. W kolejnym etapie wybierzemy się do Bøur, osady gwarantującej fenomenalny widok na niesamowite formacje skalne Drangarnir i Tindhólmur. Po pokonaniu tunelu wylądujemy następnie w Gásadalur – do niedawna jedynej miejscowości na Wyspach Owczych odciętej od systemu drogowego archipelagu, by podziwiać zachód słońca. Roztacza się stamtąd niesamowity widok na wyspę Mykines. Naszą uwagę w największym stopniu pochłonie jednak wodospad Múlafossur – jeden z symboli Wysp Owczych.

DZIEŃ VI
Saksun – tajemnicza laguna ukryta wśród klifów

Tym razem naszym celem będzie północny kraniec Streymoy, gdzie odwiedzimy piękną osadę Saksun nad laguną Pollurin. W przeszłości znajdował się tam naturalny port, schowany pośród wysokich wzgórz z zachowaną wyjątkową architekturą. To niewątpliwe jedno z najpiękniejszych miejsc na archipelagu często określane mianem wsi rodem z „Władcy Pierścieni. Odwiedzimy tu każdy zakątek i wejdziemy na dwa wyjątkowe punkty widokowe. Na koniec naszego pobytu w Saksun udamy się na spacer w kierunku oceanu i leżącej tam czarnej plaży, przechodząc brzegiem laguny z bajowym widokiem na osadę i otaczające ją wodospady.

Następnie udamy się do osady Tjørnuvík, po drodze mijając największy wodospad archipelagu – Fossá.
W osadzie Tjørnuvík zatrzymamy się przy czarnej plaży, gdzie wysokie fale próbują wedrzeć się w głąb lądu, a stojące na horyzoncie ostańce Wiedźma i Olbrzym spoglądają w naszym kierunku.

Dzień zakończymy wspólną kolacją, przy której podsumujemy nasz wyjazd.

Zorza polarna nad Kalsoy na Wyspach Owczych

DZIEŃ VII

Powrót do Polski

Informacje praktyczne

Zakwaterowanie

Zamieszkamy w fenomenalnym Eysturland Lodge – pensjonacie prowadzonym przez niezrównaną Kingę Eysturland. Kinga, która na wyspach mieszka od lat, to wulkan dobrej energii. Ugości nas w swoim pięknym domu i swoimi opowieściami pozwoli poznać archipelag od podszewki.

Wyżywienie

W miejscu gdzie będziemy zakwaterowani jest w pełni wyposażona kuchnia. Śniadania i kolacje przygotowujemy we własnym zakresie. W przypadku większości naszych grup obiady przygotowywane są wspólnie.

Przelot na Wyspy Owcze

Każdy z uczestników wyprawy rozpoczyna ją w wybranym przez siebie porcie lotniczym, skąd leci na Wyspy Owcze. Każdego z uczestników odbieramy na lotnisku Vágar (IATA: FAE). Połączenia lotnicze na Wyspy Owcze oferują linie lotnicze LOT, SAS, KLM/AIR France oraz Atlantic Airways. Zapewniamy pomoc w rezerwacji i wyborze lotu!   

Minimalna liczba uczestników

6 osób

Prowadzący:

Pilot wycieczek fotograficznych Tomasz Macherzyński

TOMASZ MACHERZYŃSKI
Fotograf, pasjonat podróży, miłośnik górskich trekkingów. Przygodę z fotografią rozpoczął w 2010 roku od reportaży motorsportowych, z czasem jednak fotografia krajobrazowa stała się najważniejszą częścią jego twórczości. Podąża własną ścieżką, znane miejsca stara się ukazać w nowym świetle. W portfolio 
tm-photos.myportfolio.com posiada kadry m.in.  Dolomitów, Tatr, Bieszczad i Karkonoszy. Wyspy Owcze odkrył niedawno, lecz pochłonęły go w całości, stając się źródłem inspiracji zarówno w fotografii, jak i w życiu codziennym

Cena:

  •  4890 zł

W cenie zapewniamy:

  • Noclegi na Wyspach Owczych.
  • Wszelkie koszty komunikacji na Wyspach Owczych, w tym wynajem samochodu, paliwo oraz inne koszty związane z użytkowaniem samochodu na Wyspach Owczych (opłaty za tunele, opłaty parkingowe).
  • Wszelkie opisane płatne atrakcje turystyczne.
  • Stała obecność przewodnika.
  • Ubezpieczenie kosztów leczenia oraz następstw nieszczęśliwych wypadków.

Nie zapewniamy:

  • Przelotu (1500-2000 zł) – pomagamy w wyborze i zakupie lotu.
  • Kieszonkowego.
  • Wyżywienia (koszt to około 500 zł).

Zarezerwuj wyjazd

Wypełnij krótki formularz zgłaszając swoją chęć udziału w wyjeździe.

 Masz pytania? 

tel: 504 326 674
info@faroe.pl

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments