Warsztaty fotografii krajobrazowej na Wyspach Owczych

16 listopada 2023

Zapraszamy na wyjątkową fotograficzną podróż na Wyspy Owcze. Ten odizolowany archipelag 18 wulkanicznych wysp oferuje niezliczone możliwości dla fotografów krajobrazu. Wysokie klify, tajemniczy ocean, rozległe zielone doliny i kolorowe osady tworzą niezwykłe kompozycje. 

Podczas naszej fotowyprawy będziemy mieli okazję uchwycić surowe piękno tego zapierającego dech archipelagu i maksymalnie wykorzystamy zastane warunki pogodowe.

Będziemy aktywni od wschodu do zachodu słońca, tak aby uzyskać zachwycające, wymarzone kadry najpiękniejszych miejsc na Wyspach Owczych przy odpowiednim świetle. Zadbamy o idealną kompozycję i nauczymy się jak najbardziej efektywnie wykorzystać posiadany sprzęt fotograficzny. 

Wyspy Owcze to kraina zmienności – dynamiczna pogoda sprawi, że będziemy wypatrywać pięknego światła, ale nie będziemy stronić od klimatycznej mgły czy ciężkich, nisko zawieszonych chmur. W przypadku pojawienia się sztormu udamy się na nabrzeże celem fotografowania wysokich fal rozbijających się o klify. Z kolei nocą będziemy śledzić komunikaty zorzowe.

Nasz harmonogram jest elastyczny i dopasowany do niezwykle dynamicznej pogody na Wyspach Owczych. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w eksploracji archipelagu doskonale poznaliśmy farerską pogodę, dzięki czemu odwiedzimy najbardziej zachwycające lokalizacje w najlepszym momencie dnia. 

 Czas trwania:  7 dni
 Liczba uczestników:  8
 Prowadzący:  Tomasz Macherzyński
 Terminy: 
  • 06 września – 12 września 2024 (8 miejsc)

DZIEŃ I
Podróż na Wyspy Owcze.

Transfer lotniczy na Wyspy Owcze. Zbiórka uczestników na lotnisku Vagar i podróż do miejsca zakwaterowania – pensjonat Eysturland Lodge. Po krótkim odpoczynku wybierzemy się na pierwszy wieczorny plener w okolicach Klaksvíku.

DZIEŃ II
Wodospady wyspy Vagar

Dzień rozpoczniemy od godzinnego trekkingu na wschód słońca w jednym z najbardziej zachwycających miejsc na Wyspach Owczych – wodospadzie Bosdalfossur. Ta niesamowita kaskada wpada z jeziora wprost do oceanu. Natomiast z pobliskiego klifu – klifu niewolników (Trælanípa) sfotografujemy jezioro z niezwykłej perspektywy, gdzie złudzenie optyczne sprawia, że jezioro niejako lewituje nad oceanem. 

Następnie udamy się na lunch i luźne fotografowanie w okolicy Sandavagur.

Popołudniu i o zachodzie słońca będziemy fotografować w Gasadalur – jednej z najpiękniej położonych osad archipelagu. Tam każdy znajdzie coś dla siebie – cichą rozległą dolinę, poszarpane klify oraz bajkowy wodospad Mulafossur zdobiący większość pocztówek z Wysp Owczych. 

DZIEŃ III
Zachwycająca wyspa Koltur

Dzień rozpoczniemy od wschodu słońca na szczycie Klakkura. Góra od której swoją nazwę wzięło pobliskie miasteczko Klaksvík jest doskonałym punktem obserwacyjnym na wyspy północne, zwłaszcza Kalsoy i Kunoy. Nieliczni fotografowali tam o poranku, my poszukamy niepowtarzalnych kadrów w obrębie tej przepięknej góry.

Po odpoczynku pojedziemy do portu na obrzeżach Torshavn, skąd ruszymy szybką łodzią typu RIB na wyspę Koltur. Ta przepiękna wyspa o bardzo charakterystycznym kształcie rozbudza wyobraźnię setek fotografów, którzy marzą o jej sfotografowaniu. My poznamy Koltur jak nikt inny – będziemy fotografować Koltur z perspektywy oceanu oraz spędzimy kilka godzin na wyspie! Gdy dotrzemy do niewielkiego porciku przy złotej plaży, zejdziemy na ląd i oddamy się fotograficznej rozpuście. Na tej niezamieszkałej wyspie znajdziemy przepiękny skansen z kamiennymi domkami krytymi trawą, niezwykłą perspektywę na sąsiednią wyspę Hestur i jej strzeliste klify oraz liczne owieczki. Koltur jest idealnym miejscem do stworzenia reportażu w tym rzadko odwiedzanym miejscu.

koltur

koltur, skansen

DZIEŃ IV
Funningsfjørður i majestatyczna wyspa Kalsoy

Na wschód słońca pojedziemy nad osadę Funningur, gdzie po krótkim trekkingu dotrzemy na przepiękny grzbiet górski, skąd roztacza się panorama na fiord Funningsfjørður wcinający się łukiem w ląd oraz na najwyższe szczyty archipelagu. Jest to doskonałe miejsce do ćwiczenia kompozycji, zastosujemy sztafaż i nauczymy się korzystać z różnych ogniskowych. W tym miejscu będziemy fotografować i wspólnie się uczyć do przedpołudnia. Następnie udamy się na przerwę obiadową w Klaksvíku.

Po obiedzie popłyniemy promem na wyspę Kalsoy, zwaną od niedawna wyspą Bonda. Naszym celem będzie niewielka latarnia morska położona tuż przy krawędzi 200-metrowego klifu, która stanowiła główny motyw fotograficzny okładki magazynu National Geographic, gdzie Wyspy Owcze ogłoszono najpiękniejszym archipelagiem świata. Wielu fotografów marzy by fotografować na Kalsoy, a my spędzimy tam wiele godzin i zapolujemy na wymarzone kadry popołudniu oraz podczas zachodu słońca.

DZIEŃ V
Spotkanie z farerską architekturą

Dzień rozpoczniemy na przedmieściach Tórshavn, skąd skierujemy obiektywy na wyspę Nolsoy. Następnie przejedziemy do kolebki farerskiej architektury – Kirkjubøur, gdzie poszukamy inspiracji w drewnianych budynkach zamieszkanych przez rodzinę Patturson, kamiennych murach katedry św. Magnusa i czerwonych oknach budynków położonych przy nabrzeżu. 

Następnie przejedziemy do Tórshavn, gdzie damy sobie czas na odpoczynek i posilenie się, a osoby chętne wybiorą się na spacer zabytkową częścią stolicy, gdzie znajdą wiele fotograficznych motywów.

Późnym popołudniem udamy się do Saksun, perełki archipelagu, gdzie domki kryte trawą położone wśród górskich zboczy i nieodległa laguna tworzą idealną kompozycję. Tam zapolujemy na ostatnie promienie słońca, kiedy to Saksun prezentuje się zdecydowanie najpiękniej.

DZIEŃ VI
Niezwykła osada Tjørnuvík i szlak do Drangarnir.

O poranku wyruszymy do Tjørnuvík, maleńkiej osady położonej w szerokiej zatoce, gdzie na czarnej plaży poszukamy idealnego kadru z Wiedźmą i Olbrzymem – ostańcami skalnymi dominującymi na horyzoncie. Tam popracujemy z dłuższymi czasami ekspozycji, które przydadzą się także przy nieodległym wodospadzie Fossa – najwyższym na archipelagu. 

Następnie udamy się do Sorvagur, skąd ruszymy na trekking trwający około 2h, który doprowadzi nas do jednego z najpiękniejszych fotospotów na świecie. Kadr z naturalnym łukiem triumfalnym – skałą Drangarnir oraz przepiękną wysepką Tindhólmur to crème de la crème farerskich krajobrazów, niezależnie czy fotografowane w popołudniowym miękkim świetle, czy przy niskich chmurach i wzburzonym oceanie.  Jest to miejsce, które trzeba mieć w swoim portfolio, a jeżeli pogoda pozwoli to spędzimy tam popołudnie i wykorzystamy delikatne światło chylącego się ku zachodowi słońca. 

DZIEŃ VII

Powrót do Polski

Informacje praktyczne

Program ma charakter ramowy i jego realizacja jest uzależniona od warunków pogodowych.

Należy wziąć pod uwagę, że do miejsc z których będziemy fotografować prowadzą ścieżki trekkingowe o dość dużym nachyleniu, zwykle pokryte błotem.

Co warto ze sobą zabrać?

Sprzęt fotograficzny:

  • aparat z obiektywami (polecam obiektywy 24-105mm oraz 16-35mm, przyda się także teleobiektyw)
  • filtry do obiektywów (zwłaszcza polaryzacyjny, polecam też filtry szare i połówkowe – nie są niezbędne, ale zdecydowanie ułatwiają pracę)
  • statyw, karty pamięci, baterie, ściereczki z mikrofibry
  • laptop/tablet – dla chętnych będzie opcja szkolenia z podstaw edycji zdjęć

Odzież:

  • dobre buty trekkingowe, najlepiej za kostkę z przyczepną podeszwą
  • kurtka i spodnie chroniące przed deszczem
  • czapka i rękawiczki
  • ciepła bluza/sweter

Zakwaterowanie

Zamieszkamy w fenomenalnym Eysturland Lodge – polskim przystanku na Wyspach Owczych, którego przytulna atmosfera sprawi, że poczujemy się w domu z dala od domu. 

Wyżywienie

W miejscu gdzie będziemy zakwaterowani jest w pełni wyposażona kuchnia. Śniadania i kolacje przygotowujemy we własnym zakresie. W przypadku większości naszych grup obiady przygotowywane są wspólnie.

Przelot na Wyspy Owcze

Każdy z uczestników wyprawy rozpoczyna ją w wybranym przez siebie porcie lotniczym, skąd leci na Wyspy Owcze. Każdego z uczestników odbieramy na lotnisku Vágar (IATA: FAE). Połączenia lotnicze na Wyspy Owcze oferują linie lotnicze LOT, SAS, KLM/AIR France oraz Atlantic Airways. Zapewniamy pomoc w rezerwacji i wyborze lotu!   

Minimalna liczba uczestników

6 osób

Prowadzący:

Pilot wycieczek fotograficznych Tomasz Macherzyński

TOMASZ MACHERZYŃSKI

Fotograf, pasjonat podróży, miłośnik górskich trekkingów. Zwycięzca 18. edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska w kategorii „Krajobraz”. Przygodę
z fotografią rozpoczął w 2010 roku od reportaży motorsportowych, z czasem jednak fotografia krajobrazowa stała się najważniejszą częścią jego twórczości. Podąża własną ścieżką, znane miejsca stara się ukazać w nowym świetle. W portfolio 
tm-photos.myportfolio.com posiada kadry m.in.  Dolomitów, Tatr, Bieszczad i Karkonoszy. Wyspy Owcze odkrył niedawno, lecz pochłonęły go w całości, stając się źródłem inspiracji zarówno w fotografii, jak i w życiu codziennym

Cena:

  •  7490 zł

W cenie zapewniamy:

  • Noclegi na Wyspach Owczych.
  • Wszelkie koszty komunikacji na Wyspach Owczych, w tym wynajem samochodu, paliwo oraz inne koszty związane z użytkowaniem samochodu na Wyspach Owczych (opłaty za tunele, opłaty parkingowe).
  • Wszelkie opisane płatne atrakcje turystyczne.
  • Stałą obecność przewodnika.
  • Ubezpieczenie kosztów leczenia oraz następstw nieszczęśliwych wypadków.

Nie zapewniamy:

  • Przelotu (1500-2000 zł) – pomagamy w wyborze i zakupie lotu.
  • Kieszonkowego.
  • Wyżywienia (koszt to około 500 zł).

Zarezerwuj wyjazd

Wypełnij krótki formularz zgłaszając swoją chęć udziału w wyjeździe.

 Masz pytania? 

tel: 504 326 674
info@faroe.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments