Zdjęcie konkursowe National Geographic Polska

Wyspy Owcze w Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic Polska.

5 grudnia 2022

5 grudnia 2022 roku ogłoszono wyniki 18. edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska. Profesjonaliści i amatorzy obiektywów walczyli o laury w kategoriach ludzie, krajobraz, zwierzęta oraz fotoreportaż. Sześcioosobowe jury wyłoniło najlepsze prace. Wśród zwycięzców znalazł się Tomasz Macherzyński, który zdominował konkurencję w kategorii „krajobraz”. Doceniona przez sędziów fotografia, przedstawia przylądek Kallur na wyspie Kalsoy.

Paweł Młodkowski, zasiadający w jury, powiedział, że kategoria „krajobraz” cieszyła się największym zainteresowaniem uczestników, a do ścisłego finału trafiło pięć prac. Ostatecznie kapituła postawiła na klasyczne podejście do krajobrazu. Zdjęcie przedstawia grę świateł na spowitym czarnymi chmurami przylądku Kallur. Kapryśna pogoda dodaje fotografii dynamiki.

Oto co o zwycięskim zdjęciu powiedział sam laureat Tomasz Macherzyński:
Zdjęcie powstało w maju w trakcie trekkingu na Kallur z jedną z moich grup. Nic nie zapowiadało tak pięknego wieczoru, ale zarówno moje przeczucia co do warunków, jak i prognozy pogody nie zawiodły. Był to wymarzony zachód słońca na Kallur. Jestem przeszczęśliwy, ponieważ spełniło się jedno z moich największych marzeń fotograficznych. Znalezienie się w gronie laureatów konkursu National Geographic brzmi wręcz nierealnie. Jest to ogromne wyróżnienie i motywacja udoskonalania warsztatu foto.

Tomasz jest jednym z przewodników Klubu Miłośników Wysp Owczych, zaś fotografia jest jego pasją.
W sezonie 2022 miał również okazję prowadzić warsztaty fotograficzne na archipelagu.

Innym farerskim wątkiem konkursu National Geograpgic Polska jest wygrana Urszuli Chylaszek
w kategorii fotoreportaż. Co prawda zwycięskie zdjęcie przedstawia kadr z Belfastu, jednak laureatka jest niewątpliwą entuzjastką Wysp Owczych oraz autorką poczytnego reportażu pt. „Kanska. Miłość na Wyspach Owczych”. Wszystkim laureatom oraz wyróżnionym serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych
sukcesów fotograficznych.

Kinga Eysturland

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments