Rodzinny wyjazd szlakami opowieści i legend Wysp Owczych.
Chcesz odkryć Wyspy Owcze? Trafiasz pod właściwy adres! Eksplorujemy archipelag już od ponad 15 lat, znamy farerskie zakamarki, przyjaźnimy się z Farerami, okiełznaliśmy język i kulturę tego miejsca. Zabierzemy Cię na niezwykłąwyprawę, podczas której zobaczysz Wyspy Owcze z perspektywy lądu, oceanu i powietrza. Zobaczysz, jak mieszka jeden z najbardziej odizolowanych narodów Europy. Spektakularne widoki i niezapomniane przeżycia gwarantowane!
Zabierzemy Was w miejsca gdzie niezwykłe istoty, trolle i wiedźmy pozostawiły swoje trwałe ślady. Poznamy zakątki archipelagu z perspektywy lądu, oceanu i powietrza, a widoki zapewnią niezapomnianą przygodę! Nauczymy się podstawowych zwrotów w języku Farerskim oraz prawidłowej wymowy nazw miejscowości – niektóre przyprawią nas o zawrót głowy. Pojedziemy także jedynym rondem pod dnem oceanu, zobaczymy najsłynniejszy haczyk na Wyspach Owczych oraz spróbujemy policzyć wszystkie owce na archipelagu.
Czas trwania: 7 dniLiczba uczestników: 8
Prowadzący: Łukasz Łach
Terminy:
- 02 – 08 sierpnia 2024 (brak miejsc)
DZIEŃ I
Podróż na Wyspy Owcze.
Transfer lotniczy na Wyspy Owcze. Po przybyciu na maleńkie lotnisko udamy się do naszej bazy noclegowej w Klaksvíku – pensjonatu Eysturland Lodge. Po zakwaterowaniu udamy się do Viðareiði, miejscowości wysuniętej najdalej na północ archipelagu oraz leżącej pod jednym z najwyższych przylądków Europy- Enniberg. W drodze do Viðareiði pokonamy jedne z najstarszych i najwęższych tuneli górskich na archipelagu.
DZIEŃ II
Śladami trolli, wiedźm i olbrzymów
Drugiego dnia odwiedzimy okolicę Funningur oraz Dolinę Trolli gdzie dowiemy się czym skutkuje spotkanie trolla na szlaku, przejedziemy wzdłuż jednego z najdłuższych i najpiękniejszych fiordów na wyspach Owczych oraz zobaczymy go z kilku perspektyw. Pojedziemy do jednej z ulubionych letnich miejscowości Farerów oraz duńskiej rodziny królewskiej – Gjógv, gdzie odwiedzimy przepiękny port oraz zobaczymy basen, w którym najmłodsi Farerzy oswajają się z wodą. Jeśli będziemy mieli szczęście to spotkamy maskonury, które coraz częściej pojawiają się na klifach wokół osady.
Następnie udamy się na jedno z najpiękniej położonych boisk na Wyspach Owczych, gdzie rozegramy mecz piłki nożnej – oby wiatr nie zwiał nam piłki do oceanu.
Następnie odwiedzimy miejscowość Tjørnuvík i zobaczymy miejsce pierwszej bitwy Piotrusia Pana z kapitanem Huckiem oraz odwiedzimy ulubionego dziadka wszystkich turystów i mieszkańców Wysp Owczych. Czekać na nas będzie także czarna plaża gdzie najodważniejsi będą mieli okazję zanurzyć stopy w oceanie.
DZIEŃ III
Tajemnicze Kirkjubøur i niezwykły rejs szybkim pontonem
Dzień rozpoczniemy od wizyty w najstarszym domu na archipelagu w miejscowości Kirkjubøur gdzie nieprzerwanie od ponad 750 lat mieszka jedna rodzina. Spacerując po miejscowości dowiemy się dlaczego właśnie tam znajduje się katedra św. Magnusa.
Następnie udamy się do pobliskiego portu gdzie wsiądziemy na szybką motorówkę typu RIB i wybierzemy się na pełną emocji podróż wokół jednej z wysp i zobaczymy jakie niespodzianki można odkryć z perspektywy oceanu. W tej ekscytującej podróży będzie nam towarzyszyć mnóstwo ptaków, a przy odrobinie szczęścia zobaczymy foki a nawet delfiny.
Dla wyciszenia emocji udamy się do jednej z najmniejszych stolic na świecie – Torshavn, gdzie będziemy spacerować wokół budynków parlamentu i może spotkamy samego premiera. Damy sobie też czas na samodzielną eksplorację centrum oraz zakup pamiątek i swetrów z owczej wełny.
DZIEŃ IV
Podróż na spotkanie z maskonurami
Po pożywnym śniadaniu wybierzemy się na drugi koniec archipelagu i wsiądziemy na mały prom, którym wyruszymy w rejs na zachód. Z pokładu promu zobaczymy formacje skalne Darngarnir oraz Tindhólmur, a naszym celem będzie wyspa Mykines, na której prawdopodobnie mieszkał Piotruś Pan ze swoimi kompanami. Po dotarciu na wyspę, udamy się w kierunku klifów, gdzie latem znajduje się największa kolonia Maskonurów na Wyspach Owczych. Te przepiękne ptaki, nazywane papugami północy będziemy mieli okazję podziwiać z niewielkiej odległości i chętnie będą nam pozować do zdjęć.
Poznamy też bliżej jedyną osadę na wyspie, w której na co dzień mieszka jedynie 6 osób. Dla łasuchów będzie okazja spróbowania jedynej w swoim rodzaju zupy rybnej.
DZIEŃ V
Wyspa fujarka i lot helikopterem nad wyspami
Rano wyruszymy promem z naszej miejscowości na Wyspę Jamesa Bonda – Kalsoy zwaną przez lokalną społeczność wyspą fujarką. Przejdziemy na drugi jej koniec, aby pokonać krótki trekking zakończony jednym z najpiękniejszych widoków na wyspach Owczych, gdzie damy sobie chwilę na odpoczynek i podziwianie krajobrazów.
Odwiedzimy także osadę Mikladalur ze słynnym posągiem Kópakonan- kobiety foki oraz poznamy historię, która wydarzyła się w dawnych czasach w tej niewielkiej miejscowości.
Po powrocie promem z Kalsoy czas na poznanie wysp z zupełnie innej strony. Na pobliskim heliporcie będzie czekać na nas helikopter który zabierze nas w podróż w przestworzach. Będziemy mieć okazję zobaczyć stolicę z lotu ptaka a także piękną wyspę Koltur z rezerwatem przyrody oraz dawnymi zabudowaniami mieszkalnymi. Przelecimy nad klifem Trælanipan gdzie stoczyła się jedna z bitew między kompanami Piotrusia Pana a ich odwiecznymi wrogami. Celem naszego lotu będzie lotnisko Vagar skąd pojedziemy do miejscowości Gásadalur, do której do 2006 roku nie było połączenia drogowego. Tam zobaczymy najbardziej rozpoznawalny wodospad na wyspach Owczych – Mulafossur.
DZIEŃ VI
Tajemnicze Elduvík i spektakularny wodospad Bøsdalafossur
Dzień rozpoczniemy od odwiedzenia małej niepozornej miejscowości Elduvik. Tam poznamy legendę o morskim stworku, który plątał rybakom sieci. Przejdziemy się także do naturalnego portu, będącego również idealnym miejscem na mały koncert, a bardziej spostrzegawcze osoby będą miały szansę wypatrzeć foki które często z ciekawością wypatrują odwiedzających to miejsce. Następnie udamy się na wyspę Vagar aby zobaczyć pozostałości po wiedźmie która chciała ukraść jedną z wysp archipelagu.
Kulminacyjnym punktem tego dnia będzie spacer do wodospadu Bøsdalafossur oraz klif Trælanipan, gdzie będziemy mogli zobaczyć jak wody jeziora wpadają wprost do oceanu, a klify tworzą niesamowite złudzenie optyczne.
DZIEŃ VII
Powrót do Polski
Informacje praktyczne
Program ma charakter ramowy i jego realizacja jest uzależniona od warunków pogodowych.
Zakwaterowanie
Zamieszkamy w fenomenalnym Eysturland Lodge – polskim przystanku na Wyspach Owczych, którego przytulna atmosfera sprawi, że poczujemy się w domu z dala od domu.
Wyżywienie
W miejscu gdzie będziemy zakwaterowani jest w pełni wyposażona kuchnia. Śniadania i kolacje przygotowujemy we własnym zakresie. W przypadku większości naszych grup obiady przygotowywane są wspólnie.
Przelot na Wyspy Owcze
Każdy z uczestników wyprawy rozpoczyna ją w wybranym przez siebie porcie lotniczym, skąd leci na Wyspy Owcze. Każdego z uczestników odbieramy na lotnisku Vágar (IATA: FAE). Połączenia lotnicze na Wyspy Owcze oferują linie lotnicze LOT, SAS, KLM/AIR France oraz Atlantic Airways. Zapewniamy pomoc w rezerwacji i wyborze lotu!
Minimalna liczba uczestników
6 osób
Prowadzący:
ŁUKASZ ŁACH
Jest fanem surowych skandynawskich krajobrazów, odizolowanych wysp i otwartych przestrzeni. Wszystkie te cechy odnalazł na Wyspach Owczych i pozostawał pod ich wpływem. Swoje przywiązanie do Wysp Owczych wyraził, tworząc Klub Miłośników Wysp Owczych Faroe.pl. Jest promotorem atrakcji turystycznych archipelagu, a także organizatorem pierwszych cyklicznych wyjazdów na Wyspy Owcze, które w jego przypadku były pasją, która przerodziła się w zawód. Na archipelagu spędza kilkanaście tygodni w roku i wciąż odnajduje nowe pokłady fascynacji Wyspami Owczymi. Był inicjatorem i gospodarzem Pierwszego Spotkania Przyjaciół Wysp Owczych, które odbyło się we Wrocławiu w październiku 2011 roku, na którym zrodziła się idea Projektu Foroyar. Współpracuje ze skandynawskim magazynem „Zew Północy”.
Cena:
- 5990 zł
W cenie zapewniamy:
- Noclegi na Wyspach Owczych.
- Wszelkie koszty komunikacji na Wyspach Owczych, w tym wynajem samochodu, paliwo oraz inne koszty związane z użytkowaniem samochodu na Wyspach Owczych (opłaty za tunele, opłaty parkingowe).
- Wszelkie opisane płatne atrakcje turystyczne.
- Stałą obecność przewodnika.
- Ubezpieczenie kosztów leczenia oraz następstw nieszczęśliwych wypadków.
Nie zapewniamy:
- Przelotu (1500-2000 zł) – pomagamy w wyborze i zakupie lotu.
- Kieszonkowego.
- Wyżywienia (koszt to około 500 zł).
Zarezerwuj wyjazd
Wypełnij krótki formularz zgłaszając swoją chęć udziału w wyjeździe.
Masz pytania?
tel: 504 326 674
info@faroe.pl