TOP
Wyspa Vágar
Wyspa Vágar
Wyspa Vágar
Wyspa Vágar
Wyspa Vágar

Wyspa Vágar – farerskie okno na świat

W pigułce:

Powierzchnia: 176 km2
Ludność: 987 osób (stan:1.01.2008)
Najwyższy szczyt:  Árnafjall 772 m.n.p.m

Wyjątkowość

Vágar jest w pewnym sensie farerskim „oknem na świat”. To właśnie tam znajduje się jedyny międzynarodowy port lotniczy Wysp Owczych wybudowany przez Brytyjczyków podczas Drugiej Wojny Światowej, w czasie tak zwanej „przyjaznej okupacji”. Miejsce usytuowania lotniska jest jedynym płaskim i wystarczająco rozległym obszarem w środkowej części archipelagu. Znajduje się tuż powyżej miejscowości Sørvágur, na końcu 7 kilometrowego fiordu, zwanego Sørvágsfjørður. Ze względu na otaczające góry, podejście do lądowania odbywa się od strony fiordu zapewniając podróżującym niesamowitych widoków zarówno na górzystą Mykines, zachodnie wybrzeże Vágar jaki i Tindhólmur. Należy wspomnieć, że Vágar Airport, ze względu na położenie i panujący na Owcach klimat, należy do najtrudniejszych lotnisk na świecie. Może dlatego jedynym przewoźnikiem na stałe operującym z tego miejsca jest farerski Atlantic Airways, dla którego Vágar Airport jest portem macierzystym. Piloci w tych trudnych warunkach pomylili się tylko raz. Dokładnie 26. września 1970 roku samolot lecący z Bergen, z 34 pasażerami na pokładzie, rozbił się na Mykines. Zginęło 8 osób, a akcję ratunkową utrudniała zła pogoda uniemożliwiająca dostanie się na Mykines.
Tuż za lotniskiem Vágar Airport, leży jedyna na Wyspach Owczych miejscowość bez dostępu do oceanu – Vatnasoyrar. Brak dostępu do morza rekompensowany jest dostępem do największego jeziora na Owcach – Sørvágsvatn, zamiennie: Leitisvatn. Ciekawostka jest fakt, że pierwsza z nazw używana jest przez mieszkańców Sørvágur, a druga przez mieszkańców Miðvágur określających tereny wokół swoje miasta mianem Leiti.
Na Vágar znajdują się dwie opuszczone miejscowości (spośród czterech na całym archipelagu) leżące na północno – wschodnim wybrzeżu – Slættanes oraz Vikar leżąca na wybrzeżu północnym.

Jak się dostać?

Autobusem
Chcąc dostać się na Vágar należy wsiąść w autobus linii #300 kursujący na linii Torshavn – Sørvágur przez Vágar Airport. Przystankiem początkowym jest pętla autobusowa znajdująca się na wprost wyjścia z terminalu promowego Smylil Line w Torshavn. Autobus zatrzymuje się w każdej osadzie Vágar z wyjątkiem Vatnsoyar. Raz dziennie dojeżdża także do  Bøur. Chcąc się tam jednak dostać, należy poinformować o tym fakcie przewoźnika pod numerem telefonu: 215610. W przypadku kursu popołudniowego w kierunku Bøur na 2h przed odjazdem z Torshavn, zaś w przypadku porannego kursu w kierunku Torshavn przed 22:00 dnia poprzedniego. Cena biletu 2009 – 80 DKK. Rozkład jazdy linii #300

Helikopterem

Dla poszukujących wrażeń proponuję skorzystać z połączenia helikopterem linii Atlantic Airways. Na trasie Torshavn – Vágar Airport helikopter kursuje 3 razy w tygodniu. Największą atrakcją przelotu trwającego 12 minut jest międzylądowanie na przepięknej wyspie Koltur. Cena biletu w 2009 – 215 DKK. Sprawdź rozkład i ceny komunikacji helikopterowej

Atrakcje:

  • Wycieczka na Tindholmur – wycieczka morska łodzią wycieczkową lub rejs na Mykines

  • Szlak do Gasadalur – 2,5 godzinny szlak o dużym stopniu trudności,

  • Szlak do Slættanes – 2 dniowy szlak o zróżnicowanym stopniu trudność. Polecam!

  • Szlak do skały „Palec Wiedźmy”

  • Szlak do wodospadu Bøsdalafossur – 2 godzinn

    y szlak na skraj największego jeziora na Wyspach Owczych

  • Szlak do Francuskiej Jaskini

  • Szlak nad jezioro Fjallavatn

Gdzie spać?

Baza noclegowa na Vágar nie jest zbyt rozległa. Hotel Vágar przy lotnisku to opcja dla wymagających i zamożnych. Pokoje dwuosobowe o zwykłym i podwyższonym standardzie, ceny z księżyca. Jedynym sensownym miejscem noclegu na Vágar jest hostel „á Giljanesi” znajdujący się między Sandavágur a Miðvágur tuż nad brzegiem zatoki. To właściwie barak, ale całkiem przytulny. Standard typowo hostelowy, pokoje 2 i 4 – osobowe.  Do dyspozycji kuchnia i duży pokój dzienny. Ceny noclegu znacznie wzrosły w ostatnim czasie i zaczynają się od 190 DKK.

á Giljanesi
Tel.: 00298 33 34 65
giljanes@post.olivant.fo

Czym się przemieszczać?

Jeżeli dotarliście już na Vágar to najrozsądniejszym sposobem przemieszczania się po wyspie jest autostop. W przeciwieństwie do innych krajów skandynawskich na Wyspach Owczych nie ma z tym problemu, wyspiarze chętnie zatrzymują się i służą pomocą. Farerczycy to naród, który przetrwał tylko dzięki wzajemnej pomocy, którą dzielą się do dziś. Dumni ze swojej ojczyzny chętnie o niej opowiadają, dlatego tym bardziej warto skorzystać z tej formy podróżowania, choćby dla samej pogawędki. Dla tradycjonalistów pozostaje autobus linii #300 kursujący na linii Torshavn – Sørvágur.

Gdzie zjeść?

Jedyna restauracja na Vágar znajduje się w lotniskowym Hotelu Vágar. Ceny dań głównych oscylują wokół 200 DKK.

 

co myślisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany.