TOP
Wyspa Mykines
Wyspa Mykines
Wyspa Mykines
Wyspa Mykines
Wyspa Mykines
Wyspa Mykines
Wyspa Mykines
Wyspa Mykines
Wyspa Mykines
Atrakcje turystyczne Wysp Owczych

“Wyspa Mykines”

Mykines – najpiękniejsza wyspa archipelagu

Powierzchnia: 10 km2
Ludność: 18 osób (stan:1.01.2008)
Najwyższy szczyt: Knúkur 550 m.n.p.m

Wyjątkowość

Mykines jest najdalej na zachód wysuniętą wyspą archipelagu Wysp Owczych.  Jej nazwa pochodzi z języka celtyckiego, podobnie jak szereg nazw przypisanych do tamtejszych zatok i przylądków. Choć celtycki źródłosłów oznacza Wyspę Świń, dzisiejsza Mykines nie ma z nimi nic wspólnego. Mykines to przede wszystkim ptaki, a w szczególności Maskonury – niekwestionowany symbol archipelagu, a Mykines w szczególności. To właśnie tu znajduje się największa kolonia tych ptaków na całym archipelagu i to tu najłatwiej przyjrzeć się im z bliska. Możliwość obcowania z ptakami w ich naturalnym środowisku to tylko jedna z wielu atrakcji, które czekają Was na Mykines. To bez wątpienia jedno z najbardziej fascynujących miejsc na Wyspach Owczych. Magię tworzy przede wszystkim krajobraz, połączenie wysokich gór z otwartym oceanem i wciśnięta miedzy nie osada o tej samej nazwie. W latach 20 – tych XX wieku Mykines była jedną z większych wsi na Wyspach Owczych, zamieszkałą przez 180 osób. Jej okres świetności przypada na przełom XIX i XX wieku, kiedy to  na Mykines utworzono osobną gminę.  W tym okresie powstał  mały kościółek (1879r.), a parę lat później szkoła (1894r.).  Nowych osadników przyciągało bogactwo okolicznych łowisk i ptaków, a także stosunkowo dobre warunki do rozwoju rolnictwa. Jeszcze do lat 50-tych XX wieku., cała dolina usiana była poletkami, na których hodowano głównie ziemniaki oraz rabarbar, spotykany na farerskich poletkach do dziś. Pewnie zadacie sobie pytanie dlaczego akurat rabarbar…otóż z rabarbaru pędzony jest miejscowy bimber, którego popularność na Owcach jeszcze długo nie spadnie choćby ze względu na ceny i dostępność bardziej wyszukanych trunków. Co ciekawe, w 1927 roku na Mykines powstał pierwszy Owczy „basen”, jeżeli tak można nazwać niewielką wybetonowaną nieckę na tamtejszym strumieniu,  rozwiązanie powielane w wielu miejscowościach na archipelagu, choćby w Giogv. Niestety ani basen, ani zbudowany w 1968 roku generator prądu nie były w stanie zatrzymać coraz szybszego wyludnienia. Zaważyło odosobnienie, wzmagane utrudnioną komunikacją z pozostałą częścią archipelagu. Nawet w dzisiejszych czasach  zdarza się, że na Mykines nie można dostać się przez całe tygodnie, a wszytko przez gwałtowną, atlantycką pogodę.  Na szczęście Mykines nie stała się skansenem i do tej pory mieszkają tam ludzie. Z czterdziestu ciasno rozlokowanych domów, sześć jest zamieszkałych przez cały rok, pozostałe mają charakter letniskowy. Trudno spotkać  tu ludzi, wieczorem wieś sprawia wrażenie kompletnie opuszczonej, choć na pierwszy rzut oka widać, że kiedyś kipiało tu życie Spacer po Mykines robi bajkowe wrażenie…bajki o końcu świata.  Co ciekawe, magię tego miejsca dostrzegła także Królowa Małgorzata. Ilekroć jest na Owcach, zawsze wizytuje Mykines. Dwukrotnie wyspa gościła także premierów Danii. Warto dodać, że z Mykines pochodzi Samal Joensen-Mikines, największy farerski malarz, którego atelier znajdowało się  w obecnym hostelu Kristianshús.

Jak się dostać?

Możliwości są dwie, obie  zapadają w pamięć na długie lata. Proponuje skorzystać z obu, w jedną stronę popłynąć łodzią Brynhild, w drodze powrotnej skorzystać z helikoptera.

Rozkład komunikacji helikopterowej – cena 145 DKK
Rozkład komunikacji promowej – cena 40 DKK, łódź kursuje od 1.maja do 30.września

A oto przedsmak wrażeń z łodzi Brynhild, przepływającej tuż obok Tindhólmur.  Zwróćcie uwagę, gdzie usadowili się w łodzi Farerczycy. To się właśnie nazywa doświadczenie.

 

Dobra rada

Podróż na Mykines zawsze planujcie na początku Waszego pobytu na Owcach.  Wielokrotnie zdarza się, że ze względu na złą pogodę, wyspa odcięta jest od świata na wiele dni.

Atrakcje:

Szlak na Mykineshólmur
Szlak na Knukur oraz do Kamiennego lasu
Gdzie spać?
Na Mykines znajdują się dwa hostele: Kristianshús oraz Yellow House, oba usytuowane w małych farerskich domkach. stojących na przeciw siebie. Łączna ilość miejsc noclegowych na Mykines wynosi około 65, nie daje to jednak gwarancji znalezienia noclegu w czasie wysokiego sezonu, który trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem. Standard obu hosteli nieco się różni. Co ważne w obu miejscach nie ma możliwości zapłaty kartą dlatego jadąc na Mykines należy wziąć ze sobą gotówkę.

Kristianshús
Recepcja Hostelu Kristianshús znajduje się w ateleir Samal’a Joensen-Mikines, największego farerskiego malarza. Mały niebieski domek z widocznym dużym szyldem, którego trudno nie zauważyć w drodze z przystaniipromowej. Kristianshús składa się z 3 budynków i posiada 35 miejsc noclegowych. Oferowane warunki można określić jako katorżnicze, szczególnie na piętrze budynku recepcji. Wszytko przez brak przestrzeni oraz surowość wyposażenia, a właściwie jego brak.  Strome schodki na piętro stanowią pewną atrakcję, łyk prawdziwej farerszczyzny, jednak pokoje są zdecydowanie za małe lub za bardzo zagracone (czytaj wstawiono tam za dużo łóżek). Kristianshús oferuje 6 pokoi 2-osobowych, 3 pokoje  3 osobowe, 2 pokoje 2 – osobowe i jeden pokój 6 – osobowy. Miałem okazję dwukrotnie spać w pokojach 3 osobowych. Pokój miał około 6 m2 i zmieszczono tam 3 prycze, bo  łóżkiem tego nazwać nie można. Spośród nich tylko na jednej był materac, na pozostałych dwóch, spało się na desce. Lepszy rydz niż nic, jednak płacąc 150 DKK za noc człowiek zaczyna się zastanawiać za co tak właściwe zapłacił. Nie wiem jak wyglądają pozostałe pokoje ale domyślam się że podobnie, skoro cena jest w zasadzie taka sama bez względu na ilość miejsc w pokoju. Jedyną zaletą tego hostelu, jest śniadanie oferowane w cenie noclegu. Przyznam, że całkiem niezłe śniadanie, serwowane w recepcji, będącej barem i sklepem jednocześnie. W sprzedaży słodycze, farerskie piwo, można zamówić również coś na ciepło, wybór nie jest zbyt duży, choć to jedno z niewielu miejsc gdzie można spróbować świeżo pieczonego Maskonura.

Kristianshús
Katrina Johannesen
FO-388 Mykines, Faroe Islands
Tel. kom.: 00298 21 29 85
mykines@post.olivant.fo

Yellow House

Jak nazwa wskazuje to żółty domek stojący nieco na uboczu, w zachodniej części wsi. Choć brak na nim jakiegokolwiek szyldu, to jedyny żółty dom na Mykines, nie powinniście mieć zatem problemów z jego znalezieniem . Yellow House oferuje 25 miejsc noclegowych w nieco lepszym standardzie niż Kristianshús. Na parterze znajduje się wydzielona przestrzeń z własną kuchnią i łazienką. Na piętrze sala telewizyjna, wspólna kuchnia. Co ważne, do dyspozycji gości jest pralnia wyposażona w elektryczną suszarkę…przydatna rzecz w farerskich warunkach. W przeciwieństwie do Kristianshús, w Yellow House nie są serwowane posiłki. Cena za nocleg w pokoju wieloosobowym bez pościeli w 2009 roku to 150 DKK. Pomimo braku śniadania to zdecydowanie lepsza opcja niż nocleg w Kristianshús. Z tego względu miejsca w Yellow House należy rezerwować z dużym wyprzedzeniem.

Yellow House

Reðin Leonsson
FO 388 Mykines, Faroe Islands
Tel. kom.: 00298 53 26 14 lub 00298 51 29 14
leonsson@kallnet.fo

Gdzie zjeść?

Jedyną opcją jest bar w hostelu Kristianshús. Nie ma ani tu sklepu, poczty czy banku. Wybierając się na Mykines warto zatem zrobić zakupy w dobrze wyposażonym sklepie w Sørvágur

co myślisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany.