SERWIS MIŁOŚNIKÓW WYSP OWCZYCH
TOP
Geografia

“Pogoda na Wyspach Owczych, czyli jak nie dać się zaskoczyć.”

Jednym z dominujących czynników kształtujących Owczy klimat jest Prąd Zatokowy. Ogrzewa on cały archipelag sprawiając że, średnia temperatura najzimniejszego stycznia rzadko spada poniżej 0° C, a w najcieplejszym lipcu wynosi średnio około 11° C. Letnie dni z temperaturą dochodzącą do 20° C wcale nie są rzadkością.

Dość powszechny widok, szczególnie na farerskiej „prowincji”, stanowią wtedy wyspiarze zażywający letnich kąpieli leżąc na ręczniku wprost na asfalcie. Wszechobecna zieleń w tamtejszym krajobrazie świadczy o łagodności panującego klimatu, zupełnie inaczej niż na pokrytej lądolodem Grenlandii leżącej na tych samych szerokościach geograficznych. Bliskość lądolodu grenlandzkiego nie pozostaje bez wpływu na klimat archipelagu. Wyspy Owcze są bowiem miejscem gdzie ścierają się zimne masy powietrza z nad Grenlandii oraz ciepłe, niesione wraz z Prądem Zatokowym. Efektem tych procesów jest nieprzewidywalność Owczej aury, co znalazło swoje odzwierciedlenie w określeniu Wysp Owczych mianem „Islands of Maybies”. Wykres klimatu Wysp Owczych prezentuje poniższy wykres.

Górski charakter archipelagu wzmaga tylko tą nieprzewidywalność.  Kilkukrotna zmiana pogody w ciągu dnia nie jest niczym nadzwyczajnym, podobnie jak całkowicie różne jej stany w sąsiadujących ze sobą dolinach. Wpływ Oceanu Atlantyckiego oraz Prądu Zatokowego przejawia się także w skali opadów dochodzących do 1600 mm rocznie (Średnia roczna dla Polski wynosi 600 mm).  Ciekawostką jest fakt, iż Wyspy Owcze należą do tych obszarów  świata, w których pada nie tyle najwięcej, co najczęściej. Średnio około 250 dni w roku. Nie należy się tym jednak zrażać, gdyż szczególnie latem opady mają zazwyczaj charakter przejściowy i nie trwają dłużej niż kilka chwil. 


Dynamika z jaką zmienia się farerska pogoda zaskakuje na każdym kroku. Z perspektywy turysty najbardziej uciążliwa jest mgła. Wyspiarze posiadają wiele słów określających poszczególne jej rodzaje co dobitnie świadczy o tym jak bardzo wpływa na ich życie. To właśnie ze względu na mgłę, zanim na Owcach pojawiły się drogi bite, Farerczycy oznaczali szlaki między osadami kamiennymi kopczykami. Owcza mgła nie dość, że pojawia się w ciągu kliku chwil, to bywa tak gęsta, że widoczność spada praktycznie do zera. Z tego względu wędrówki górskim szlakami zalecane są w towarzystwie przewodników, czego nie należy bagatelizować. charakterystyczny widok, na niektórych górskich szlakach miedzy osadami, stanowią kamienne budowle, mające chronić wędrowców przed wiatrem, który szczególnie w górach osiąga zawrotne prędkości. O sile farerskiego wiatru nich świadczy fakt, że to z jego przyczyny na Wyspach Owczych praktycznie nie ma drzew. Kiedy jednak wiatr ustanie, mgła opadnie, a deszcz przestanie w końcu padać, Wyspy Owcze odsłonią przed nami jedyne w swoim rodzaju oblicze soczyście zielonych gór, kolorowych osad i otwartego oceanu, na które warto poczekać.

Średnie dane meteorologiczne z obserwatorium w Tórshavn:

»

co myślisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany.