fbpx
Widok na latarnie na Mykinesholmur na Wyspach Owczych

Kiedy jechać na Wyspy Owcze?

31 października 2017

Turyści dotknięci zewem północy odwiedzają archipelag o każdej porze roku nie bacząc na pogodę. Pozostali, zastanawiając się nad optymalnym terminem wycieczki powinni w pierwszej kolejności pochylić się nad wykresem lokalnego klimatu. To właśnie pogoda może w największym stopniu pokrzyżować plany podróżnicze.

W drodze na latarnie na Mykinesholmur na Wyspach Owczych

Z perspektywy turysty najważniejszym składnikiem farerskiej pogody jest ilość i częstość opadów. Pada sporo – około 1300 mm, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w Polsce. Do tego niemal najczęściej nie świecie – około 280 dni w roku. Ta liczba nie powinna jednak przerażać bo do statystki włączany jest każdy dzień, w którym wystąpił choćby najkrótszy farerski kapuśniaczek. Najmniejszej ilości opadów można spodziewać w okresie od maja do sierpnia, wtedy pada również najrzadziej, około 12 – 14 dni w miesiącu.

Temperatury z perspektywy turysty nie mają większego znaczenia. Roczne amplitudy temperatur na Wyspach Owczych nie są bowiem wysokie. Temperatury zimą nie spadają poniżej 0˚C, wiosną średnia temperatura dnia wynosi 7 ˚C , a latem około 12 ˚C, choć zdarzają się dni z temperaturą przekraczającą 25˚C. Im cieplej tym wszechobecna trawa jest bardziej zielona. Tej najpiękniejszej, soczystej zieleni można spodziewać się końcem czerwca oraz w lipcu i sierpniu.

Wycieczki na Wyspy Owcze z pasjonatami z Faroe.pl

Okres od maja do końca września to najlepszy czas na odwiedzenie Wysp Owczych.

Z największym prawdopodobieństwem pogoda będzie wtedy najlepsza i dzień wystarczająco długi. Nie zapominajmy, że Wyspy Owcze leżą na 62˚ szerokości geograficznej północnej, a to wpływa na spore różnice w długości dnia na przestrzeni roku (16h w maju, 20h w czerwcu, niemal 19h w lipcu, 16h w sierpniu i tylko 6h w grudniu). W przeciwieństwie do pozostałych pór roku wiosna i lato pozwolą obserwować ptaki, których na Owczych jest w tym okresie całe mnóstwo. Słynne maskonury przylatują już końcem kwietnia i zostają na archipelagu aż do sierpnia. Co nie bez znaczenia, wiosną ożywają lokalne biznesy turystyczne otwierając przed odwiedzającymi sporo atrakcji. Jedynym minusem wizyty na archipelagu w tym okresie jest wzmożony ruch turystyczny. Z roku na rok przybywa na Wyspy Owcze co raz więcej turystów, szczególnie w czerwcu oraz lipcu. W tych okresach szczególnie trudno o rezerwacje noclegu czy wynajem auta, dlatego warto planować wycieczkę w tym terminie ze sporym wyprzedzeniem.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments