• Rotator
 • Rotator
 • Rotator
 • Rotator
 • Rotator
 • Rotator
 • Rotator
Kultura Wysp Owczych


Muzyka

Autorzy działu kultura

Dział Kultura tworzony jest między innymi przez członków Koła Naukowego Skandynawistów (KNS) działaego przy Katedrze Skandynawistyki w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Celem działania Koła jest twórcza wymiana myśli, doświadczeń i zainteresowań związanych ze Skandynawią z uwzględnieniem jej aspektów lingwistycznych, kulturowych oraz turystycznych. www.koloskandynawistow.wa.pl

Muzyka Wysp Owczych
Muzyka to jeden z najważniejszych elementów farerskiej kultury, może dlatego, że od zawsze miała tam żywy charakter. W przeszłości, przed pojawieniem się farerskiego języka pisanego, to właśnie muzyka w postaci ballad i sag była nośnikiem farerskiej kultury.

Wyspy Owcze – kraina utkana z dźwięków
Na głównej scenie Domu Nordyckiego w Tórshavn stoi bosa Eivør Pálsdóttir, w tle kwintet Orka przy akompaniamencie Farerskiej Orkiestry Symfonicznej.

Cha-cha-cha, czyli Kórið hjá Jóhan w Szczecinie
Wszystko zaczęło się od maila przyjaciół z Wysp Owczych. Pytanie brzmiało: czy pomożecie zorganizować występ farerskiego chóru w Szczecinie?
Literatura Linkownia


Wielkie paradoksy w małym kraju
Spotkanie z farerską kulturą powinno odbywać się bez uprzedzeń. Do takich należałoby przypuszczenie, że tamtejsza literatura to na pewno przede wszystkim ponure sagi, a historia opiera się na spokojnej ewolucji wspólnoty, której obca jest większość konfliktów targających zachodnimi społeczeństwami. Nic bardziej mylnego! Zanim jednak zaczniemy bliżej przyglądać się literaturze zagadkowego atlantyckiego archipelagu, warto pokusić się o kilka ogólnych przemyśleń.
Autor: Jacek Drozda

Krótki przegląd historii literatury Wysp Owczych
Kształtowanie form literackich na Wyspach Owczych możemy zaobserwować już w średniowieczu. Był to jednak z początku tylko przekaz ustny, który charakteryzował się dużą płynnością, dowolnością interpretacyjną i anonimowością twórców. N
Autor: Ewelina Dagny Żywicka

W opracowaniu

 • Polowania na grindwale
 • Architektura
 • Święta i tradycje
 • Taniec łańcuchowy
 • Religia
Malarstwo
Malarstwo Wysp Owczych
Malarstwo jest na Wyspach Owczych zjawiskiem stosunkowo nowym, a liczba tutejszych artystów nigdy nie była duża. Z tego powodu dzieje malarstwa i jego specyfikę najłatwiej poznać przyglądając się twórcom szczególnie istotnym dla jego rozwoju.
Autor: Michał Mrozinski

Poznajcie bliżej autorów książki "81:1 Opowieści z Wysp Owczych"  Marcina Michalskiego i Macieja Wasielewskiego
28.01.2012
{youtube}EyicaKcrxrE{/youtube}  

   
Język

Venceslaus Ulricus Hammershaimb

Język farerski
Język farerski wywodzi się od języka staronorweskiego używanego w czasach Vikingów oraz języka celtyckiego. W 1854 roku Venceslaus Ulricus Hammershaimb, luterański ksiądz razem z islandzkim językoznawcą Jón Sigurðssonop 'em zestandaryzowali farerską gramatykę.

Sport

Farerska przygoda z futbolem
Nie ma drugiego takiego miejsca na świecie, gdzie premierem kraju jest były bramkarz piłkarskiej reprezentacji[...]

Symbole narodowe


Hymn Wysp Owczych
Wiersz, który później stał się hymnem, został napisany przez farerskiego poetę Símuna av Skarðiego 1 lutego 1906 roku, kiedy miał on 34 lata. Pierwotnie nosił tytuł Mítt alfagra land. Rok później melodię do wiersza postanowił napisać skrzypek Peter Alberg. 8 stycznia 1908 roku pieśń ukazała się w jednej z pierwszych farerskich gazet - Tingakrossur.

Flaga

Flaga Wysp Owczych zwana Merkiđ została zaprojektowana w Kopenhadze przez dwóch farerskich studentów Jens’a Olivur Lisberg’a i Emila Joensen’a. Po raz pierwszy wciągnięto ją na maszt 22. czerwca 1919 roku.Jak wszystkie flagi skandynawskie składa się z krzyża. W fladze Wysp Owczych krzyż jest koloru


Kuchnia Wysp Owczych

Kuchnia Wysp Owczych

Kuchnia farerska przez lata nie była zróżnicowana. Położenie i klimat Wysp Owczych ograniczały dostępność zarówno importowanych produktów spożywczych jak i uprawianych w innych krajach warzyw i owoców. Składniki pożywienia Farerczycy czerpali z natury – ryby z czystych wód Oceanu Atlantyckiego, ptactwo, owce oraz brukiew i ziemniaki, jedyne warzywa rosnące na Wyspach.
Autor: Magdalena Jobko

Architektura